01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejné osvětlení lze ovládat mobilem či počítačem

Dálkově ovládat veřejné osvětlení ve městech a obcích lze v podstatě dvěma způsoby. Buď centralizovaně, nebo rozhodovací logiku přesunout do jednotlivých spínacích bodů. V Plzni zvolili druhý způsob. Ve spolupráci s firmou ZPA CZ, s. r. o., Trutnov tam postupně rozšiřují "Systém Efektivního Řízení Veřejného Osvětlení" (S.E.R.V.O.).

Jeho jádrem je kompaktní programovatelný automat MegaSX z produkce ZPA, který je vybaven modemem GSM. Tento automat se na území města osazuje do jednotlivých elektrických rozvaděčů veřejného osvětlení. Díky tomu lze dálkově distribuovat stavová, chybová a provozní hlášení přes síť GSM, ale třeba i elektronickou poštou - a stejným způsobem jednotlivé rozvaděče prostřednictvím do nich zabudovaných řídicích modulů také bezpečně ovládat a nastavovat jejich provozní parametry a meze pro poruchová hlášení. Systém je doplněn o třífázový elektroměr s komunikačním modulem RS485, který je rovněž výrobkem společnosti ZPA CZ Trutnov.

SYSTÉM SE MŮŽE ROZŠIŘOVAT I POSTUPNĚ

Podle Ing. Stanislava Lišky, ředitele Správy veřejného statku města Plzně, je nyní z celkem 177 rozvodných míst veřejného osvětlení (RVO) v krajské metropoli do systému S.E.R.V.O. zapojeno již 27 a dalších osm je ve stádiu rozpracování. Správa veřejného statku města Plzně se drží pravidla do systému postupně přibírat ty starší rozvaděče, které se budou osazovat automatem MegaSX v rámci jejich rekonstrukce. U nově budovaných rozvaděčů má být jejich zapojení do systému už samozřejmou součástí projektu. Tento v podstatě pilotní projekt dálkového řízení veřejného osvětlení pomocí logických automatů MegaSX byl dopracován na základě zkušeností a požadavků města Plzně.

Ředitel Liška dokonce tvrdí, že spolupráce města se ZPA CZ projekt budování systému S.E.R.V.O. zlevňuje, neboť Plzeň pro systém může využít jen potřebných vlastností systému a dat z elektroměrů. Proto nemusela složitě hledat doplňková vlastní řešení.

Připomeňme, že veřejné osvětlení v Plzni je v majetku města, přičemž je spravuje jeho příspěvková organizace Správa veřejného statku města Plzně. Ta všechny činnosti zabezpečující provoz a údržbu veřejného osvětlení zadává formou outsourcingu odborným firmám.

ZEFEKTIVNÍ PRÁCI MONTÉRŮ

Ředitel Liška označuje rozvaděče s automatem MegaSX za "inteligentní" a má k tomu všechny důvody. Zatímco dříve byl správce veřejného osvětlení odkázán na upozornění od občanů, že na některé větvi došlo k poruše, nyní služba dostane na mobil formou SMS chybové hlášení pokaždé, jakmile se ve větvi neplánovaně sníží poměry napětí a proudu o uživatelsky nastavenou hodnotu.

Při celkovém počtu zhruba 17,5 tisíce světelných míst v Plzni jich připadá na jeden rozvaděč v průměru kolem stovky, takže montér může přímo na místě vcelku snadno zjistit, která světla tam nefungují.

Spolupracovník firmy ZPA Radek Pech-man, který poskytuje komplexní služby v oblasti IT a elektro a v Plzni navrhoval a uváděl do provozu systém řízení veřejného osvětlení zavádět, podotýká, že S.E.R.V.O. lze nastavit na monitorování i podstatně nižšího neplánovaného odběru, a zaznamenat tak výpadek třeba už jen jednoho světelného bodu. Avšak parametry sledování by vždy měly vycházet z propočtu, kdy je efektivní cílený výjezd obsluhy k poruše: Při výpadku už jen jediného světla, či dvou, tří nebo ještě vyššího počtu?

