I když je letos na jihu Moravy připraveno k přerozdělení mezi jednotky sborů dobrovolných hasičů (SDH) téměř 21 miliónů korun, tedy nejvíce od vzniku kraje, už teď je jisté, že se na všechny žadatele o dotace nedostane. Obce na jižní Moravě mohou žádat Jihomoravský kraj o dotace pro své jednotky...
I když je letos na jihu Moravy připraveno k přerozdělení mezi jednotky sborů dobrovolných hasičů (SDH) téměř 21 miliónů korun, tedy nejvíce od vzniku kraje, už teď je jisté, že se na všechny žadatele o dotace nedostane.
Obce na jižní Moravě mohou žádat Jihomoravský kraj o dotace pro své jednotky SDH nejpozději do konce září. Zastupitelstvo kraje letos pro tyto účely schválilo finanční prostředky v celkovém objemu 20,775 miliónu Kč, z toho v samostatné působnosti, tedy z vlastních zdrojů, 17 miliónů a ze státních prostředků 3,775 miliónu Kč.
Výše jednotlivě poskytnutých dotací není podle tiskové mluvčí kraje PhDr. Simony Svitákové nikterak omezena. Nicméně mluvčí upozornila na to, že kraj při svém rozhodování o dotacích bude upřednostňovat tři kritéria: výstroj a výzbroj, opravu či obnovu stávající požární techniky a nákup nové techniky. Svou roli při posuzování žádostí hraje i kategorie příslušné jednotky požární ochrany, počet jejích zásahů mimo vlastní územní obvod, práce jednotky, účast jejích členů na školeních apod. Finanční spoluúčast obce při čerpání dotace se předpokládá, ale není pevně stanovena.
Mluvčí také zdůraznila, že již počátkem letošního července požadavky na dotace až o 250 procent převýšily schválený rozpočet pro jednotky SDH obcí na letošní rok.
Přitom letos je na tyto účely na úrovni kraje k dispozici rekordní objem finančních prostředků. V roce 2002 totiž kraj z vlastních zdrojů obcím pro dobrovolné hasiče neposkytl žádné peníze a přerozdělil jim pouze poskytnuté státní prostředky ve výši 3,7 miliónu Kč. O rok později kraj na svém území podpořil jednotky SDH zřízené obcemi až v závěru roku ze svých nevyčerpaných zdrojů úhrnnou částkou 6,205 miliónu Kč, k nimž přidal státní prostředky v objemu 3,6 miliónu Kč. Celková podpora jednotek SDH v Jihomoravském kraji loni narostla ještě víc: Kraj z vlastních zdrojů pro ně vyčlenil 10 miliónů a od státu mezi jednotky SDH přerozdělil dalších 4,095 miliónu korun.
V kraji si sice zatím žádnou zevrubnější analýzu stáří a kvality technického vybavení jednotek SDH neprovedli, ale reálně odhadují, že při současné úrovni dotací by na plnou obnovu požární techniky a další výzbroje i výstroje tamních dobrovolných hasičů bylo zapotřebí zhruba deseti let.
Zatím jihomoravské obce předkládají zejména žádosti na výstroj a výzbroj svých jednotek - a to až ze 70 procent. Zbývajících 30 procent žádostí se týká obnovy a pořízení nové požární techniky, ale právě tyto požadavky mají vyšší finanční nároky, které dosahují až 70 procent objemu finančních prostředků. Také proto se k žádostem vyjadřuje Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje, který provádí kontrolu připravenosti jednotek SDH v obcích a zná tam tedy nejlépe situaci.
Na náš dotaz tisková mluvčí dodala, že kraj přidělení dotace na obnovu stávající či pořízení nové požární techniky nepodmiňuje odpovídajícím proškolením její obsluhy. Kontroly v tomto směru však provádí HZS kraje.