V současné době se v ČR zavádí komplexní systém, který prostřednictvím radarů, kamer a moderního informačního systému měří rychlost projíždějících aut, dokumentuje přestupky na křižovatkách a následně vytváří podporu pro vedení správního řízení i případné vystavení pokut řidičům. Tato technologie...
V současné době se v ČR zavádí komplexní systém, který prostřednictvím radarů, kamer a moderního informačního systému měří rychlost projíždějících aut, dokumentuje přestupky na křižovatkách a následně vytváří podporu pro vedení správního řízení i případné vystavení pokut řidičům. Tato technologie se využívá i ve Velké Británii.
Náklady na zavedení systému jsou minimální. Dodavatel jej nainstaluje zcela zdarma, obce a města hradí jen paušál za služby, který je úměrný výši vyměřených pokut. Peníze z vyměřených pokut jsou příjmem městského či obecního rozpočtu. K zavedení systému přitom vede několik jednoduchých kroků. Stačí vytypovat nejnebezpečnější místa na silnicích, nechat nainstalovat příslušná zařízení a vyškolit pracovníky správního úřadu.
Jak systém pracuje? Instalovaná zařízení na vybraných místech automaticky měří rychlost projíždějících vozidel a dozorují průjezdy na červenou. Při překročení nastavených limitů či průjezdu na červenou je pořízen digitální záznam přestupku a o jeho spáchání je vystaven protokol o úředním měření s fotografií. Digitální záznamy jsou předány k dalšímu zpracování a evidenci informačnímu systému Správa dopravních přestupků (SDP), který umožní automatizovaně připravit podklady pro zahájení správního řízení.
Do informačního systému SDP, který s pořízenými digitálními záznamy přestupků a zabezpečenými databázemi dále pracuje, se pracovník příslušného úřadu připojí pomocí běžného počítače připojeného k internetu. Veškerá komunikace se systémem je bezpečná, protože se uskutečňuje přes šifrovaný komunikační kanál. Systém odpovídá platné legislativě a vychází zejména ze zákonů č. 200/1990 Sb., o přestupcích, č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a č. 71/1967 Sb., správní řád (současný i nový).
Uvedený kamerový systém byl v srpnu 2004 nainstalován na jedné z frekventovaných plzeňských křižovatek. Výsledky měření tam byly alarmující - systém zdokumentoval více než 18 tisíc porušení dopravních předpisů. Každý šestý řidič tedy spáchal přestupek. Ve 13 % případů porušili řidiči dopravní předpisy vážně a nebezpečně, projížděli křižovatkou vyšší než osmdesátikilometrovou rychlostí nebo na červenou. Pokud by bylo zahájeno správní řízení jen s viníky těchto vážných přestupků, pokutu by dostalo 2309 řidičů. Při sazbě 2000 Kč za přestupek by vymahatelný finanční objem činil 4 618 000 Kč.
V současné době testují systém například České Budějovice, Nepomuk, zájem má i Prostějov. Projekt bude prezentován na konferenci Dny krajů, měst a obcí na letošním veletrhu INVEX.