01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Atraktivita měst a obcí se díky penězům z EU dál zvyšuje

Co dělá z měst a obcí dobré místo pro život? Kromě umístění na mapě, dopravních řešení či kvality ovzduší je to hlavně upravenost veřejných prostranství, dostupnost služeb, společenský život a možnost odpočinku a sportovního vyžití. Do toho všeho nyní radnice investují hlavně evropské peníze.

V Moravskoslezském kraji je od roku 2007 na rozvoj měst a obcí schváleno 4,5 mld. Kč z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko.

Zábava, kultura a nové zážitky jsou na dosah. Procházka kulturními stánky, divadly, kiny, muzei a obecními domy ve městech a obcích má stále více zastávek. Slibuje nové a nečekané zážitky. Místa, kde se lidé setkávají a kam se chodí bavit, díky evropským penězům ožila. A jsou jich desítky, nejen ve velkých městech a kulturních centrech, jako jsou Ostrava, Opava nebo Český Těšín, ale také v malých obcích. Pokud někdo rád chodí tam, kde na něj dýchne kouzlo historie, Moravskoslezský kraj stojí za návštěvu. A jsou tam i místa, kde se tyto hodnoty snaží přenést do současnosti.


Střelnice láká na hudbu, zábavu a dobré jídlo. Kulturní a společenské středisko Střelnice ((www.kassct.cz) je obyvatelům Českého Těšína dobře známé jako tradiční místo výstav, plesů a koncertů. Rekonstrukce budovy z 18. století přinesla nejen kvalitnější vybavení, ale navíc přístavbu přísálí, čímž se navýšila kapacita o celou jednu čtvrtinu. Nově zřízeny byly i prostory pro gastronomii. Budova se člení na hlavní sál, galerii a jazzový klub. »Máme tady zábavná představení pro dospělé, koncerty dole v jazzovém klubu a také se tam pravidelně konají městské plesy, což je příležitost kdy se naráz zaplní celá budova doslova od sklepa až po Půdu,« připomíná název galerie ředitelka střediska Sabina Gajdzicová.

Prohlídka hradu vtáhne do děje. Zajímavé prohlídky v dobových kostýmech plné soutěží se pořádají na Slezskoostravském hradě. Zlatým hřebem je tvorba vlastních erbů na nově přistavěné hradní terase. Průvodci na hradě v dobových kostýmech nejsou až tak překvapivým jevem. V Ostravě zašli s nápaditostí ještě dále a převlékají často do kostýmu prince či princezny i některé z návštěvníků.

Expozice v zrekonstruovaných prostorech, která bere dech. Budova Slezského zemského muzea v Opavě je spojením historie, kultury, paměti a tradic. Od svého otevření v květnu 2012 je také mostem mezi historií a současností. Ambice být vstupní kulturní branou Slezska se opírá o honosnost a ducha kulturní památky - vždyť jde o nejstarší muzeum v Česku a třetí největší co do velikosti sbírek, v moderním pojetí nově zrekonstruovaných prostor. Kdo by čekal vitríny nahlodané časem, bude překvapen moderním pojetím expozic i jejich obsahem, možná i překvapen variabilním využitím prostor a snahou o interaktivní, zážitkové pojetí prohlídek. Rodiče se nemusí obávat, že se jejich děti při návštěvě muzea budou nudit.

Bývalý zchátralý tovární komplex sklízí obdiv. Je-li něco nemožné, netýká se to Dolní oblasti Vítkovic. Superlativy jeden za druhým padají a budou padat na přeměnu zchátralého továrního komplexu v turistické lákadlo a nové kulturní a společenské centrum Ostravy. Postupně odtajňované a zdůrazňované krásy technické památky již prověřil hudební festival Colours of Ostrava, finální podobu ale bude získávat ještě několik let.

Prádlo nahradily fotografie a obrazy.Parta místních nadšenců se dala dohromady a zachránila zchátralou kulturní památku. Tak lze shrnout činnost občanského sdružení Vošárna, jejímž výsledkem je zrekonstruovaná budova bývalé zámecké prádelny, takzvané Vošárny, v Raduni na Opavsku. Nedostatek společenského vyžití pomohla odstranit oprava budovy, která ještě donedávna figurovala na seznamu nejohroženějších českých památek. »V prvním patře, kde je podkroví, máme poměrně velký sál, který je určen pro komorní koncerty a různá setkávání lidí, třeba jako dnes při vítání občánků. Plánujeme zde výstavy keramiky i fotografií. Aktuálně jsou zde k vidění snímky z průběhu oprav,« popisuje předseda občanského sdružení Vošárna Rostislav Müller.

Gorolské zvyky přitahují zástupy školáků. Když se řekne interaktivní muzeum, představí si většina z nás expozici s moderními technologiemi. Jakmile se však k tomu přidá slůvko živé, může být rázem všechno naopak a interakce probíhá pěkně tradičně, postaru. Přesně tak, jako v interaktivním živém muzeu v Mostech u Jablůnkova. »Návštěvník přijde, sedne si ke stolu a má možnost si na vlastní kůži zkusit vytvořit nějaký tradiční výrobek. Vyzkouší si třeba, jak se točí na hrnčířském kruhu, jak se dělají šindele nebo i vánoční ozdoby,« vyjmenovává tradiční řemesla ředitelka Alena Kolčárková. Pravidelní návštěvníci jistě ocení, že místní muzeum nemá stálou výstavu, ale naopak velmi často a pravidelně obměňuje svoji expozici, takže se mohou těšit vždy na něco nového. Ale zájem mají hlavně školy a školáci.

MICHAL SOBEK
Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

Českotěšínské středisko Střelnice najdete v budově, která je kulturní památkou.

»Šlechtická výchova« na Slezskoostravském hradě umožní osvojit si i základy lukostřelby.

Expozice ve zrekonstruovaných prostorech Slezského zemského muzea v Opavě.

Ve Vošárně v Raduni na Opavsku se dnes také tančí a zpívá.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down