01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bohatá činnost sdružení

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace především historických obcí nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. V současné době má sružení 199 členů, z toho 184...

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace především historických obcí nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky.

V současné době má sružení 199 členů, z toho 184 řádných (měst a obcí, v nichž žijí necelé 3 mil. obyvatel) a 13 přidružených (především památkových ústavů). Jeho bohatá a rozmanitá činnost je představována na internetových stránkách.

Dny evropského dědictví

Celostátní aktivitou, zaměřenou na formování nového vztahu občanů k národnímu i evropskému dědictví, jsou Dny evropského dědictví (EHD). Je příznačné, že to bylo v naší zemi právě SHS ČMS, které si tuto významnou celoevropskou poznávací, společenskou, kulturní a výchovnou akci vzalo za své a ujalo se role celonárodního garanta a bezprostředního organizátora.

Dny evropského dědictví 2002 budou probíhat 14. a 15. září. Národní zahájení proběhne v Prachaticích 6. a 7. září. Doprovodným tématem pro rok 2002 jsou Památky v místních pověstech. Opět bude vydán Katalog EHD a také pro rok 2002 bude mít tištěnou a elektronickou podobu na internetových stránkách v české a anglické mutaci. Při přihlašování jednotlivých lokálních garantů bude již druhý rok komplexně využita moderní technologie internetové databáze. Více informací je na adrese: http://www.ehd.cz./

Jedním z nejdůležitějších úkolů sdružení je trvalé zvyšování úrovně poznání života v památkových městech a hledání možností, jak nejlépe řešit stávající problémy. Jde o trvalý proces komunikace mezi odbornou veřejností v nejširším slova smyslu a funkcionáři a odbornými pracovníky místních samospráv a představiteli a úředníky státní správy. V interakci názorů vznikají velmi zajímavá a potřebná řešení.

Konference a cena

Tradice konferencí začala v roce 1992. Ta letošní se bude konat v Kadani 23. - 25. května a její téma zní "Nemovité kulturní památky - pozitivní faktor nebo přítěž ekonomického rozvoje".

Každoroční studijní cesty se staly pro členy SHS ČMS významným zdrojem inspirace a možností konfrontovat zkušenosti se zahraničím. Cílem těchto týdenních cest je, vedle poznání významných památek příslušné země, především navázání kontaktů s místními samosprávami či památkovými organizacemi a seznámení se s formami péče o památky.

Ta letošní se bude konat počátkem května 2002 a její trasa bude následující: Praha - Třeboň - Krems - Baden, Mödling nebo zámek Laxenburg - Eisenstadt - Eisenstadt - Sopron - Györ - Budapest - Szentendre nebo Visegrád - Esztergom (Ostřihom) - Bratislava - Lednice - Lednicko-Valtický areál - Praha.

Naše sdružení je od počátku spjato s Programem regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, podle jehož pravidel probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území. Po zakotvení programu do života našich historických sídel zcela logicky byla nejvyššími představiteli ministerstev kultury, hospodářství a SHS ČMS v roce 1994 zřízena Cena za nejlepší přípravu a realizaci tohoto programu.

Všechny tři subjekty (roli po zrušeném Ministerstvu hospodářství ČR převzalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR) pořádají každoroční slavnostní zasedání představitelů státní správy a samosprávy, vrcholných představitelů i odborných pracovníků ministerstev a státní památkové péče, zástupců nezávislých neziskových organizací k Mezinárodnímu dni památek a sídel s oceněním nominovaných měst a vyhlášením vítězného - "Historického města roku".

Od roku 1994 se jím pyšní města Svitavy, Kadaň, Třeboň, Kroměříž, Klášterec nad Ohří, Kutná Hora a Litomyšl. Od dubna 1997, díky pochopení a laskavosti Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu, je zasedání pořádáno ve Španělském sále Pražského hradu, symbolu české národní hrdosti. Shromážděné v dubnu 1999 poctil svou návštěvou i prezident Václav Havel. Slavnostní shromáždění k Mezinárodnímu dni památek a sídel, jehož součástí je i udělování Ceny Programu regenerace, bude probíhat v Jízdárně Pražského hradu 17. dubna 2002. Za rok 2001 na Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ byla nominována města (v abecedním pořadí) Františkovy Lázně, Nový Jičín a Prachatice.

(Pozn. redakce: Františkovy Lázně jsme představili v MO č. 3, str. 30, o Prachaticích si můžete přečíst v tomto čísle na str. 17).

Nový Jičín

Nový Jičín je starobylé město s klasickou dispozicí centra se čtvercovým náměstím a pravoúhlým systémem přilehlých ulic, která odpovídá zakládání měst z doby vlády krále Přemysla Otakara II. Dlouholetá tradice jeho vývoje byla narušena zejména v druhé polovině 20. století, ať již v důsledku výměny většiny obyvatelstva, nebo i v důsledku necitlivých stavebních zásahů do městské struktury.

Přesto si město uchovalo své historické hodnoty, pro které byla jeho historická část vyhlášena městskou památkovou rezervací v roce 1987. Zájem zlepšit tehdejší špatný stavebně-technický stav budov i technického vybavení v historickém jádru vedl k zapojení města do programu regenerace hned od počátku v roce 1992. Vedle státní finanční podpory programu regenerace jsou v městském rozpočtu vyčleněny peníze v tzv. estetizačním fondu, který se využívá na obnovu budov v soukromém vlastnictví. Dlouholetá pozornost, zaměřená na obnovu domů a prostorů v městské památkové rezervaci se zvláštním důrazem na nemovité kulturní památky, přinesla výrazné pozitivní změny v celkovém obrazu města. Kromě oprav fasád i celkové obnovy mnoha budov proběhly rozsáhlé rekonstrukce inženýrských sítí, opravy komunikací a chodníků i výměna městského mobiliáře včetně osvětlení a informačního systému. Převážná část prací se uskutečnila v letech 2000 a 2001, a tím byly splněny hlavní cíle regenerace.

Za dobré výsledky město vděčí také kvalitně zpracovanému regulačnímu plánu městské památkové rezervace, který je respektován a který klade důraz na zachování autenticity unikátního centrálního městského prostoru. Kromě toho se příznivě projevuje i skutečnost, že si město ponechalo ve vlastnictví většinu domů, a tím může příznivě ovlivňovat jejich využití pro bydlení i pro obchody a služby.

Divadelní a pěvecké soubory, pořádání městských slavností, soutěží a osvětová činnost dokládají, že i dnešní obyvatelé mají ke svému městu dobrý vztah.

Jana Kobzová,

tajemnice Sdružení historických sídel

Čech, Moravy a Slezska

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down