01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve veřejných koupalištích bývá kvalita vody starostí číslo jedna

Ať už si pod pojmem "voda ke koupání" představíme cokoliv, asi vždy si podvědomě uvědomíme, že jsou na ni kladeny určité hygienické standardy, a to bez ohledu na to, zda ji užíváme doma v soukromí nebo ve veřejně přístupných prostorách.

Relativně bezproblémová bývá kvalita vody v uměle vybudovaných veřejných bazénech - ať již krytých, či nekrytých, pokud je v nich voda určená ke koupání upravovaná podle požadavků stanovených zákonem, resp. prováděcími vyhláškami.

TAKÉ NEUPRAVENÁ VODA MUSÍ BÝT POD KONTROLOU

Jiná situace bývá u koupališť ve volné přírodě a tam, kde se používá tzv. neupravená voda. Koupalištěm ve volné přírodě je přírodní vodní plocha, která je označená jako vhodná ke koupání pro veřejnost, nejde-li o umělé koupaliště. Umělým koupalištěm je krytá nebo nekrytá stavba či zařízení určené ke koupání a přístupné veřejnosti a související provozní plochy s vybavením. I když je koupaliště provozováno jako bezplatná služba, odpovídá za splnění povinností určených zákonem osoba, která je jako takové označila. K jejím povinnostem mj. patří zajištění kvality vody vyhovující hygienickým limitům, což může prokázat pouze laboratorním rozborem v akreditované laboratoři. Zároveň musí zajistit vybavení, čištění a úklid koupaliště, jak je stanoveno v prováděcím předpise zákona o ochraně zdraví. I pro koupaliště tohoto druhu je samozřejmostí vypracování provozního řádu včetně způsobu úpravy vody.

Zdroj vody pro umělé koupaliště musí vydatností a kvalitou trvale zaručovat, že zvolenou technologií bude za obvyklých podmínek provozu voda upravitelná na stanovenou jakost. Při volbě zdroje se dává přednost veřejnému vodovodu. Není-li to možné, lze bazén zásobovat z jiných zdrojů odpovídající jakosti. Je-li bazén zásobován přímým odběrem vodou povrchovou nebo podzemní, která nesplňuje požadavky na vodu pitnou, musí tato voda svou jakostí odpovídat nejméně požadavkům stanoveným v příloze č. 3 vyhlášky číslo 135/2004 Sb.

NEBEZPEČNÝ VODNÍ KVĚT

Kvalitu a délku koupací sezóny může ovlivnit výskyt fytoplanktonu (skládá se ze sinic a řas) a bakterioplanktonu. Fytoplankton někdy vytváří tzv. vegetační zákal. Nemusí nutně znamenat vyšší množství fytoplanktonu, ale vždy značí sníženou kvalitu vody. Některé sinice mají schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se tam v podobě zelené kaše nebo drobných, až několik milimetrů velkých částeček, tzv. vodního květu sinic (cyanobakterií). Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. Ty mohou vyvolat i některé řasy.

Zda jde o sinice, nebo o řasy, lze snadno zjistit: Průhlednou láhev se zúženým hrdlem naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát na světle. Vytvoří-li se u hladiny kroužek ze zelených organismů ve tvaru sekaného jehličí či zelené krupice (a voda zůstane čirá), velmi pravděpodobně jde o sinice. Zůstane-li voda zakalena rovnoměrně či se začne tvořit větší zákal u dna, rozbujely se ve vodě zřejmě řasy.

DEZINFEKCE BAZÉNOVÉ VODY

K dezinfekci bazénové vody a omezení výskytu řas a sinic se používají - vždy podle návodu od výrobce - pouze dezinfekční nebo algicidní prostředky registrované podle zákona č. 120/2002 Sb., o biocidech, popřípadě v kombinaci s fyzikálními způsoby dezinfekce. Jiné než chlórové dezinfekční přípravky lze použít pouze tehdy, bude-li jejich koncentrace v bazénové vodě minimálně stejně účinná jako požadovaná koncentrace volného chlóru.

Intenzita recirkulace vody je dána hloubkou bazénu. Například u nekrytého bazénu s hloubkou 2 metrů se musí voda obměnit za 8 hodin a na každého návštěvníka denně v množství alespoň 60 litrů.

Rozhodující kvalitativní parametry je třeba sledovat už před zahájením sezóny a po celou dobu provozu koupaliště. K těmto parametrům patří hodnota pH (6 - 9), průhlednost - doporučená hodnota 2 m, limitní hodnota 1 m, obsah kyslíku. Ideální hodnota pH je 7 až 7,4. Do umělého koupaliště patří jen pitná voda, resp. voda upravená, přičemž k úpravě lze používat pouze látky uvedené ve vyhlášce číslo 37/2001 Sb., resp. registrované podle zákona o biocidech.

Protože zákon o ochraně veřejného zdraví také stanoví výši nemalých pokut za jeho nesplnění a porušení, vyplatí se veškerá opatření na veřejných koupalištích konzultovat s orgány ochrany zdraví.

společnost EPIN s. r. o., Klatovy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down