01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktivní účast veřejnosti

Aktivní účast veřejnosti Ustanovením zákona č. 125/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, je povinností kraje zpracovávat koncepce odpadového hospodářství kraje (KOH). Ministr životního prostředí rozhodl o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí na spolufinancování...

Aktivní účast veřejnosti

Ustanovením zákona č. 125/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, je povinností kraje zpracovávat koncepce odpadového hospodářství kraje (KOH). Ministr životního prostředí rozhodl o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí na spolufinancování zpracování koncepce Severočeskému sdružení obcí.

Ve výběrovém řízení byla vybrána za zpracovatele koncepce Regionální rozvojová agentura, a. s., se sídlem v Mostě. Projekt je realizován za finanční a technické podpory Ministerstva životního prostředí, Nizozemského království a Provincie Jižní Holandsko.

Průběžná informovanost

Začátkem března se konalo veřejné slyšení k projektu koncepce, zpracovávané od konce minulého roku. Tento nezvyklý způsob informace o projektu, který se dotýká široké veřejnosti, přilákal do auly školy přes 130 zájemců. Patřili mezi ně zástupci obcí a sousedních krajů, krajských zastupitelstev, nevládních neziskových organizací i senátoři.

Organizátory celé akce byly Severočeské sdružení obcí (SESO) a Regionální rozvojová agentura (RRA). Na veřejném slyšení byl prezentován především způsob zpracování KOH a její obsah. Koncepce bude v příštím roce předána krajskému zastupitelstvu.

Výrazně byl deklarován zájem zpracovatelů o zapojení odborníků i laiků z celého kraje do procesu zpracování KOH. Celý tým čítá již dnes několik desítek odborníků. O postupu zpracování je veřejnost průběžně informována v tisku, na seminářích a internetových stránkách RRA.

Existují tři odborné skupiny - náplní jejich práce je posuzovat dílčí výstupy a z různých hledisek je připomínkovat. Každá odborná skupina má v čele zaměstnance agentury, který na daných úkolech pracuje. Ten bude zodpovědný za výsledky spolupráce se zájemci z řad odborné i laické veřejnosti.

Odborná skupina s názvem "produkce odpadů" sleduje vymezení zájmového území, množství vznikajících odpadů a nástroje k řízení nakládání s odpady. Druhá odborná skupina "zpracování odpadů" se zabývá stávajícím nakládáním s odpady, pohybem odpadů v kraji, technickou vybaveností území, starými zátěžemi a identifikací soukromého sektoru. Třetí odborná skupina "legislativa" zhodnocuje mimo legislativu existující koncepční materiály a dále státní správu a samosprávu v systému.

Mezi hlavní cíle projektu patří vytvořit koncepční dokument pro krajskou vládu a podklad pro národní koncepci, která tak zohlední záměry kraje. Dále jde o dosažení dohody o společném postupu při řešení odpadového hospodářství v celém kraji, definování investiční potřeby daného území a zohlednění směrnic EU.

Návrh Koncepce odpadového hospodářství je rozčleněn do sedmi kapitol - analýza regionu a globální cíle v rámci KOH, vize regionu, SWOT analýza, výběr kritických oblastí regionu, formulace strategických cílů včetně kvantifikovatelných ukazatelů, strategické směry a rozvojové aktivity. To budou konkrétní projekty, které budou mít navrženo příslušné organizační technické, ale hlavně finanční zabezpečení, případně požadavek na centrální instituce.

Specifika řešení

Mimořádnost navrhovaného řešení spočívá ve:

[*] vytvoření integrované pracovní skupiny, kde je zastoupen státní, veřejný i privátní sektor z celého území kraje,

[*] zpracování KOH pro všechny druhy odpadů (tuhého, komunálního i nebezpečného),

[*] zpracování výstupů a analýze dat pomocí geografického informačního systému na úrovni celého kraje v rámci Regionálního informačního systému (RIS) spolufinancovaného z prostředků Phare, který provozuje RRA pro Ústecký kraj od roku 1997,

[*] spolupráci se zahraničním partnerem, provincií Jižní Holandsko, technická, finanční a metodická pomoc,

[*] přijetí principu veřejného projednání dle závěrů Aarhuské úmluvy, kterou ČR podepsala v roce 1998.

Dalším krokem je mezinárodní konference dne 14. června 2001 v Teplicích, kde budou představeny výstupy ze zpracování analýzy dat a projednán návrh dalšího postupu. Následující veřejná projednání proběhnou v září a prosinci, výstupní dokument bude k dispozici k 15. březnu 2002. Další informace lze získat na adrese www.rra.cz.

Zdeněk Tarant,

zástupce ředitele

Regionální rozvojové agentury, a. s.,

se sídlem v Mostě

FOTO MONIKA KÁBOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down