01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hasiči v Železné Rudě letos slaví jubileum

Ryze český sbor dobrovolných hasičů byl v Železné Rudě založen až v roce 1946, ale hasičská tradice v tomto turisty nejvyhledávanějším místě na Šumavě byla založena již před 135 lety. Nyní dvanáctičlenná jednotka požární ochrany železnorudského SDH je už 10 let zařazena jako JPO II/1 a od roku 2002...

Ryze český sbor dobrovolných hasičů byl v Železné Rudě založen až v roce 1946, ale hasičská tradice v tomto turisty nejvyhledávanějším místě na Šumavě byla založena již před 135 lety. Nyní dvanáctičlenná jednotka požární ochrany železnorudského SDH je už 10 let zařazena jako JPO II/1 a od roku 2002 pod názvem Hasiči města Železná Ruda má poloprofesionální charakter. Toto zařazení jednotce ukládá povinnost být připravena vyjet s družstvem o stavu minimálně 1+3 nejdéle do pěti minut od vyhlášení poplachu.

Člen výjezdového družstva, strojník Filip Brož, který je i správcem zajímavých internetových stránek Hasičů města Železná Ruda (www.hasicizr.estranky.cz), vysvětluje: "Naše specifičnost spočívá v režimu, který zde sloužíme. Střídáme směny o nejméně čtyřech lidech po 24 hodinách (20.00 až 20.00 hod.) s možností tzv. noční a denní (12 hod.). Všichni členové výjezdového družstva máme smlouvu s obcí, díky níž jsou nám tyto hotovosti a výjezdy propláceny symbolickými částkami. Tento režim funguje od léta 2002. Navíc už jeden rok obec platí jednoho svého stálého zaměstnance ve funkci hasiče, který pomáhá udržet početní stav a umožňuje urychlit výjezd i během dopoledne, kdy je většina ostatních hasičů v práci."

NĚMECKÁ PRAXE BY POMOHLA TAKÉ ČESKU

Filip Brož je profesionálním hasičem v Plzni, a proto nachází u svého zaměstnavatele pochopení pro svoji dobrovolnou práci v železnorudské jednotce. Avšak velmi dobře ví, že někteří kolegové takové porozumění u zaměstnavatelů nemají. "Jistě, ani se moc nedivím nevoli zaměstnavatele, kterému člověk odbíhající z pracoviště efektivitu práce příliš nezvýší," připouští Filip Brož. "Jenže leckde v cizině uměli vytvořit mechanismy, které v tomto smyslu fungování dobrovolných hasičů vcelku bez problémů umožňují. Například v Německu existují zákony, díky nimž má zaměstnavatel povinnost uvolnit dobrovolného hasiče a umožnit mu výjezd k zásahu. Ale stát zároveň zaměstnavateli uhradí veškerý ušlý zisk a navíc má zaměstnavatel úlevy na daních, pokud dobrovolného hasiče zaměstnává."

Možná také proto Filip Brož připomíná, jak důležitá je dnes vhodná prezentace hasičů - dobrovolných i profesionálních. Když hovoří o webu Hasičů města Železná Ruda, má za to, že je potřebný jak pro propagaci místního šedesátičlenného SDH a jeho jednotky - a "snad i celého města", tak pro získávání sponzorů. Během půl roku, kdy tyto stránky, ještě ne ve zcela kompletní podobě existují, je navštívilo už více než 2500 lidí.

POUČIT SE LZE I OD SLOVENSKA

Také v Železné Rudě se hasiči domnívají, že by pojištovnám měla být uložena zákonná povinnost odvádět určité procento z uchráněných hodnot při zásahu či z povinného ručení vozidel, jako je tomu na Slovensku. Podle Filipa Brože tam tento odvod bude letos činit zhruba 500 miliónů slovenských korun, díky nimž budou moci slovenští hasiči významně zlepšit vybavenost jednotek a obnovit vozový park.

Podobně by, jak Filip Brož soudí, u nás hasičům a obcím pomohlo pouhé odpuštění od povinnosti platby DPH z nákupu hasičského vybavení a techniky. "Tato úleva by pro hasiče byla přínosnější než vstřícná gesta státu, který formou dotací vybraným jednotkám přispívá na nákup techniky. Přitom i při takovém nákupu se DPH odvádí, takže například z pořízení průměrné cisterny v ceně kolem 6 mil. Kč DPH činí zhruba jeden milión, který by obec mohla použít na jiné účely nebo na další vybavení svých hasičů." /rš/

ŠUMAVA MÁ SVÁ SPECIFIKA

Práce hasičů v Železné Rudě není snadná. Prokázala to třeba letošní tuhá dlouhá zima, kdy bylo zvlášť obtížné probíjet se až třímetrovými sněhovými bariérami k dopravním nehodám. Nemluvě o vyšším množství počtu případů likvidace sněhu z přetížených střech než v jiných letech. Problémy působí také někteří rádobyturisté, kteří i nyní v parném létě rozdělávají ohně dokonce i v Národním parku Šumava.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down