Architektonickou soutěž na novou podobu Smetanových sadů uspořádá Jeseník

Nejvýznamnější jesenický park Smetanovy sady by měl v budoucnu dostat novou podobu. Najít by ji měla otevřená architektonická soutěž, kterou v těchto dnech vyhlásila jesenická radnice. Město si od soutěže slibuje, že parku, který je v současné době zatížen řadou nedostatků, navrátí plnohodnotné využití a jeho ztracenou prestiž. 

"Kvalitní obnovou Smetanových sadů by mohlo vzniknout nejen místo příjemné pro místní, ale i výjimečná realizace v rámci České republiky. Je třeba se zabývat prostorovými vztahy v území a celkovou návazností řešeného území na urbanismus města. Architektonická soutěž je dobrou příležitostí, jak se nad problémy v území zamyslet opravdu komplexně a zeširoka," uvedl městský architekt David Zatloukal.

Zpět ke kořenům

Historické kořeny nejvýznamnějšího jesenického parku a také jedné z nejvýznamnějších zelených ploch města sahají až do počátku 19. století. Společně s vilovou čtvrtí nazývanou jesenický West-End, která na park dříve navazovala, tvořil honosný protipól lázní, v němž se odehrával bohatý kulturní život. Současný stav sadů zachovává většinu původních vedení stezek a promenád. Jeho součástí jsou významné prameny a pomníky, včetně slavného Priessznitzova, nebo třeba letní divadlo.

Sady však s sebou nesou řadu nedostatků. "Zásadním problémem parku je jeho nedostatečné napojení na centrum města pouze prostřednictvím dvou lávek. Odcloněn je silnicí první třídy, vstupy navazují většinou na nefungující veřejný prostor. Stav cest v parku je špatný, někde je nefunkční mobiliář, jinde chybí veřejné osvětlení," popsala starostka města Zdeňka Blišťanová. Vypsanou soutěží chce město vyzvat architektonické týmy k navržení revitalizace významného veřejného prostranství. Zaměřit by se měly i na jejich propojení s centrem města a na zvýšení jejich atraktivity.

Oživené plány

Vize revitalizovat Smetanovy sady není nová. V roce 2019 si město nechalo zpracovat územní studii veřejného prostranství. O dva roky později vznikla pracovní skupina, která nyní iniciovala uspořádání architektonické soutěže. Termín odevzdání návrhů v první fázi soutěže je stanoven na 21. června. Porota s odborníky na krajinářskou architekturu vybere pět návrhů, které postoupí do druhého kola. Vítězný návrh získá 450 000 korun, oceněny budou i návrhy na druhém a třetím místě. Ostatním účastníkům druhého kola bude rozděleno skicovné. Architektonickou soutěž využívají při hledání proměn objektů či ploch i další města a instituce. Například Přerov nedávno vypsal podobnou soutěž na proměnu rozsáhlé plochy v blízkosti centra města, kde stojí nevyužitá budova hotelového domu Strojař. V březnu vyhlásila architektonickou soutěž Správa železnic na vybudování moderního dopravního terminálu v Hranicích.*

/zr/

ilustrační foto /Archiv redakce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down