Pro Francii se stává charakteristický boom rozvoje sociálních služeb občanům, kteří dosáhli důchodového věku. Na mezinárodním semináři na téma Veřejné služby a místní rozvoj, který se nedávno uskutečnil v Praze, o tom hovořil i Michel Bénard, starosta středofrancouzského města Veneux les Sablons. Seminář uspořádalo velvyslanectví Francouzské republiky v ČR spolu se Asociací měst a obcí Francie (Cités-Unies France) a Středočeským krajem.
Starosta Michel Bénard je zároveň viceprezidentem Generální rady regionu Seine et Marne, v němž odpovídá za dohled nad výstavbou sociálních zařízení. V souvislosti se zvýšenou pozorností stavbám tohoto druhu připomíná, že ve Franci došlo během posledních let k jakési "krizi svědomí" v otázce péče o seniory. "Začali jsme si uvědomovat, že se pro občany v důchodovém věku nedělá vše, co by si zasloužili. Situace se však změnila. Vznikají asociace obcí k zajištění veřejných služeb, což umožňuje představitelům místních samospráv vyrovnat se s řešením situací, které občanům přináší stáří a zdravotní handicapy," říká Michel Bénard, přičemž připouští, že určitou překážkou rozvíjení těchto služeb dlouho byly problémy s jejich financováním.
Znamená to, že dnes už financování není nepřekonatelným problémem?
Ano, je tu novinka, která situaci podstatně ovlivnila. Spočívá v tom, že jsme vytvořili systém národní solidarity, který podporuje výstavbu potřebných zařízení. Sociální služby mohou čerpat podpůrné peníze z obecních a departementálních rozpočtů, z evropských fondů, z národního Fondu solidarity, ale rovněž z peněz sponzorských. Vícezdrojové financování staveb sloužících místním sociálním službám - a zejména národní Fond solidarity - usnadnily vznik mnoha nových domovů pro seniory. Orientujeme se na občany starší 65 let a počítáme s tím, že náklady na provoz a služby v jejich nových domovech mají být kryty jimi samými a případně však také jejich rodinami, dětmi, vnuky... Provoz takových domovů je totiž relativně nákladný a pobyt v nich není levný. Jsou to však opravdové rezidence.
Zůstaneme-li u příkladu města Veneux les Sablons, jsou tam tyto nové domovy určeny jen pro jeho obyvatele?
Zájem o pobyt, přesněji řečeno o bydlení v těchto nových zařízeních je velký, i když měsíční nájemné a poplatky za služby jsou vysoké. Tuto péči v podstatě rozvíjíme na komerční bázi, ale místní samospráva si nad ní ponechává kontrolu. Ceny kalkulujeme na základě běžných nákladů. Možnost pobytu v těchto specializovaných domovech není omezena na místní občany a zájem o to žít v nich mají dokonce i Pařížané. I tahle skutečnost nám potvrzuje, že obyvatelé našich domovů pro seniory jsou spokojeni.
Znamená to, že domovů pro důchodce jste postavili více?
Nejprve jsme postavili rezidenci Les Roses, která již několik let slouží úspěšně svému účelu. V letošním roce otvíráme další takový domov a v roce 2007 otevřeme třetí. Jsme městečko se čtrnácti tisíci obyvatel.
Jak jsou tyto domovy vybaveny?
Jde o moderně zařízená studia většinou o ploše 33 metrů čtverečních s veškerým sociálním příslušenstvím. V domě je komplexně postaráno o příjemné bydlení, stravování i služby. Je tam i několik sálů pro společenský život. K dispozici je společná jídelna, kterou obyvatelé domova mohou, ale také nemusejí využívat. Každý si totiž ve svém bytě může uvařit vlastní snídani, ale třeba také oběd nebo večeři. Ve všech bytech lze rovněž bez omezení přijímat rodinu, přátele i další návštěvy. V rezidenci Les Roses máme i koncertní síň, díky níž je propojen život obyvatel rezidence se životem obyvatel města. Koncertní síň totiž slouží všem.
Lékařské, terapeutické i rehabilitační ošetřovny jsou účelně vybaveny i pro náročné pacienty. Lékař má gerontologickou specializaci. Péče je orientována na jednotlivé osobnosti klientů a jejich požadavky a potřeby, nikoliv pouze na kolektiv celého domova jako celku. Při obsazování místa ředitele či ředitelky domova vždy bez výjimky požadujeme, aby tito lidé měli diplom o absolvování studia pro sociální služby a řízení domovů.
Kde bývají domovy sociálních služeb pro starší občany umístěny? Ve městě, nebo mimo ně?
Dospěli jsme k závěru, že domovy pro seniory je vhodné stavět ve městech, nikoliv někde na samotě za městem. Obyvatelé našich domovů totiž chtějí mít kontakt s městem a jeho zařízeními, aby ve stáří nezačali být izolováni od společnosti a mohli se dál cítit spjati s místními obyvateli, jejich běžným životem i sportovními či kulturními událostmi. Snažíme se o to, aby i nadále byli plnohodnotnými a plnoprávnými občany našeho města, s nimiž se počítá. Vztahy mezi obcí a domovy fungují velmi dobře. Vyplatilo se postavit náročně koncipovaný objekt, který je opravdovou specializovanou rezidencí.