01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální potřeby

Po prvním základním úklidu po povodni se postupně všude zaměřují na déletrvající opravy, rekonstrukce a novou výstavbu. Na hlavní priority jsme se zeptali v několika městech a jedné obci. Vladimír Zunt, tiskový mluvčí Městského úřadu Český Krumlov: "V katastru našeho města bylo zaplaveno celkem 140...

Po prvním základním úklidu po povodni se postupně všude zaměřují na déletrvající opravy, rekonstrukce a novou výstavbu. Na hlavní priority jsme se zeptali v několika městech a jedné obci.

Vladimír Zunt, tiskový mluvčí Městského úřadu Český Krumlov:

"V katastru našeho města bylo zaplaveno celkem 140 hektarů území. Jen v městské památkové rezervaci bylo vodou zasaženo 281 objektů, z toho 154 obytných budov. Práce na jejich obnově s bezprostřední finanční pomocí radnice všem postiženým začaly neodkladně. Po týdnu města pod vodou se do historického centra znovu vracel turistický ruch. Pro návštěvníky byla otevřena památková rezervace a bez omezení zpřístupněn státní zámek.

Provoz postupně zahájila většina hotelů, penzionů a restaurací. Město jejich majitelům v zátopové oblasti například odpustilo poplatky za využívání veřejného prostranství pro předzahrádky. Pro návštěvníky města byly upraveny příjezdové komunikace a připravena potřebná kapacita parkovišť. Záplavami bylo také postiženo celkem 167 živnostenských provozoven. Jejich držitelům byl podle stupně poškození radou města přiznán finanční příspěvek.

Do našeho historického města se rychle navracel i kulturní život. Jednou z prvních byla otevřena renomovaná galerie Egona Schieleho Art Centrum. Mezi dlouhodobější priority patří obnova povodní zcela zničeného velkého městského sportovního areálu."

Luboš Průša, starosta města Písek:

"Naším hlavním záměrem je v plném rozsahu obnovit do konce roku bydlení ve městě, i když to zatím nebude ve stoprocentní kvalitě. To znamená ve všech 60 povodní poškozených bytech, které jsou převážně v majetku města a ve 40 bytech v soukromém vlastnictví. Ještě v srpnu byly všechny zaplavené objekty uklizeny a následně vlhké stěny zbaveny omítky. Ve sklepích jsme mimo jiné nechali vybudovat nové kóje. Využíváme všechny dostupné finanční zdroje mezi nimi státní podporu, peníze z pojišťoven a příspěvky z nadací a od jednotlivců na celkovou obnovu a opravu domů a komunikací. Náš proslulý historický most dostane znovu původní podobu asi do konce listopadu.

Jen z rozpočtu města vynaložíme 30 až 40 miliónů korun, přičemž stejnou částku, ne-li víc vydají jednotliví vlastníci domů. V současné době po první nárazové pomoci ochotných lidí, kteří k nám přišli odjinud, již vystačíme s vlastními silami. Ve městě máme potřebný počet zedníků, malířů, štukatérů, klempířů a jiných řemeslníků a pokud to bude nutné, získáme je z blízkého okolí."

Jiří Hudeček, starosta obce Lety (okres Praha-západ):

"Povážlivá je bilance mimořádné povodně řeky Berounky, která značně poškodila naši obec. Bylo zatopeno 93 domů a pět bylo staticky velmi narušených. Před záplavou jsme evakuovali z ohrožených míst celkem 247 obyvatel. Řeka zalila společenský sál, pronajatý od soukromé majitelky, do jehož opravy jsme před málo lety investovali půl miliónu korun. Zatopené bylo hřiště a klubovna kynologického spolku. Z obecní pokladny jsme za první tři neděle po povodni vydali na úklid a jiné naléhavé práce na 9 miliónů korun, což je prakticky náš celoroční rozpočet. Přitom na odstranění všech následků záplav budeme potřebovat zhruba 20 miliónů korun.

Peníze je nezbytné obstarat pro naši prioritu, kterou je stavba nové mateřské školy. Tu voda narušila natolik, že jsme se rozhodli nechat ji zbourat. Jinak jsme vypláceli 30 tisíc korun, kterou jako mimořádnou dávku poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj na zatopenou rodinu. Využijeme i pomoci státu obcím a příspěvků od nadací jako jsou Člověk v tísni, Adra apod. Hledáme možnosti získat prostředky od různých firem. Potřebují je především rodiny sociálně slabší. "

Antonín Terber, místostarosta města Litoměřic:

"Po zjištění všech škod, které u nás napáchala povodeň, je možné do konce roku zcela obnovit život ve městě. Zatímco obecní byty dopadly poměrně dobře, bylo zaplaveno také 30 soukromých obytných domů. Podle vyjádření statika objekty nejsou ohroženy. Na několika místech se propadly části ulice. Nejvíce byla postižena celá průmyslová základna. Následky ničivé povodně jsou velmi patrné též na Střeleckém ostrově, kde jsou poškozena hřiště a klubovny. Je to místo, kde naši občané rádi odpočívají. Ostrov chceme dát co nejdříve do pořádku, aby se lidé mohli znovu rekreovat a pokud možno zbavit se útrap, které jim přineslo Labe. Na celkovou obnovu města budou využity zejména finanční prostředky z vlastního rozpočtu města. Získáme je mimo jiné ze zastavených investičních akcí. Pomáhají také podniky nezasažené záplavovou vlnou, mezi nimi i společnost Výstaviště, která poskytla finanční příspěvek ze vstupného návštěvníků Zahrady Čech."

Pavel Sinko, místostarosta města Děčína:

"Hladina Labe při povodni dosáhla ve městě výšky 12,5 metru. I když se při hlubším řečišti voda hrozivě příliš nerozlila, přesto jsou škody u některých nemovitostí značné. Jdou do desítek miliónů. Bylo zatopeno 350 obytných domů a do několika z nich se lidé asi nebudou moci brzy vrátit, jiné nemovitosti jsou zničené. Radnice podle svých možnosti poškozeným ihned pomohla. Jestliže po počátečním úklidu po povodni odešli dobrovolníci, k následujícím pracím využíváme i nezaměstnané. Mezi prvními se přes úřad práce přihlásilo 30 až 40 lidí. Na veřejně prospěšných pracích se u nás může podílet s příspěvkem státu až 200 nezaměstnaných, kterým úřad práce nabídl smlouvu na dva měsíce. Záplava postihla nejen opěrné zdi na nábřeží, ale také šest děčínských mostů. Jejich opravám bude nutné věnovat prvořadou pozornost. Největší škodu ve výši 12 miliónů korun způsobila rozvodněná řeka na mostu Čsl. mládeže. Jeho konstrukce byla již vystužena. Celkové předběžné náklady na opravy mostů dosáhnou skoro 42 miliónů korun. Miliónové škody jsou na komunikacích a chodnících. Zatímco jsme před záplavou uchránili plaveckou halu, poničen byl zimní stadion a déletrvající obnovu si vyžádá i koupaliště pod zámkem."

- jb -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down