Z pětice finalistů bude letos odborná porota vybírat vítěze soutěže o cenu Architekt roku. Ten bude slavnostně vyhlášen již 17. září v rámci galavečera 25. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH v Národním domě na Vinohradech v Praze.
Společnost ABF, a. s., pořadatel stavebního veletrhu FOR ARCH, se tuto soutěž rozhodla vypsat ve snaze podpořit kvalitu a odbornou i občanskou angažovanost na poli architektury v České republice. Spojení soutěže se stavebním veletrhem FOR ARCH navíc podtrhuje úzkou spojitost profesní a občanské integrity a význam etického rozměru podnikání v oblasti architektury.
I letos cenu vítězi předá předseda poroty prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek (architektonické studio Fránek Architects), děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Podle jeho slov čestný titul Architekt roku, udělovaný každoročně osobnosti, která vynikla či dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a jež se významně podílí na jejím dobrém jméně, je »cena u nás výjimečná a ojedinělá«. »Skvěle doplňuje mozaiku dalších cen za architektonické počiny či celoživotní dílo, motivačních počinů propagujících architekturu a vystavujících na světle téma nutnosti kultivace citu v této oblasti,« dodává Zdeněk Fránek.
NOMINANTI SE PŘEDSTAVUJÍ
V závěru července porota nominovala na cenu těchto pět autorů.
Ing. arch. MArch. Adam Gebrian
Za publikační a diskusní aktivitu ve veřejném prostoru, směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře u nás i ve světě. Od internetových multimédií (blogy, vlastní pořad na stream.cz) přes tištěná (vlastní rubrika v Lidových novinách a nově v Respektu) až po rozhlas (vlastní pořad na Radiu Wave). Též je aktivní na veřejných fórech, odborných konferencích i jako architektonický poradce a iniciátor architektonických soutěží (Pec pod Sněžkou).
Adam Gebrian vystudoval s vyznamenáním Fakultu architektury v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu i postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles (2008). Studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles.
Doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek
Za realizaci série výjimečných staveb v posledních letech - Krkonošského centra environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, které citlivě reaguje na přírodní kontext zámeckého parku a vytváří vrcholně kultivované prostředí pro pedagogické aktivity směřující k poznávání a ochraně přírody. Novátorské a experimentální přístupy a zadání Petra Hájka ve výuce na Fakultě architektury ČVUT v Praze vyústily v sérii veřejných výstav (Anastomosis v Centru současného umění DOX v Praze) se širokým ohlasem.
Petr Hájek absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a Školu architektury na AVU v Praze. V roce 1998 založil s Tomášem Hradečným a Janem Šépkou architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 vlastní architektonickou kancelář Petr Hájek Architekti. Přednáší též na vysokých školách, mj. i na FA ČVUT v Praze.
Ing. arch. Pavla Melková
Za výrazné angažmá ve veřejné službě (vybudování a vedení Kanceláře veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy od 2012). Porota vyzdvihla zejména její významné dokumenty s potenciálem výrazně zlepšit stav pražských veřejných prostranství - Manuál tvorby veřejných prostranství a Koncepce pražských břehů. Předloni získala v autorském tandemu kanceláře MCA hlavní cenu v soutěžní přehlídce Grand Prix za revitalizaci Bastionu u Božích muk. V témže roce a ve stejném týmu zvítězila v soutěži na obnovu státního hradu Bečov nad Teplou.
Pavla Melková vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Je zakládajícím členem občanského sdružení Šumná města a členem Metropolitní ozvučné desky - odborného poradního orgánu hl. m. Prahy v oblasti rozvoje města. Od roku 1996 je společníkem v ateliéru MCA, který založila s architektem Miroslavem Cikánem.
Ing. arch. Josef Pleskot
Za pokračující sérii architektonických realizací, které patří k oborové špičce toho, co vzniká v ČR. Letos především za unikátní revitalizaci postindustriální čtvrti Dolní oblasti Vítkovic s vizí propojení kreativního vzdělávání a průmyslu, směřující k redefinici identity dlouho zanedbávané části města. Porota zdůraznila i jeho dlouhodobou intenzivní obhajobu architektury ve společenském diskurzu, v poslední době podpořenou nezvykle jasným a otevřeným veřejným vystoupením při zachování principů demokracie ve vysokém školství.
K jeho posledním uskutečněným stavbám patří areál ČSOB v Praze-Radlicích, budova vinařství Sonberk nebo obytný dům Vápencová 1 v Praze-Podolí. Nyní mj. pracuje na projektu konverze Vítkovických železáren. Josef Pleskot je držitelem řady Grand Prix a dalších prestižních cen.
FOTO: TOMÁŠ NOVÁK
Prof. Ing. arch. Martin Rajniš
Za nebývale kvalitní architektonickou tvorbu, která při svém dlouhodobém soustředění na jednoduchý stavební princip spojování a skládání dřeva ukazuje celou šíři a komplexnost architektury jako oboru, jakož i problematiku trvalé udržitelnosti. Porota neopomenula ani jeho veřejná vystoupení a reprezentaci české architektury v zahraničí. Letos v květnu Martin Rajniš převzal v Place du Trocadéro v Paříži ocenění »Global Award for Sustainable Architecture«, jež od roku 2007 pravidelně uděluje nadace Lokus za výjimečný přínos světové architektuře.
Průřez tvorbou Martina Rajniše a jeho ateliéru se zaměřením na posledních 12 let představuje výstava Huť architektury v Centru současného umění DOX v Praze.
Více k soutěži: www.architektroku.cz
Young Architect Award 2014 má téma Bolavá místa měst a obcí - opuštěný industriál
V předvečer vyhlášení výsledků soutěže Architekt roku 2014 budou v Praze 16. září oznámeny i vítězné práce letošního ročníku mezinárodní soutěže talentů Young Architect Award 2014, která je určena studentům architektury a mladým architektům do 33 let. Stane se tak v rámci 25. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH v Praze. Patronem soutěže Young Architect Award 2014 je světově uznávaný architekt Bořek Šípek, v čele odborné poroty stojí Tomáš Šenberger z Fakulty stavební ČVUT v Praze.
O vítězství se ucházejí autoři 54 prací. A protože námětem letošní soutěže byla Bolavá místa měst a obcí - opuštěný industriál, práce se zaměřují na nové využití bývalých skladišť, výrobních hal, důlních areálů s ekologickou zátěží, někdejších železničních objektů apod. Řada prací se tak věnuje např. revitalizaci bývalých dolů v Ostravě, nevyužívaným elektrárnám v pražských Holešovicích, původním výrobním halám Baťových závodů ve Zlíně či brownfieldům v Brně. Zadání prací připravovali zástupci NPÚ a konkrétních měst a vycházelo z reálií lokalit nevyužívaných výrobních objektů a technických areálů. Studenti a mladí architekti si však mohli zvolit i vlastní místo, které považují za problémové a jež splňuje kritéria soutěže. (K soutěži více na: www.yaa.cz.)