01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malé město nemusí mít malé plány

"Plánů máme mnoho, ve městě je stále co zlepšovat, opravovat, budovat nové. Snažíme se hospodařit uvážlivě a brát si taková sousta, která můžeme především s ohledem na finanční možnosti zvládnout," uvedl starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht.

Rozpočet města na rok 2006 činí okolo 62 mil. Kč. Nejdůležitější investiční akcí letošního roku bude výstavba tělocvičny u základní školy. "Původní budova je z roku 1785, od té doby byla upravována, ale s malou a již nevyhovující tělocvičnou se nedalo nic dělat. Na tuto investici jsme získali státní dotaci 20 mil. Kč. Až bude hotový projekt, začneme stavět," říká starosta.

FINANCOVÁNÍ INFRASTRUKTURY

Chrast má vyhovující vodovod i kanalizaci. Plynofikace města včetně jeho místních částí se uskutečnila v letech 1988 až 1998. Moderní čistírna odpadních vod je zde v provozu od roku 2003 a její kapacita počítá i s předpokládanou novou výstavbou. V uplynulých dvou letech byly také nákladem asi 11 mil. Kč opraveny místní komunikace. "S novou výstavbou jsou určité problémy. Narážíme zejména na nedořešené církevní nároky, 90 % pozemků patří buď státu, nebo obci. Zatím se neví, čí vlastně jsou. I když máme územní plán, nemůžeme pokračovat v rozvoji města tak, jak bychom chtěli a potřebovali," povzdechl si Tomáš Vagenknecht.

Obecní byty město neprodávalo, naopak další byty podle možnosti přistavuje v rekonstruovaných objektech. V roce 2003 tak otevřelo dům s pečovatelskou službou, v němž je 26 pokojů, z toho dva pro imobilní obyvatele. Dům byl vybudován nákladem 32 mil. Kč, přičemž dotaci 18 mil. Kč poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj.

"Letos bychom chtěli ještě přestavět bývalé středisko Domu obchodu a služeb na nové zázemí pro hasiče. Dosavadní hasičská zbrojnice je malá, 100 let stará a dnes již zcela nevyhovuje. Po rekonstrukci vodovodního a kanalizačního potrubí bude nutno udělat nové povrchy komunikace a chodníku v městské části Čeperka. Další úkoly si dávat nemůžeme, náš letošní rozpočet by to neunesl a zadlužovat se nechceme," zdůraznil starosta.

SPOLUPRÁCE S POLICIÍ

V Chrasti zůstalo zachováno místní oddělení Policie ČR. Starosta Vagenknecht se netají spokojeností, neboť v rámci reorganizace a sdružování místních oddělení řada malých měst o tato oddělení přišla. "Naše spolupráce s policií je velmi dobrá, třebaže má toto oddělení dnes větší obvod. Naši občané by rádi viděli policisty více ve městě, ale to je právě dáno personálním stavem oddělení. Jako komunální politik i jako občan bych také uvítal, kdyby policistů bylo více, mohli by být více mezi lidmi, a ti by zase měli větší pocit bezpečí." Město poskytlo Policii ČR jeden ze svých objektů, původně to byla mateřská škola a jesle a v průběhu 90. let se celá budova uvolnila, jen v přízemí zůstala školní družina. Jak podotkl Tomáš Vagenknecht, tato kombinace není na škodu. Město policii postupně poskytlo i několik bytů.

OPRAVY HISTORICKÝCH OBJEKTŮ

Tomáš Vagenknecht si pochvaluje, že se v Chrasti podařilo postupně opravit všechny nejdůležitější historické objekty: kostely Nejsvětější Trojice na náměstí, svaté Markéty v Podlažicích u bývalého benediktinského kláštera, svatého Martina na chrasteckém hřbitově (údajně stavitele Santiniho) i zámek. "Historické památky opravujeme s pomocí dotací z Programu regenerace městských památkových zón, které poskytuje Ministerstvo kultury. V případě církevních objektů spolupracujeme i s královéhradeckou diecézí, která se na opravách také podílí. Letos jsme požádali Ministerstvo kultury o 4 mil. Kč na opravu střešního pláště zámku a Krajský úřad Pardubického kraje o 250 tisíc Kč na první etapu rekonstrukce staré vodárenské věže," přiblížil záměry města na letošní rok starosta.

Jak dále podotkl, zámek je již od dob 1. republiky majetkem města, sídlí v něm městský úřad a v původních zachovalých interiérech se nachází krásná obřadní síň. V dalších prostorách sídlí muzeum města a výstavní galerie. Velkým snem Tomáše Vagenknechta je získat kopii unikátní knihy Codex Gigas. O tuto tzv. Ďáblovou bibli město usiluje již od 60. let 20. století. Teprve intenzívní snahy posledních porevolučních zastupitelstev se formují do konkrétních žádoucích forem - snad se podaří do Chrasti přivézt digitalizovanou kopii památky nevyčíslitelné ceny.

"Jsem přesvědčen, že by tato kopie v městském muzeu výrazně ovlivnila turistický ruch. A také věřím, že se toho dožiji, protože jednání české vlády se švédskou stranou zatím vypadají velice slibně," uzavřel Tomáš Vagenknecht.

Základní údaje o městě Chrast

První písemná zmínka je datována rokem 1318.

Byla založena benediktinským klášterem v Podlažicích, v roce 1853 byla povýšena na město.

Spolu s místními částmi - obcemi Podlažice, Chacholice, Skála a Podskála má okolo 3250 obyvatel.

Je členem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down