01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bílá místa ve středních Čechách?

Ačkoli je informovanost o možnostech získání dotací z Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP SČ) velmi dobrá, i přesto existují místa, která dosud nemají s čerpáním dotací dostatek zkušeností. Téměř 50 % všech obcí Středočeského kraje zatím s podáním žádosti otálí. Proto vedení Úřadu Regionální rady Střední Čechy uspořádalo informační kampaň Bílá místa.

Úřad regionální rady k 31. 12. 2009 označil zhruba 280 obcí z kategorie 500-5000 obyvatel, které dosud nepožádaly o dotaci z ROP SČ. Vytipované obce byly osloveny s nabídkou spolupráce formou osobní návštěvy přímo v dané obci. Vlastní výjezdy začaly letos v únoru a očekává se, že tato aktivita potrvá ještě zhruba do poloviny roku.

NAVŠTĚVUJÍ MENŠÍ OBCE

Pracovníci oddělení Technická pomoc a publicita navštěvují zejména menší obce a poskytují jejich zástupcům základní informace o Regionálním operačním programu Střední Čechy, konzultují s nimi jejich projektové záměry a snaží se společně odhalit příčiny, proč se zatím nepokusili žádost o dotaci předložit.

Součástí návštěvy je i prezentace dotačních možností ROP SČ ve vazbě na nejbližší plánované výzvy k předkládání projektů, informace o aktuálních podmínkách a pravidlech programu, informačních zdrojích a v neposlední řadě předání kontaktů na pracovníky oddělení Administrace projektů úřadu regionální rady.

»Zatím jsme navštívili 60 obcí a dalších 20 plánujeme navštívit do konce května,« rekapituluje Ing. Martina Beranová, projektová manažerka oddělení Technická pomoc a publicita, a dodává: »Celkem se nám ozvalo přes 100 obcí, které mají o naši návštěvu zájem. Zástupci obcí naši iniciativu vítají a mnohdy sami organizují setkání i s dalšími obcemi v okolí.«

UŽ JSOU ZNÁMÉ DŮVODY

Na základě dosavadních konzultací již lze pojmenovat hlavní důvody, proč menší obce zatím o dotaci z ROP SČ nežádaly. V minulých letech se totiž prioritně zaměřovaly na kanalizace, čistírny odpadních vod, zateplování, opravy místních komunikací a chodníků či plynofikace. Teprve po zajištění této základní infrastruktury se pouštějí do »doplňkových aktivit«, jako jsou například cyklostezky či kulturně-společenská zařízení.

Obce standardně každoročně využívají širokou škálu dalších dotačních titulů, s jejichž pomocí uskutečňují své prioritní investice a další menší investiční akce. Jde zejména o evropské dotační tituly (Operační program Životní prostředí, Integrovaný operační program, Program rozvoje venkova) a národní - hlavně krajské dotace (například Fond rozvoje obcí a měst a další). Zdá se, že hlavním důvodem, proč obce využívají častěji národních dotačních titulů, je jednak jednodušší administrativa a dále pak vyšší míra dotace proti těm evropským, kde je nutné projekt zčásti spolufinancovat.

Častým problémem je, že malé obce nemají interní personální kapacity a ani finanční prostředky, aby si mohly najmout zpracovatele. V mnoha případech vládne také nedůvěra v externí zpracovatele projektů či špatné zkušenosti s nimi.

I přes problémy, se kterými se starostky/starostové potýkají, obce ve středních Čechách mají potenciál dotace z ROP SČ úspěšně čerpat. Nejčastěji se na setkáních se zástupci obcí diskutovalo o projektových záměrech z oblasti volnočasových aktivit (sportoviště, hřiště, haly, požární zbrojnice, spolkové domy), dále pak o oblasti školství (přístavba a výstavba mateřských a základních škol) a rovněž o revitalizaci a cyklostezkách (pro dopravu i pro cestovní ruch).

JAKÁ JSOU OPATŘENÍ

Úřad Regionální rady Střední Čechy se na většinu podnětů obcí snaží reagovat. Zavádí mnoho opatření, která by v konečném důsledky měla proces čerpání finančních prostředků žadatelům usnadnit. Právě na základě získané zpětné vazby z kampaně Bílá místa chce vyjednat krajský dotační titul na přípravu projektové žádosti.

Na svých webových stránkách také zveřejňuje úspěšné projektové žádosti, aby zejména nezkušení žadatelé mohli nahlédnout pod pokličku nejlépe hodnocených projektů. Dále byl zaveden systém ex-ante plateb, díky kterému nemusí příjemci dotace projekt předfinancovávat z vlastních zdrojů, jak tomu bylo doposud. Peníze příjemci dostanou od Úřadu Regionální rady Střední Čechy dopředu.

»Odezvy jsou zatím pozitivní. Starostové vítají, že za námi nemusí dojíždět do Prahy. Mnoho obcí již nějaký projektový záměr dokončuje a čeká na tu správnou výzvu. Největší zájem je standardně o mateřské školy a volnočasové aktivity. Můžeme počítat s tím, že obce ve středních Čechách mají projekty připraveny a že Regionální operační program Střední Čechy rozhodně nebude mít problém přidělené prostředky vyčerpat,« uzavírá Ing. Martina Beranová, manažerka oddělení Technická pomoc a publicita.

VERONIKA PELÍŠKOVÁ
vedoucí oddělení Technické pomoci a publicity Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy

 

 

KONTAKTY

Projektové manažerky oddělení Technická pomoc a publicita: Ing. Martina Beranová, e-mail: beranova@ropsc.cz, tel.: 222 749 768, Ing. Irena Dudová, e-mail: dudova@ropsc.cz, tel.: 222 749 767.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down