Územní pracoviště Ústí nad Labem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se v současné době zabývá mj. převody pozemků od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na ÚZSVM, které leží v zastavěných územích obcí a měst,...
Územní pracoviště Ústí nad Labem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se v současné době zabývá mj. převody pozemků od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na ÚZSVM, které leží v zastavěných územích obcí a měst, dále převody památkově chráněných objektů na Ministerstvo kultury, v případě nezájmu ministerstva pak na obce. Rovněž se věnuje správě a realizaci majetku jedenácti silničních hraničních přechodů, které převzalo od Generálního ředitelství cel.
Ředitelem Územního pracoviště Ústí nad Labem je Ing. Jiří Kubricht, kterému jsme položili následující otázky:
Je z vašeho hlediska oblast severních Čech ve srovnání s ostatními regiony v něčem specifická?
Je jiná v tom, že převážná část nemovitého majetku se nachází v lokalitách zvláště chráněných území. Proto převod majetku z ÚZSVM do vlastnictví jiných subjektů podléhá dvojímu schvalovacímu řízení na Ministerstvu životního prostředí a zároveň Ministerstvu financí.
Časově a odborně náročné je dohledávání letitých listin v různých archívech, jak nabývacích titulů k vlastnictví, tak pro dokladování posloupnosti přechodu správy národního majetku zejména za uplynulých několik desítek let. Neúplné evidenční záznamy značně znesnadňují jakékoliv pátrání po původu a převodech majetku. Značná část majetku na území bývalých Sudet v průběhu okupace i v poválečném období měnila i několikrát svého vlastníka, ať již na základě rozhodnutí orgánů či přímo ze zákona.
Co dále ztěžuje převody majetku do vlastnictví obcí a krajů?
Některé obce nemají přesný přehled o svém tzv. historickém majetku a obracejí se na naše územní pracoviště se žádostmi o převod majetku. Při ověřování nabývacích titulů se zjistí, že jde o historický majetek obce, nikoliv o majetek státu. V řadě případů požadují obce bezúplatný převod majetku státu z důvodu veřejného zájmu, kterému však ÚZSVM pro dodržování zákonných norem nemůže vždy vyhovět.
V případě, že obec má zájem o majetek státu, musí dodržet také ustanovení § 41 odst. 2 zákona o obcích, který stanoví tzv. schvalovací doložku obce nebo kraje. Je to formulace, jež je nedílnou součástí dané smlouvy, kterou obec či kraj deklaruje vůli zastupitelstva.
V jaké celkové hodnotě už obce a kraje získaly majetek a o co měly největší zájem?
V roce 2004 jsme bezúplatně převedli krajům a obcím III. typu majetek za více než 23 milióny korun. Stejným způsobem získaly obce jen za letošní rok majetek v hodnotě téměř 70 miliónů korun. Většinou to byly budovy po bývalých okresních úřadech, dále pozemky tvořící veřejná prostranství nebo pozemky pod komunikacemi. V několika případech jsou uzavřeny darovací smlouvy, které ještě musí schválit Ministerstvo financí.
Převážně to byly bezúplatné převody. V ostatních případech mají obce možnost zúčastnit se výběrových řízení, která ÚZSVM vyhlašuje k realizaci majetku státu. Vyhlášení výběrového řízení je mj. také zveřejněno na úřední desce té obce, v jejímž obvodu se nemovitost nachází.
Pokud obec či kraj získá zdarma od státu například nemovitost, může ji prodat, popřípadě vrátit zpátky ÚZSVM?
Omezující podmínky takto získaného majetku jsou vždy upraveny ve smlouvě o bezúplatném převodu majetku podle jeho povahy. Například při podpisu smlouvy o bezúplatném převodu administrativní budovy po bývalém okresním úřadu se obce mj. zavazují, že budou užívat převedené nemovitosti po dobu 20 let ode dne jejich nabytí pouze za účelem veřejné správy, nebude-li změnou smlouvy stanoveno jinak. V případě, že by obec závazek porušila a nedodržela lhůtu, je povinna odvést do státního rozpočtu částku rovnající se částce hodnoty majetku ke dni podpisu smlouvy o bezúplatném převodu. Po vypršení omezovací lhůty může obec tento majetek prodat.
Jestliže se bezúplatně převedená nemovitost stane pro obec před uplynutím stanovené doby nepotřebnou, musí obec učinit státu prostřednictvím ÚZSVM nabídku bezúplatného převodu nemovitosti zpět. Jestliže ÚZSVM v dané lhůtě nabídku neakceptuje, je obec oprávněna s nemovitostí naložit podle vlastního uvážení.
