01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Azbest ve školách: Nebezpečí vzniká neodbornými zásahy

Velký zájem veřejnosti a médií vzbudily případy zamoření některých českých škol azbestem. Co zamoření způsobuje, kde všude hrozí nebezpečí, jak probíhají sanační práce?

Podle informací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (viz box) by se problém mohl týkat asi 291 škol. O problematice jsme si povídali s Rudolfem Jaszayem, garantem pro sanační práce s azbestem ze společnosti SITA CZ.

Kde jste se už s azbestovými zátěžemi setkali?

Vloni v listopadu jsme ukončili projekt sanace základní školy Na Šutce, která byla první z řady škol, kde se problém objevil. Poté se jednalo o rozlohou mnohem větší ZŠ Hovorčovická, obě jsou v Praze 8. Následovaly další - např. z médií známé budějovické školy Máj I, Máj II, v dalších probíhají měření zdravotními ústavy.


Jedná se o celorepublikový problém. Zejména v 80. letech byl stavební materiál obsahující azbest oblíbený díky dobrým tepelným vlastnostem a stavělo se z něj vše od škol přes nemocnice po administrativní budovy i rodinné domy. Tehdy se bohužel nevědělo o karcinogenních vlastnostech azbestu.

Samotné azbestové desky, z nichž se stavělo, však nejsou v klidovém stavu nebezpečné. Hrozbou se stávají v okamžiku, kdy dochází k jejich neodborné demontáži, řezání, lámání apod. Tehdy se azbestová vlákna nekontrolovaně uvolňují do ovzduší.

Co byste poradil školám, které se chystají např. na rekonstrukci či zateplení?

Trvejte na dodržení postupu pro manipulaci s azbestovými materiály. Specializované sanační firmy a kvalitní stavební firmy takovou bezpečnou rekonstrukci zajistí.

Jak takový správný postup práce s azbestovým materiálem vypadá?

Například při výměně oken se zakryje v kontrolovaném uzavřeném pásmu celý pracovní prostor a vytvoří se podtlakový režim, aby se prach nevířil a nešířil do prostoru a nezamořil celý objekt. K tomu je třeba kromě vyspělé technologie nasadit velký počet pracovníků, protože školy chtějí co nejrychleji obnovit výuku.

Co následuje v situaci, kdy dojde k zamoření budovy?

Proces sanace má několik stupňů, kdy základem je výměna a filtrace vzduchu. Veškerý inventář a věci, např. včetně aktovek, pomůcek či hraček, zůstávají v budově a musí být zbaveny azbestových vláken.

Naši pracovníci několikrát denně převlékají ochranné obleky, procházejí dekontaminačními propustmi, pracuje se v mírném podtlaku. To vše, aby se azbestová vlákna nešířila do prostoru. Průběžně provádíme kontrolní měření. Až po mnohadenní práci s pomůckami od vysoké filtrační technologie po speciální vysavače a stěrky jsou hodnoty azbestu uspokojivé.

Kolik škol ohrožuje azbest?

V průběhu šetření České školní inspekce odpovědělo celkem 291 subjektů, že na stavbu budovy školy byly použity jako stavební materiál tzv. boletické panely. Ty obsahují azbest. Zde jsou počty škol v jednotlivých krajích: Praha (35), Středočeský (27), Jihočeský (18), Plzeňský (11), Karlovarský (5), Ústecký (56), Liberecký (12), Královéhradecký (28), Pardubický (7), Vysočina (11), Jihomoravský (12), Olomoucký (24), Zlínský (17), Moravskoslezský (28).

(V době uzávěrky lednové MO plánovalo MŠMT společnou schůzku se zřizovateli škol a hlavním hygienikem ČR - pozn. red.)

Pracovník SITA CZ při sanačních pracích.

FOTO: SITA CZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down