01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ROP: "Pumpa" na evropské peníze do regionů

Regiony soudržnosti i kraje již mají zkušenosti s administrací projektů a prostředků z fondů EU, což je jedním z předpokladů úspěšné realizace regionálních operačních programů (ROP). Kraje navíc dokázaly, že si dokáží poradit s vypracováním vlastních žádostí o dotace, zejména v rámci SROP. Pro...

Regiony soudržnosti i kraje již mají zkušenosti s administrací projektů a prostředků z fondů EU, což je jedním z předpokladů úspěšné realizace regionálních operačních programů (ROP). Kraje navíc dokázaly, že si dokáží poradit s vypracováním vlastních žádostí o dotace, zejména v rámci SROP. Pro příští programové období 2007 až 2013 se chystá 7 ROP - po jednom pro každý region soudržnosti NUTS II.

PENÍZE, ALE S OMEZENÍM

Regionální operační programy navazují na systém sektorových (tematických) programů a jejich prostřednictvím by tak podpora měla směřovat k řešení problémů, které tíží jednotlivé regiony. Proti předchozímu období regiony a jednotlivé kraje určují své potřeby tak, aby se co nejvíce využil potenciál daného území a prostředky ze strukturálních fondů přispěly maximálně k vyváženému rozvoji všech regionů. Z dostupných navrhovaných verzí jednotlivých ROP je zřejmé, že jejich odlišnost není tak velká, jak by se očekávalo. Při stanovení priorit všech ROP totiž neměly jednotlivé regiony soudržnosti neomezený výběr, ale řídily se doporučením Evropské komise. Výsledkem je, že výsledný návrh ROP ne vždy zahrnuje vše, co některé regiony soudržnosti chtěly původně v rámci těchto programů uskutečnit.

Přestože vláda ČR vzala svým usnesením na vědomí všechny navrhované programy, stupeň připravenosti jednotlivých dokumentů je různý - co do rozsahu (nejkratší má 72 a nejdelší 171 stran) i obsahu.

Významný pokrok ve zpracování programového dokumentu ROP vykazuje zejména NUTS II Severozápad. Zatím jako v podstatě jediný poměrně rozsáhle kvantifikuje cíle, jichž se má prostřednictvím ROP dosáhnout, a lze tak posoudit důležitost alokací na jednotlivé priority. Jak uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Petr Fiala, kraj se již déle chystá na realizaci ROP. Na krajském úřadu vznikl odbor evropských projektů, který za poměrně krátkou dobu uskutečnil několik projektů ke zvýšení absorpční kapacity kraje i s přesahem do Karlovarského kraje. Je to například připravovaný zásobník projektů - Vnitřní integrovaný systém projektů.

NOVÝ PRVEK SYSTÉMU

Regionální rady regionů soudržnosti (regionální rady) jsou novým prvkem implementační struktury v rámci čerpání strukturálních fondů. Ze zákona vzniknou v každém regionu soudržnosti a budou plnit úkoly řídících orgánů ROP stejně jako v současném období jednotlivá ministerstva. Nejsou to však správní orgány, ale právnické osoby podle občanského zákoníku. I když jejich činnost mohou do určité míry ovlivňovat i usnesení vlády a směrnice příslušných ústředních správních úřadů, důležitým principem je odvození jejich působnosti od působnosti krajů. Proto bude mít v těchto radách významné postavení výbor, jehož členy zvolí ze svých řad zastupitelstva krajů. Už v ustavených regionálních radách jsou v mnoha případech čelní představitelé krajů, například v NUTS 2 Střední Morava, kde byl předsedou regionální rady zvolen hejtman Zlínského kraje.

CÍLEM KRAJŮ JE PĚTINA ALOKACE

Jak z hlediska zaměření, tak finanční alokace by se mohlo zdát, že ROP jsou spíše doplňkovým zdrojem financí. Z pohledu Asociace krajů ČR jde stále o nedostatečné zohlednění potřeb regionů, usiluje o to, aby podíl prostředků z Evropské unie, nyní nastavený na 13,25 % z celkové alokace, dosáhl minimálně 20 %. Kraje argumentují hlavně tím, že jsou schopny zajistit efektivní využití těchto prostředků, což podporuje i Svaz měst a obcí ČR. Tato realokace by se v případě úspěšného vyjednávání týkala převedení prostředků Integrovaného operačního programu (IOP) ve prospěch regionálních operačních programů. Samozřejmě takový postoj vytváří určitou "třecí plochu" s Ministerstvem pro místní rozvoj, které je řídícím orgánem IOP. Stanovisko Evropské komise je v podstatě neutrální. Pascal Boijmans, ředitel pro strukturální fondy DG Regio odpovídající za vyjednávání s českou stranou, uvedl, že v současné politické situaci, není zcela jasné, zda Česká republika bude administrovat prostředky ze strukturálních fondů centrálně (tedy prostřednictvím IOP) nebo poskytne větší pravomoci regionům.

Věřme, že veškeré vynaložené úsilí bude korunováno úspěchem a dotace z fondů EU zajistí rozvoj všech regionů soudržnosti i krajů.

Martin Krištof
RAVEN Consulting, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down