Biblický Samson fandí českobudějovickému Motoru. Památkáři jej za to "kritizují"

V barážových soubojích o účast v Tipsport extralize se prvoligovým hokejistům klubu ČEZ Motor České Budějovice sice příliš nedaří, ale jeden ze způsobů podpory tohoto týmu rozproudil (nejen) na jihu Čech až vášnivé polemiky o kulturních památkách a jejich zasazení do současného života. Mají se památky stát jeho součástí, nebo zůstat zakonzervovanými objekty pouze pasivně odkazujícími na minulost bez jakékoliv návaznosti na dnešek?

Fanoušci Motoru totiž s vědomím českobudějovického magistrátu oblékli do dresu svého týmu sochu biblického Samsona, která v metropoli jižních Čech vévodí stejnojmenné barokní kašně na náměstí Přemysla Otakara II. Národní památkový ústav to však ústy Petra Pavelce, ředitele jeho jihočeské územní památkové správy ostře zkritizoval, přičemž poukázal na fakt, že kašna je kulturní památka a každá její změna, která ji potenciálně fyzicky nebo významově poškozuje, musí být podle platného zákona konzultována s památkáři. Což se nestalo.

Národní památkový ústav má za to, že tímto činem byla barokní socha nejen významově poškozena, ale i fyzicky ohrožena. Hned druhý den poté, co byl Samson oblečen do dresu klubu ČEZ Motor České Budějovice, totiž neznámí vandalové postříkali barvou celou kašnu.

V závěru minulého týdne se do diskuse kolem "oblečeného" Samsona vložil také jihočeský hejtman Jiří Zimola. "Obléct sochu Samsona do motoráckého dresu osobně považuji za skvělý nápad," uvedl. "V mrazivých předcházejících dnech tuto biblickou postavu aspoň trochu zahřál a zároveň ji ochránil před trusem dotěrných holubů. Především se ale jedná o výborný marketingový tah, plně odrážející hokejovou horečku způsobenou na jihu Čech tažením Motoru za návratem do extraligy, díky kterému se kašna i českobudějovické náměstí objevilo v hledáčku mnoha médií. Dokonce se kvůli tomu u ní zastavují i lidé, kteří ji už řadu let míjeli prakticky bez povšimnutí, a v asociaci se slovem Samson jim vytanulo na mysli maximálně pivo. Navíc je třeba podotknout, že tato výzdoba nijak nezasáhla do podstaty této památky, dres nezůstane na soše navěky a ona bude zase zanedlouho všem na odiv v celé své kráse," konstatoval Jiří Zimola.

Připomněl i to, že památkáři se k dobře myšlené věci se postavili podobně kriticky jako například k otáčivému hledišti v Českém Krumlově, ačkoliv většina lidí si toto malebné město bez své unikátní venkovní divadelní scény umístěné v barokní zahradě neumí vůbec představit.

"Ano, ochrana památek je věc důležitá a nadmíru prospěšná. Ale je přitom třeba brát v potaz to, že doba pokročila! Jako příklad lze uvést zámek Hluboká, jedno z míst, které navštěvují a obdivují turisté z celého světa. A nikomu už nevadí, že v 19. století nechal kníže Jan Adolf II. barokní Hlubokou přestavět na zámek v romantickém stylu. Kdo ví, zda by tato památka dosáhla takového věhlasu, pokud by ji nechali stát v jejím starém kabátě. Takže, milí památkáři, prosím, přidejte si do repertoáru svých vyjádření alespoň o špetku více soudnosti. My všichni vám za to budeme určitě velice vděční," uzavřel Jiří Zimola.*

/rš/

Na snímku: Biblický silák Samson v dresu klubu ČEZ Motor České Budějovice s číslem 750 odkazujícím na letošní jubilejní výročí založení města. Foto: Radek Šíma

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down