01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dobrovolným hasičům chybí třináct miliard k obnově techniky

Na nedávném III. řádném sjezdu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS) byl opět vyjádřen silný apel na politiky, aby se zasadili o lepší technické vybavení dobrovolných hasičů.

Pro některé své základní činnosti, zejména v oblasti odborné přípravy a činnosti s mládeží, získává SH ČMS jako celek dotace. Úspěšně obhájené granty nám prostřednictvím Ministerstva vnitra - Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (GŘ HZS) každoročně přinášejí přibližně 6,5 miliónu korun. Vzhledem k rozsahu a náročnosti odborné činnosti však s touto částkou nejsme a ani nemůžeme být spokojeni. Jestliže kvalita hasičské práce má zůstat zachována a pokud si dobrovolní hasiči - s ohledem na stále náročnější techniku - mají dál prohlubovat své odborné znalosti a dovednosti, pak musíme trvale získat další finanční zdroje.

Výrazně jsme si polepšili u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, od něhož dostáváme na dotacích průměrně 16,5 miliónu korun ročně. Právě tak je potěšitelné, že na činnosti dobrovolných hasičů začaly systémově přispívat kraje. Ostatně naše vztahy s hejtmany a zastupitelstvy krajů, stejně jako s krajskými úřady jsou všude korektní a ku prospěchu věci.

Obdobně spolupracujeme s našimi nejbližšími partnery a spojenci - obcemi. Ty ze zákona zodpovídají za zabezpečení požární ochrany a za chod jednotky sboru dobrovolných hasičů (SDH) ve svém obvodu. Bez prostředků, které obce ve prospěch dobrovolných hasičů vynakládají, by naše činnost byla úplně paralyzována a naše úsilí trvale znehodnocováno. Proto velmi dobré vztahy s obcemi budeme rozvíjet, utužovat a využívat v trvalém působení na zákonodárné činitele, aby mohla začít systematická obměna zastaralé mobilní požární techniky a současně aby se rovněž zlepšily pracovní podmínky hasičů a záchranářů.

Je přece všeobecně známo, že průměrné stáří požárních automobilů dobrovolných hasičů se pohybuje kolem třiceti let. Přitom bohužel zatím neregistrujeme žádný signál, že by tento negativní trend měl snad už konečně brzy skončit. Pravdou je spíše opak: Aby se totiž zastavilo pomyslné rozevírání nůžek mezi dnešními požadavky na moderní požární techniku na straně jedné a opotřebovaností a zastaráním techniky na straně druhé, bylo by zapotřebí jednorázové částky ve výši zhruba 13 miliard korun.

Tento problém však musí vyřešit především politici. Od nás, dobrovolných hasičů se naopak zase očekává, že budeme nezištně a s plným nasazením pomáhat všem svým spoluobčanům, pokud by je a jejich majetek ohrožovaly rozpoutané živly a při dalších mimořádných situacích. O tom, že toto své poslání hasiči úspěšně plní, veřejnosti už mnohokrát dokázali. Naposledy plošně na velké části území při katastrofálních záplavách v roce 2002.

Zdroje financování pro svoji činnost ovšem hledáme také sami. Například se nám daří dynamicky rozvíjet vztahy s polskými dobrovolnými hasiči, s nimiž začínáme společně usilovat o finanční prostředky z tzv. zrcadlových programů, konkrétně z evropské iniciativy INTERREG IIIA. V Olomouckém kraji a Opolském vojvodství už tak zkoušíme uplatnit společný postup k získání finanční podpory Evropské unie na nákup rychlých záchranných automobilů, které by obsluhovaly oba tyto příhraniční regiony. Vyvolali jsme rovněž jednání se starosty obcí a měst z Jesenicka, Šumperska a Olomoucka, kteří pak společně s našimi funkcionáři a polskými kolegy uplatňují tento požadavek. Máme přitom podporu vedení HZS Olomouckého kraje i představitelů hejtmanství.

Doufáme, že je to jedna z cest, která napomůže řešit naše zoufale špatné technické vybavení a že už nebudeme muset trpce pokukovat po požární technice i osobních ochranných pracovních pomůckách, jakými disponují naši bavorští, sasští nebo rakouští kolegové, a že jim nebudeme muset závidět ani jejich sociálně právní zázemí.

Byl bych však nespravedlivý, kdybych opomněl fakt, že i v České republice je řada obcí, které "svým" hasičům zabezpečují vše potřebné ke kvalitní hasičské práci. Za to patří těmto obcím, jejich zastupitelům a starostům naše poděkování.

Ačkoliv máme mnoho letitých problémů, morální kredit hasičů a jejich dobrovolné složky je v naší zemi vysoký. Mravenčí práce tisíců hasičů ve sborech - a je nás přes 320 tisíc - při ochraně spoluobčanů, výchově mladé generace a požární osvětě, našla odezvu i ve veřejnosti. Hlásíme se ke svým kořenům, jež v české podobě trvají již 140 let, k tradici, kterou vyjadřuje zlatou nití vetkávané motto do našich hasičských praporů: "Bližnímu ku pomoci, vlasti k prospěchu".

starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down