S pojmem "asset management" se například zastupitelé měst při vyhlašování veřejných zakázek na správu volných finančních prostředků setkávají stále častěji. Asset management v podmínkách municipální sféry sám o sobě přitom neznamená jenom správu volných finančních prostředků, nýbrž také správu...
S pojmem "asset management" se například zastupitelé měst při vyhlašování veřejných zakázek na správu volných finančních prostředků setkávají stále častěji.
Asset management v podmínkách municipální sféry sám o sobě přitom neznamená jenom správu volných finančních prostředků, nýbrž také správu aktiv města obecně. Jedná se zejména o správu majetkových účastí měst, podílů měst v jiných společnostech nebo řízení portfolia cenných papírů. S tím rovněž úzce souvisí služby typu emisí městských obligací, zpracování střednědobého rozpočtu města, analýza městského majetku, jeho restrukturalizace, případně prodej či analýza příjmů a výdajů města.
POSTUP PŘI SPRÁVĚ
Při správě finančních prostředků je používán přístup, kdy jsou investiční strategie jednotlivých portfolií sestavovány s ohledem na výnosnost požadovanou městem, toleranci rizika, potřebu likvidity a časový horizont investic. Zohledňovány jsou individuální potřeby jednotlivých měst a tradiční důraz je kladen na kvalitní analýzy trhu a jednotlivých titulů.
Při správě je vždy nutno nejdříve přesně určit a s radnicí odsouhlasit základní parametry daného portfolia:
[*] Přístup města k riziku investování. Přesné stanovení investiční strategie, tj. investičních instrumentů, do kterých může správce investovat městem svěřené finanční prostředky.
[*] Likviditu daného portfolia. Určí se struktura likvidity portfolia z hlediska budoucích potřeb města.
[*] Diverzifikace rizika. Určí se struktura portfolia z hlediska diverzifikace rizika dle budoucích potřeb města.
[*] Výše kapitálového výnosu. Je odvislá od zvolené investiční strategie. Cílem správce je překonat předem s městem stanovený benchmark. Například volba konzervativní investiční strategie zajišťuje předpokládaný výnos klientského portfolia v rozsahu 0,5 %-1,5 % nad úrovní mezibankovního trhu, tj. nad úrovní nabízených výnosů střednědobých vkladů u bank.
ZÁKLADNÍ INSTRUMENTY
Instrumenty, které se používají pro správu portfolia cenných papírů:
- státní dluhopisy obchodované na Burze cenných papírů Praha (BCPP),
- státní pokladniční poukázky Ministerstva financí ČR a ČNB,
- dluhopisy bank a korporací obchodované na BCPP,
- depozitní a korporátní směnky bonitních emitentů,
- akcie a podílové listy investičních a podílových fondů
- zahraniční cenné papíry (akcie, obligace, podílové listy zahraničních fondů),
- zahraniční indexové dluhopisy (100% garance návratnosti jistiny emitentem dluhopisu - obvykle špičkové zahraniční banky).
Za správu aktiv si renomovaní správci účtují buď minimální nebo žádné fixní poplatky. Poplatky bývají naopak variabilní a účtují se vždy po skončení a vyhodnocení každé investiční periody (typicky měsíčně). Správci náleží odměna jen v případě, že výnos jím spravovaného portfolia překoná v daném měsíci tzv. základní výnos (benchmark) stanovený v komisionářské smlouvě s městem. Základní výnos se na každou investiční periodu obvykle stanovuje okolo průměrné hodnoty sazby PRIBID.
Správce by měl přikládat zásadní význam informování města o všech operacích s klientským portfoliem. Každý klient zpravidla dostává měsíčně podrobný rozbor vývoje svého portfolia včetně odpovídajícího komentáře. Samozřejmostí je úzká komunikace s městem a zohledňování jeho individuálních potřeb.
MARIAN DUDEK,
ATLANTIK finanční trhy, s. r. o.