Lýdia Stoupová
Územní pracoviště Ústí nad Labem
Adresa:
Mírové náměstí 36
400 01 Ústí nad Labem
michaela.rockova@uzsvm.cz
tel.: 475 241 404
www.uzsvm.cz
ZDROJ: Územní pracoviště Ústí nad Labem ÚZSVM
Aktuální činnost Územního pracoviště Ústí nad Labem
Územní pracoviště Ústí nad Labem: Své území spravuje prostřednictvím odborů odloučených pracovišť, která se nacházejí v místech bývalých okresních úřadů Ústeckého kraje a Libereckého kraje. Jsou to okresy Chomutov, Louny, Most, Litoměřice, Teplice, Ústí nad Labem, Děčín, Česká Lípa, Liberec a Jablonec nad Nisou, s výjimkou okresu Semily. Celková rozloha spravovaného území je 8482 km2. Na tomto území žije 1,173 miliónu obyvatel.
Bezúplatný převod administrativních budov po bývalých okresních úřadech: V letošním roce získalo administrativní budovy včetně vnitřního vybavení v celkové hodnotě více než 20 mil. Kč město Česká Lípa. V souvislosti s převodem agend v rámci reformy veřejné správy získalo bezúplatně město Louny jednu ze tří budov bývalého Okresního úřadu Louny včetně zastavěné plochy a přilehlých pozemků. K udělení schvalovací doložky byl v srpnu tohoto roku doporučen Ministerstvu financí bezúplatný převod budovy na město Liberec.
Převod nemovitých kulturních památek formou na obce: Územní pracoviště v současné době spravuje více než 20 kulturních památek. Na odboru Odloučené pracoviště Chomutov je před podpisem smlouva na bezúplatný převod kulturní památky hradu Hasištejn na obec Místo. K podepsání této smlouvy je ještě nutné její schválení v zastupitelstvu obce Místo. Současně toto odloučené pracoviště řeší dokončení převodu části komplexu a stavby Sally Tereny u zámku Klášterec nad Ohří do vlastnictví města Klášterec nad Ohří. Zámek včetně přilehlého parku byl řádným způsobem do vlastnictví města převeden v uplynulých letech. Nyní ÚZSVM dokončí převod zbývající části parcel objektu včetně přilehlé stavby, která ke komplexu zámku patří.
Převod zdravotnických zařízení: Nejnovějším bezúplatně převedeným zdravotnickým zařízením je Stomatologické středisko v Litoměřicích v hodnotě téměř 7 mil. Kč. Odbor Odloučené pracoviště Litoměřice převedl majetek do vlastnictví města Litoměřice. V Litoměřicích se nyní dokončuje bezúplatný převod sedmi pavilónů včetně dalších staveb v areálu městské nemocnice taktéž do vlastnictví města za více než 247 mil. Kč. Obdobně se dokončuje převod Hornické polikliniky v Bílině na město Bílina.
Další převody majetku: Územní pracoviště s obcemi spolupracuje při převodech pozemků, které vlastní stát, ale jsou v sousedství pozemků nebo nemovitostí ve vlastnictví obcí a dochází tím k narušení celků, což může být pro příslušné obce a města komplikací při jejich stavebních záměrech anebo jejich údržbě. Převodem dochází k vytvoření jednotných celků a stavebně-právnímu sjednocení daných území.
Územní pracoviště současně zajišťuje převody místních komunikací, zeleně nebo hřišť do vlastnictví obcí a spolupracuje s kraji na procesu vypořádání vlastnických vztahů k pozemkům pod komunikacemi II. a III. třídy. V této oblasti je jeho významným partnerem Ústecký kraj, se kterým nyní spolupracuje na převodu pozemků v souvislosti s budováním strategické průmyslové zóny.
Předmětem bezúplatného převodu jsou také věci movité (například materiálu civilní obrany - stany, nosítka, přikrývky, polní kamna, zdravotní nástroje apod.) na obce a nemocnice v Liberci a v České Lípě. Tento převod se uskutečnil ve spolupráci s hasičským záchranným sborem a celkově byl předán majetek v účetní hodnotě více než jeden milión korun.
Aktuální informace z činnosti Územního pracoviště Ústí nad Labem ÚZSVM včetně kontaktů jsou na http://www.uzsvm.cz/uzpr_usti.php.
ZDROJ: Územní pracoviště Ústí nad Labem ÚZSVM