Apel ze Senátu na vládu: Vyřešte rychle problémy s příjmem televizního signálu!

Senátní komise pro rozvoj venkova dnes vyzvala vládu a ministra průmyslu a obchodu k urychlenému řešení problémů s televizním příjmem po přechodu na nový standard vysílání DVB-T2. Po jednání komise to uvedl její předseda Jiří Vosecký, který se této problematice dlouhodobě věnuje a diskusi za účasti odborníků na půdě Senátu inicioval. Podle něj je v krizích, jako je pandemie covid-19 nebo současná válka na Ukrajině, nezbytné garantovat divákům bezplatný přístup k televiznímu vysílání a hlavně k veřejnoprávní televizi. Pozemní vysílání chce zachovat i po roce 2030.

Přechod na televizní standard DVB-T2 vynucený odebráním rádiových kmitočtů pro mobilní 5G sítě způsobil na mnoha místech Česka problémy s televizním příjmem, a to zejména při inverzním počasí. Nejvíce tyto problémy dopadly na diváky České televize, ale i na diváky komerčních televizí. Tisíce lidí napříč republikou ztratily stabilní přístup k veřejnoprávní službě, kterou tento kanál poskytuje. Český telekomunikační úřad pod vedením předsedkyně Hany Továrkové o problému věděl, pro jeho řešení ale nic neudělal. Proto jsme se rozhodli této problematice blíže věnovat, přizvali jsme odborníky a přicházíme s výzvou, kterou chceme podpořit rychlé a účelné řešení nevyhovujícího stavu.“ Tak na dnešním tiskovém brífinku v horní parlamentní komoře okomentoval stanovisko komise její předseda, senátor Jiří Vosecký.

Podle něj i podle názoru odborníků byl příčinou špatného televizního příjmu přechod na velké jedno-frekvenční sítě a s nimi spojená specifika a technicky limitovaná schopnost přijímacích zařízení zpracovávat mnohonásobný příjem DVB-T2 signálu, který dorazí na vstup přijímače s různým zpožděním. Do problémů se promítá také geografické uspořádání České republiky. „Řešením je přidělit do současných velkých jedno-frekvenčních sítí další mezinárodně zkoordinované kmitočty, a to zejména do vysílací sítě České televize,“ dodal předseda komise Jiří Vosecký.

Závěry komise vycházejí z doporučení pracovní skupiny, na jejíž práci se podíleli také nominovaní členové komise Senátu pro sdělovací prostředky, a z odborné studie zpracované experty z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT.

Senátoři také po vládě požadují, aby na mezinárodní půdě aktivně bojovala za zachování pozemního digitálního vysílání ve stávajícím rozsahu i po roce 2030. „Shodli jsme se, že zemské televizní vysílání je nezastupitelné. Jeho omezení či úplné zrušení by zvýšilo náklady minimálně 55 procentům domácností, které díky němu mají v současnosti zajištěný bezplatný televizní příjem a přístup k veřejnoprávní televizi,“ připomněl Jiří Vosecký. Podle jeho slov význam veřejnoprávní služby roste spolu s krizovými situacemi, kterým Česko čelí, ať už například v souvislosti s pandemií covidu nebo probíhající válkou na Ukrajině. Komise proto požádala ministra průmyslu a obchodu, aby do konce června seznámil Senát s aktuální pozicí, kterou bude Česká republika v této věci zastávat na jednáních v rámci Evropské unie na klíčové Světové radiokomunikační konferenci v roce 2023.*

/zr/

Na snímku záběr z dnešního tiskového brífinku senátní Komise pro rozvoj venkova

Foto: archiv Kancelář Senátu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down