01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozdíl mezi dozorem a kontrolou v samostatné působnosti

V čem spočívá rozdíl mezi kontrolou nad rozhodnutími vydanými v přenesené působnosti a kontrolou nad rozhodnutími vydanými v samostatné působnosti? Kontrolu nad rozhodnutími orgánů obce v samostatné působnosti nevykonávají krajské úřady, ale Ministerstvo vnitra. Kontrola se týká nebo by se měla...

V čem spočívá rozdíl mezi kontrolou nad rozhodnutími vydanými v přenesené působnosti a kontrolou nad rozhodnutími vydanými v samostatné působnosti?

Kontrolu nad rozhodnutími orgánů obce v samostatné působnosti nevykonávají krajské úřady, ale Ministerstvo vnitra. Kontrola se týká nebo by se měla týkat rozhodnutí o pokutách podle § 58 zákona o obcích, přestože o odvolání proti rozhodnutí rozhoduje krajský úřad. Výsledkem kontroly je opět protokol, proti němuž lze podat námitky a případné odvolání tak, jak je uvedeno výše. Na rozdíl od kontroly výkonu přenesené působnosti nelze stanovit lhůtu k nápravě nedostatků. Starosta, popřípadě jím pověřený zástupce je ale povinen na nejbližším zasedání zastupitelstva obce seznámit zastupitelstvo s protokolem o výsledcích uskutečněné kontroly.

V případě, že byl kontrolou shledán nezákonný postup orgánů obce, je povinen předložit zastupitelstvu návrh opatření k odstranění jeho důsledků a k zamezení jeho opakování, popřípadě je seznámí se způsobem, jakým se tak již stalo. Informace o jednání zastupitelstva v této věci včetně návrhu opatření, popřípadě sdělení o způsobu nápravy nezákonného postupu orgánů obce, obec neprodleně vyvěsí na úřední desce obecního úřadu po dobu nejméně 15 dnů. Proti neoprávněnému zásahu státu do výkonu samostatné působnosti obce lze podat ústavní stížnost k Ústavnímu soudu ČR. U výkonu samostatné působnosti se kontroluje pouze soulad se zákony a právními předpisy.

Na která rozhodnutí se vztahuje správní řád a na která nikoliv?

Podle správního řádu se vydávají všechna rozhodnutí, u nichž zákon aplikaci správního řádu nevyloučí, z čehož plyne možnost podat proti nim odvolání, respektive rozklad či podnět k přezkumu nezákonnosti. Co se týče rozhodnutí vydávaných v oblasti dozoru a kontroly, lze podat rozklad proti rozhodnutí Ministerstva vnitra o pozastavení obecně závazné vyhlášky.

JUDr. Eva Šromová
právnička

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down