Shrnout v krátkém textu všechny požadavky kladené na stavbu zařízení, které má sloužit seniorům, je úkol nesplnitelný. Vždyť na toto téma existuje řada odborných knih. Pokusím se tedy alespoň o letmou sumarizaci základních kroků, které je třeba udělat.
Především by si komunita, která se rozhodne takové zařízení postavit, měla udělat rozbor potřeb z terénu a zjistit předpokládaný vývoj věkového složení populace. Ověřit si, zda jsou více požadovány služby typu domácí péče, penzionu, domova s pečovatelskou službou, domova důchodců či ošetřovatelského zařízení. Každá z nich má svá specifika i legislativní rámec.
DŘÍVE ULICE, NYNÍ CHODBA
Pro všechny druhy zařízení pro seniory však platí, že ani po nástupu do kteréhokoli z nich klient nepřestane stárnout a nehledě na poskytovanou péči bude jen otázkou času, kdy se jeho zdravotní stav dál zhorší. Z toho vyplývá nutnost koncipovat každé zařízení tak, aby bylo bezbariérové, bezpečné, podnětné. Čím dříve byla pro klienta ulice, tím se pro něj postupně stane chodba, náměstí se změní ve společenskou halu či kulturní místnost...
V okamžiku, kdy se rozhoduje o výstavbě rezidenčního zařízení, by mělo být jasné nejen financování výstavby, nýbrž i model financování vlastního provozu. Měl jsem čest spolupracovat s řadou starostů, kteří se snažili prosadit do nově budovaných zařízení pro seniory lidský rozměr, jaký leckde jinde dosud chybí. I když objekt bude sloužit lidem, kteří mají celou řadu diagnóz, nesmí se stát nemocnicí, nýbrž v první řadě domovem. Velice se osvědčuje přizvat si odborníky z praxe, hovořit s klienty stávajících zařízení a představit si, že rozhodujete o zařízení, do něhož možná jednoho dne sami nastoupíte jako klienti.
Obrovská pozornost se musí věnovat bezpečnosti seniorů. Jde zejména o vhodný systém elektrické požární signalizace, možnost evakuace v rovině jednotlivých oddělení, o vytvoření časové rezervy, v níž lze z ohrožené budovy transportovat klienty, a to i zcela neschopné samostatného pohybu. Pohyb klientů musí být jištěn pomocí vhodných madel, chodítek, vozíčků, výtahů, vozidel.
Samostatnou kapitolou je nábytek či koupací technika. Vhodné lůžko dokáže zvýšit úroveň soběstačnosti klienta. Může si sám měnit polohu, sednout si, vstát z postele, vyjet mimo pokoj. Vhodný noční stolek má integrovanou jídelní desku, díky níž se v lůžku snáze jí.
"SOCIÁLNÍ SMRT" LZE VYTĚSNIT
V posledních letech se můžeme setkat s termínem "sociální smrt". Je to stav člověka, který je vyřazen ze společenského dění a nedostává se mu sociálních kontaktů a informací. Tím mohou být do značné míry ovlivněny i jeho rozhodovací procesy. Zařízení pro seniory by sice mělo poskytovat co možná největší míru soukromí, zároveň však i možnost setkávat se se spolubydlícími, s lidmi z okolí, města, regionu. V našem případě je to přilehlé dětské hřiště, které slouží nejen vnoučatům a pravnoučatům našich klientů. Každý den tam bývají vidět maminky s kočárky. Děti si mají kde hrát a naši klienti si mají o čem vyprávět a na co vzpomínat.
Také uvnitř budovy musí být dostatek prostoru pro setkávání lidí, pořádání kulturních programů a kroužků. Vhodné je, může-li se vše přenášet do videookruhu domova. Tak mohou být v centru dění i ležící klienti.
V EU je sociální politika záležitostí členských států. Vyplývá to z logiky věci. Jsme státy na různém stupni ekonomického vývoje, s vlastními tradicemi, s odlišnou výší hrubého domácího produktu. Jako občan vítám iniciativu těch krajských úřadů, které se snaží vydefinovat minimální standardy sociální péče. K tvorbě těchto dokumentů by však měli být v ještě větší míře zváni odborníci z mnoha sektorů. Je totiž škoda opakovat chyby, kterými jiné státy už prošly.
ZAČNE BOJ O KLIENTY?
Dnes již není výjimkou, pokud si senioři vybírají svůj nový domov podle certifikátů, které získal, a podle vzdělání jeho managementu. Domov, který bude postavený tak nešťastně, že bude mít zbytečně velké režijní náklady, je jistě promítne do ceny svých služeb. Bude-li si klient moci svobodně vybrat zařízení s rehabilitací, pracovní terapií, obchodem, prostě souborem služeb, dá mu určitě přednost před jiným, které je jen "souborem lůžek".
Dnes to zní možná nadneseně, nicméně i zde bude hrát trh svoji roli. Měli bychom se však také odvážit otevřeně říci, že se naše společnost diferencuje. Po ročnících, které zažily válečné konflikty, dnes přicházejí lidé, pro něž byla samozřejmostí koupelna, televizor. Za pár let to budou senioři, kteří by těžko existovali bez spojení se světem pomocí internetu. O skupinu klientů, která dnes bohužel zatím ještě zůstává na pokraji zájmu zdravotnického sektoru, se brzy - podobně jako je tomu už v řadě jiných členských států EU - začne vést boj mezi zdravotnictvím a sektorem sociálním.
ředitel Domova důchodců Hradec Králové