Teprve loni se kladly základy ke vzniku občanského sdružení Společnost Gastronomia Bohemica usilujícího o to, aby v ČR, stejně jako mnohde v cizině, do komplexní nabídky regionálního cestovního ruchu patřily i regionální gastronomické speciality. Tato iniciativa na podporu rozvoje místní...
Teprve loni se kladly základy ke vzniku občanského sdružení Společnost Gastronomia Bohemica usilujícího o to, aby v ČR, stejně jako mnohde v cizině, do komplexní nabídky regionálního cestovního ruchu patřily i regionální gastronomické speciality. Tato iniciativa na podporu rozvoje místní potravinářské malovýroby a renesance vesnických hostinců i malých hotelů slovy Daniela Mellera, který vznik sdružení inicioval a nyní stojí v jeho čele, není "žádnou kuchařskou archeologií". "Nejde nám o vaření podle starých receptů, ale o hledání silných stránek každého regionu a jeho místních kulinářských specialit," dodává Daniel Meller, podle něhož netradičně pojatý cestovní ruch může být pro řadu regionů šancí, jak třeba i jen částečně vyrovnávat ztráty způsobené hospodářskou recesí.
Že to nemusí být jen svíčková či vepřo-knedlo-zelo, tedy jakási univerzalizovaná tzv. česká kuchyně, přesvědčovala Gastronomia Bohemica i v březnu na brněnském veletrhu G+H. Kuchaři v jejích barvách tam připravovali speciality jako třeba pstruha podle bavorovského baštýře či mandlové paštičky ve slaninové krustě a na brusinkové louži.
Společnost se nyní chystá oslovovat mikroregiony zaměřené na rozvoj cestovního ruchu a spolu s dalšími odborníky, například z okresních a regionálních hospodářských komor, jim nabízet své zkušenosti a metodickou pomoc.
/rš/