Co tedy tento systém například dokáže? Pro řízení spínání a vypnutí je v Plzni použita kombinace astronomického spínacího kalendáře a vyhodnocování hodnot z měření osvětlenosti oblohy. Systém mj. umí rozvaděč zablokovat proti manuálnímu zapnutí bez fyzického zásahu do jeho zapojení. Může však být naopak zase vypnut pro servisní zásah (rozvaděč v takovém případě nevykonává žádné došlé ani vnitřní povely a neodesílá ani chybová hlášení). Bez ohledu na provozní režim trvale dozoruje stavy dveří rozvaděče (otevřeno x zavřeno - při ne-oprávněném otevření spouští na místě akustický alarm), stav hlavního stykače/stykačů, hlavního jističe a napájení rozvaděče (toto je řešeno s ohledem na provozní náklady systému, které při běžném provozu činí zhruba 40 Kč na jedno RVO). Dále měří analogové hodnoty, kdy je hlášeno překročení uživatelsky nastavených limitů označujících "normální" provozní stav (hodnotu napětí na jednotlivých fázích, hodnotu poměru U/I na jednotlivých fázích pro rozvaděč bez regulace apod.). Je s to rovněž podat vyžádaná hlášení, zejména o celkovém provozním stavu a provozních hodnotách rozvaděče a o jeho nastavených limitních provozních parametrech. To vše pomocí SMS zpráv.

ARCHIVACE ÚDAJŮ POMŮŽE V PŘÍPADNÝCH SPORECH

Pro majitele a správce veřejného osvětlení je ovšem důležitá i další vlastnost systému. Totiž archivace všech stavových, provozních a chybových hlášení. Pokud třeba účastník dopravní nehody tvrdí, že ke kolizi došlo proto, že v místě nefungovalo veřejné osvětlení, lze z archivovaných údajů přesně vyčíst, zda mluví pravdu či účelově lže.

Neméně zajímavá pro správce veřejného osvětlení však určitě je i možnost kontrolovat podle uložených údajů kvalitu práce najaté firmy, a ověřit si tak například, za jak dlouho po obdržení zprávy o výpadku jedné větve následoval zásah (otevření dveří rozvaděče montérem) a kdy byla větev uvedena opět do standardního provozu. Jak konstatoval ředitel Liška, v Plzni už do všech nových smluv s dodavatelskými firmami důsledně zapracovávají podmínku, že oprava poruchy většího řádu musí začít do jedné hodiny od jejího nahlášení, a smluvně si zajišťují i to, aby vždy svítilo nejméně 95 procent všech lamp. Podobně archivace poskytuje lepší přehled o případně opakujících se poruchách v celých větvích či světelných místech a umožňuje efektivněji plánovat údržbu a opravy.

PŘÍLEŽITOST I PRO MENŠÍ SÍDLA

Radek Pechman spolu s obchodním zástupcem ZPA CZ Petrem Bezdíčkem tvrdí, že tento systém může být úspěšně využit i v menších obcích, kde veřejné osvětlení udržuje najatá firma ze vzdálenějšího místa, zejména když lze parametry systému individuálně nastavit podle požadavků a potřeb každého RVO a s možností správy na predikovaném serveru.

"Hlavní přínos systému vidím v tom, že zaručuje vyšší spolehlivost veřejného osvětlení v našem městě," konstatuje ředitel Liška. Úspory, které S.E.R.V.O. začíná přinášet, ovšem nespočívají v omezení odběru elektrické energie (proud paradoxně více uspoří spíše nefungující veřejné osvětlení), nýbrž v racionálnější a levnější údržbě, která umožňuje šetřit i pracovní síly.

Struktura systému S.E.R.V.O.

Systém se skládá ze tří částí:

Řídicí (velín) - představuje ji modul Mega SX, který v součinnosti s čidlem monitorování osvětlenosti oblohy spíná a vypíná síť veřejného osvětlení.

Dozorované rozvaděče veřejného osvětlení (RVO) - tato část obsahuje jednotlivé RVO, které jsou vybaveny řídicími a dohledovými moduly, které dozorují provozní a poruchové stravy a hodnoty.

Webové - představuje ji webové rozhraní, které ve spolupráci se SCADA aplikací provádí správu a distribuci provozních a poruchových hlášení a s jehož pomocí se zajišťuje správa a nastavování jednotlivých RVO, jejich řízení a dozor.

Funkce jednotlivých částí systému nejsou přímo svázány s funkčností ostatních částí, což znamená, že dojde-li k výpadku (poruše, odstavení apod.) jedné části, je to bez vlivu na funkčnost ostatních částí. Komunikace mezi jednotlivými částmi probíhá pomocí sítě GSM. Distribuci provozních a poruchových hlášení lze provádět přes síť GSM, pomocí elektronické pošty apod. Celý systém je konstruován s důrazem na vyhodnocovací logiku v místech dozoru (RVO). To činí systém méně zranitelný proti možným poruchám a omezuje požadavky na objem komunikace na minimum.

ZDROJ: ZPA CZ, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down