Prvním krokem k revitalizaci městského jádra severočeské metropole se stala rekonstrukce Mírového náměstí.
Strukturální fondy Evropské unie pomáhají radnicím při jejich snahách oživovat centra měst. Úspěšným příkladem je severočeská metropole Ústí nad Labem. Město si s sebou již po šest desetiletí nese těžké břemeno v podobě zcela zničeného historického centra. To bylo způsobeno nejprve válečným bombardováním a později nesmyslnou socialistickou výstavbou. Od letošního srpna se Ústí nad Labem může pyšnit zcela zrekonstruovaným Mírovým náměstím.
ROZVOJ, KTERÝ JE KOMPLEXNÍ
Již delší dobu se v Ústí nad Labem diskutovalo o nezbytnosti oživit městské jádro, a navrátit tak na Mírové náměstí život. Záměrem místních architektů ve spolupráci s vedením města je oživit nejen jedno náměstí, ale ve smyslu integrovaného rozvoje přeměnit tvář širšího centra severočeské metropole. Postupně vznikaly a vznikají projekty na revitalizaci Mírového náměstí a přilehlých ulic. Přetváří se nedaleko položené hlavní nádraží a plánuje se revitalizace přednádražního prostoru tak, aby umožnil využití labského nábřeží k nákupním možnostem a příjemným procházkám. Vznikl rozsáhlý projekt nizozemské společnosti Multi Development, která místo stávající tržnice jižně od Mírového náměstí postaví obchodní a společenský komplex, jenž zároveň oživí okolí proslulého šikmého kostela. Je tedy zřejmé, že Ústí nad Labem přistoupilo k rozvoji svého centra opravdu komplexně.
REKONSTRUKCI POMOHL SROP
Prvním v celé řadě těchto projektů je zmíněná rekonstrukce Mírového náměstí. Na projekt "Revitalizace městského centra - I. etapa, Ústí nad Labem", jak byla obnova náměstí a přilehlých ulic Hrnčířská a Revoluční nazvána, zažádalo v srpnu roku 2004 město o dotaci ze Společného regionálního operačního programu (SROP) v opatření Regenerace a revitalizace vybraných měst. Celkové náklady byly vyčísleny na 150,1 mil. Kč, dotace ze strukturálních fondů včetně národního kofinancování byla přiznána ve výši 107,8 mil. Kč. Dvanáct měsíců trvající revitalizaci realizovala pod vedením projektanta akad. arch. Michala Šrámka od července 2005 akciová společnost Stavby silnic a železnic.
ČEDIČ A ROŽANSKÁ ŽULA
Základem projektu byla výměna téměř 23 tisíc m2 povrchů. Náměstí bylo osazeno štípanou čedičovou dlažbou, která je prokládána pásy rožanské žuly. Vozovka přecházející z Hrnčířské ulice přes Mírové náměstí v ulici Revoluční byla opatřena asfaltovým kobercem a upravila se i její šířka. Samozřejmostí jsou bezbariérové přechody pro chodce. V severní straně náměstí stejně jako v obou přilehlých ulicích byly vysázeny listnaté stromy různých druhů tak, že vytvářejí jakési miniarboretum v městském prostředí. Významným doplňkem, umocňujícím celkový dojem, je nový městský mobiliář, jako jsou osvětlovací sloupy, pítka a vodotrysky.
Projekty podobného rozsahu bývají během na dlouhou trať, jsou finančně nákladné, vyžadují koordinované zapojení mnoha odborníků z nejrůznějších oborů. Bezpochyby však toto úsilí přináší své ovoce v podobě spokojených občanů.
TOMÁŠ SÝKORA
vedoucí oddělení koncepcí
Magistrát města Ústí nad Labem