BAUFACH 2001 Mezinárodní stavební veletrh BauFach 2001 proběhl ve dnech 24. - 28. října v Lipsku. Centrem pozornosti bohatého doprovodného programu, který zahrnoval kromě úzce specializovaných stavebních témat i alternativní zdroje vytápění a regeneraci panelových sídlišť, byly novinky a inovační...
BAUFACH 2001
Mezinárodní stavební veletrh BauFach 2001 proběhl ve dnech 24. - 28. října v Lipsku. Centrem pozornosti bohatého doprovodného programu, který zahrnoval kromě úzce specializovaných stavebních témat i alternativní zdroje vytápění a regeneraci panelových sídlišť, byly novinky a inovační technologická řešení. Silné zastoupení začínají mít na lipském veletrhu návštěvníci i vystavovatelé z Polska a Ruska.
Jednou z hlavních předností tohoto stavebního veletrhu je komplexní nabídka. Obce a města mohou zajímat programy a technologie pro sanaci budov, nabídka v oboru komunálních staveb a zařízení pro veřejná prostranství.
Katedra stavebního hospodářství Braniborské technické Univerzity v Chotěbuzi představila projekt demontáže panelových domů a jejich opětovného částečného použití, podpořený spolkovou vládou. Vedoucí projektu prof. Unruh tvrdí, že německý problém opuštěných bytů v panelové zástavbě a z toho plynoucí sociální problémy se nedají řešit modernizací pláště či samotných bytů.
Využití panelů
Stejně tak ne spojováním stávajících bytů nebo jejich dělením na menší nebo konečně zbouráním celého panelového domu. Nezbytná je podle jeho slov částečná nebo úplná demontáž těchto staveb, přičemž mají být maximálně využity demontované panelové prvky.
Pilotním projektem je demontáž jedenáctipatrového domu s 55 byty. Demontované prvky mají být využity pro stavbu tří domů se sedmi byty. Podle Unruha dosud neexistuje srovnatelný projekt v podobném měřítku.
Sluneční energie
Velká pozornost byla na veletrhu věnována i sluneční energii. Například firmy Brass Dachsysteme a Zigelwerke Pfleiderer představily sluneční kolektory, které již nejsou montovány dodatečně na střechu, ale jsou již při výstavbě integrální součástí střešní plochy. To umožňuje ušetřit i na montážních nákladech. Další firma představila sluneční kolektory ve stejném formátu jako střešní okna.
Propagaci využití sluneční energie se věnoval i doprovodný program. Současná kolektorová zařízení s plochou mezi 1 až 1,5 m2 mohou ohřát až 60 procent teplé vody spotřebované za rok jedním uživatelem. Elektrická energie z fotovoltaických zařízení nemusí již být nákladně akumulována, ale může být dodávána i do veřejné elektrické sítě.
Alternativní materiály
Produktová řada Ceralith prezentovaná na veletrhu nabízí izolační materiál na bázi biologických stavebních látek. Vyrábí se z obilnin, minerálních přísad a látek podobných přírodním. Výrobky mají dobré izolační parametry, neobsahují zdraví škodlivé nebo dráždivé látky.
Materiál je odolný proti plísním i hlodavcům, a to i bez použití pesticidů a konzervačních přísad, lze jej používat plošně i v dutinách. Prostředek byl vyvinut již počátkem devadesátých let na německém institutu pro zpracování obilnin v Bergholz-Rehhbrücke a poptávka po něm stále stoupá i z důvodů ekologicky zaměřeného zájmu stavebníků.
Václav Drašnar
FOTO ARCHÍV