01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ANALÝZA SWOT

Zdá se, že se tento ověřený nástroj objektivního hodnocení u nás už zabydlel. Nejenom odborníci na podnikové plánování, ale dnes již tisíce lidí, kteří se podíleli a podílejí na procesech strategického plánování pro obce a regiony, měli možnost posoudit klady i zápory SWOT analýzy. Pod písmeny SWOT...

Zdá se, že se tento ověřený nástroj objektivního hodnocení u nás už zabydlel. Nejenom odborníci na podnikové plánování, ale dnes již tisíce lidí, kteří se podíleli a podílejí na procesech strategického plánování pro obce a regiony, měli možnost posoudit klady i zápory SWOT analýzy.

Pod písmeny SWOT se ukrývají anglická slova:

- Strengths - doslova "síly", silné stránky, opakem jsou

- Weaknesses - slabiny, slabé stránky

pportunities - příležitosti

- Threats - hrozby

Silné stránky jsou jednoduše řečeno vše, v čem je rozebíraný subjekt (město, region) dobrý, na čem může stavět.

Slabé stránky sestávají analogicky z věcí, které subjektu scházejí, které neprovádí či provádí špatně. Silné a slabé stránky řadíme do tvz. vnitřní analýzy, která studuje záležitosti ovlivnitelné z pozice subjektu. Faktory, jež nelze efektivně ovlivnit, ale které je třeba zohlednit při tvorbě rozvojových plánů, zkoumá vnější analýza.

JAK VZNIKÁ

Samotnému jednání o silných a slabých stránkách předchází sběr dat. Zajímáme se nejenom o fakta vyčíslitelná a měřitelná, tak jak je lze získat v kancelářích Českého statistického úřadu apod., zjišťujeme i názory lidí (v metodice Berman Group např. podnikatelů, kteří mají významný vliv ve zkoumané oblasti).

Pracovní skupina pro SWOT analýzu poté formou brainstormingu projednává zjištěné výstupy snaží se formulovat závěry. Je složena ze zástupců úřadů, institucí, podniků, občanských iniciativ atd., takže vždy dochází k zajímavým debatám o zařazení jednotlivých faktů do příslušné kolonky. Vznikají spory o to, jestli je kupříkladu nízká průměrná mzda a nadprůměrná nezaměstnanost hrozbou (nízká kupní síla, odchod lidí) nebo příležitostí (zájem potenciálních investorů).

Výsledkem je souhrn konstatování, která jsou strukturována podle tematických okruhů (případně seřazena podle priorit). V praxi se ukazuje jako nejvhodnější forma stručných výroků v rozsahu jedné věty s případným doprovodným komentářem k méně jednoznačným položkám. V souvislém textu poněkud mizí zásadní výhody SWOT analýzy - přehlednost a stručnost.

KONTROVERZNÍ TÉMATA

Zapojení pracovní skupiny do tvorby analýzy SWOT je podstatné zejména z toho důvodu, že čísla a suchá fakta sama o sobě nedají odpověď na otázku, zda jsou obyvatelé města (regionu) se situací v dané oblasti spokojeni.

Kromě již zmíněných průměrných mezd a nezaměstnanosti patří mezi témata, která se nejčastěji objevují jak mezi silnými, tak slabými stránkami např.:

[*] blízkost velkého města - na jedné straně obvykle přináší pracovní příležitosti, kvalitnější zdravotní péči nebo nabídku škol, na straně druhé někdy připravuje menší obce o odborníky a vzdělané lidi, stahuje na sebe investice a k okolí se chová jako k opomíjenému zadnímu dvorku,

[*] obchvat města - sice zlepšuje dopravu, ale škodí místním obchodníkům a podnikatelům, kteří byli závislí na projíždějících návštěvnících,

[*] opuštěné nebo nevyužívané průmyslové a zemědělské areály - měly by představovat potenciál pro nové investory či podnikatele, často jsou ale zastaveny za nesplacené úvěry a je prakticky nemožné pro ně sehnat kupce,

[*] závislost místní ekonomiky na cestovním ruchu - jakkoliv je cestovní ruch celosvětově rostoucím "průmyslovým odvětvím" a prakticky všechny obce a regiony v České republice se na tomto růstu chtějí podílet, není možné pominout i slabé stránky, které obvykle představuje sezónnost (a závislost na počasí), nižší průměrné mzdy a vyšší podíl šedé ekonomiky - tudíž nižší daňové výnosy a obvykle i vyšší kriminalitu a problémy s dopravou,

[*] rozlehlý katastr - pro mnohá města znamená příležitost k dalšímu rozvoji, pro řadu obvykle menších obcí znamená problémy s budováním infrastruktury, údržbou komunikací apod.

MOŽNÁ ÚSKALÍ

SWOT analýza je jedním z nejdůležitějších a nejpoužitelnějších vstupů strategického plánování, zároveň však jde o poměrně zranitelnou formu. Je třeba zdůraznit, že v sobě zahrnuje významný časový aspekt - tatáž pracovní skupina by po nějakém čase nejspíše dospěla k poněkud odlišným závěrům. To je ovšem celkem logické a v případě plánovaných změn i žádoucí.

Dále je nutné si uvědomit vázanost objektivity na zúčastněné osoby - proto věnujeme velkou pozornost výběru členů skupiny tak, aby spektrum bylo co nejširší při zachování odborné způsobilosti a počtem zůstala skupina akceschopná.

Analýza SWOT je jednoduchá, snadno pochopitelná technika sebepoznání a sebehodnocení. Pokud je dobře zpracovaná, poskytuje odrazový můstek k stanovení záměrů a cílů rozvoje subjektu.

RENÉ FEJL,

Berman Group

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down