01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bohatá tradice i současnost

Havlíčkův Brod (24,7 tis. obyvatel) je od roku 2001 součástí kraje Vysočina. Po zrušení okresu bude městem s rozšířenou působností. Je přirozeným kulturním centrem s potřebnou kulturní infrastrukturou. Ve městě najdeme Krajskou knihovnu Vysočiny, Okresní vlastivědné muzeum a Galerii výtvarného umění a Kulturní dům Ostrov, s. r. o.

Havlíčkův Brod, původně Smilův Brod byl jmenován městem v druhé polovině 13 století. Byl centrem dolování stříbra i ražení mincí. Od počátku 14. století dolování upadá, ale naopak dochází k rozvoji řemesel a zemědělství. Město mění i svůj název - na Německý Brod, který se v 17. století stal městem královským. Morová epidemie a požáry znamenaly jeho hospodářské zničení. V 19. století se zde rozvíjí výroba sukna, škrobu, lihu. Pátého května 1945 je vyhlášeno přejmenování Německého Brodu na Havlíčkův Brod.

Kulturní dům

Kulturní dům Ostrov, s. r. o., má dvě budovy, obě byly postaveny ve 20. století - starší ve 20. letech (dělnický dům), novější v roce 1985. Městskou osvětovou besedu vystřídal v roce 1984 Sdružený klub pracujících. Od roku 1992 je to Kulturní dům Ostrov, jehož vlastníkem je Odborový svaz pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Čech a Moravy, podniková odborová organizace odborového svazu TOK Čech a Moravy při KD Ostrov a město Havlíčkův Brod.

Současný kulturní dům využívá jen část objektu, který je naštěstí postaven tak, že vedle prostor potřebných k zajištění kulturních pořadů je tu i celá řada bývalých kluboven a šaten. Jsou pronajaty řadě firem (celkem 30). Víceúčelový sál má kapacitu až 1000 osob. Kinosál spojený s divadelním sálem je pro 310 diváků. Pak je tu řada učeben sloužících k pořádání různých kurzů a potřebné zázemí. Výhodou je i poloha města, které leží ve středu naší republiky a je vhodným místem pro řadu celorepublikových akcí. Kulturní dům je místem konání podzimního knižního veletrhu, bramborářských dnů, zahrady a přehlídky středních škol.

V roce 1991 proběhla rekonstrukce kinosálu, který je vybaven zvukovým systémem dolby stereo, pohodlnými sedačkami apod.V letošním roce bude instalována potřebná jevištní technika. Během roku se v kině promítne více než 500 filmových představení. Návštěvnost je poměrně vysoká (kolem 70 %). Promítají se zde i filmy pro všechny typy škol - od základních po střední. Pokud bychom tržby v roce 1997 vzali jako základ (100 %), pak v minulém roce vystoupily až na 181 %. Cena za jednu vstupenku se pohybuje většinou v rozmezí 55 Kč až 65 Kč.

Pro děti a mládež

Kulturní dům vsadil na spolupráci se školami. V dubnu každého roku se schází jeho vedení s představiteli největších základních a mateřských škol a vyberou to, co by školy rády se svými žáky navštívily. Kulturní dům osloví případné aktéry, zpracuje nabídkový seznam a ten rozešle na školy. Každá se škol si vybere programy, o něž má zájem a písemně potvrdí svoji účast do konce června. Další je na pracovnících kulturního domu. Výsledkem je řada programů, které mohou školy navštívit od počátku nového školního roku. Zájem o nabízené programy touto formou má 50 - 60 škol v Havlíčkově Brodě a okolí. Snahou je dát takovou výši vstupného, která je pro rodiče žáků přijatelná. Jde většinou o 20 Kč - 40 Kč za vstupenku. V nabídce jsou koncerty vážné hudby, divadelní představení, audiovizuální pořady, klubová představení atd.

Dospělí dětem, to je název regionální přehlídky divadelních souborů hrajících pro děti a mládež, která ve zdejším kulturním domě probíhá vždy v květnu od roku 1987 (v přestávkou v letech 1990 - 1992). Zájem dětí je rok od roku vyšší. V roce 1992 bylo vydáno 500 vstupenek "za odměnu", platících diváků bylo 658. V loňském roce bylo uděleno 3293 volných vstupenek a 658 jich bylo prodáno. Na pořádání této akce spojila své síly řada institucí a sdružení - kromě kulturního domu a sdružení ADIVADLO i Školský úřad Havlíčkův Brod, Středisko pro amatérskou kulturu Impuls Hradec Králové atd.

Probíhá zde i celá řada doplňkových akcí. Stálou součástí přehlídky je výstava dětských výtvarných prací na téma "Moje nejmilejší pohádková postava", která je zahajována několik dnů před divadelní přehlídkou. Každé dítě, které nakreslí obrázek, dostane zdarma vstupenku na jedno divadelní představení. Druhou doprovodnou akcí je literární soutěž "Moje pohádka". Za předložený text pohádky obdrží její pisatel rovněž volnou vstupenku na jedno divadelní představení. Z nejlepších literárních prací je každoročně vydán bulletin, v loňském roce to byl v pořadí již osmý.

Divadelní představení sleduje nejen klasická porota, ale i porota složená z dětí. V sále pak sedí ti, pro něž jsou vlastně hraná divadelní představení určena - děti. Za posledních 10 let vystupovalo na přehlídce 83 souborů, počet inscenací byl 89. Z přehlídky pro amatérské divadelní soubory lze postoupit na národní přehlídku "Popelka" v Rakovníku.

ADIVADLO

Historie ochotnického divadla v Havlíčkově Brodě trvá nepřetržitě téměř 166 roků. Současné sdružení ADIVADLO bylo původně nadací. Sdružuje asi 30 pravidelných členů ve věku 20 - 65 let a řadu členů příležitostných. ADIVADLO se aktivně podílí na řadě akcí pořádaných kulturním domem. Pronajalo si od něj klubovnu, která slouží ke schůzkám souboru i uložení kostýmů, rekvizit a dalších materiálů. Připravuje jednu premiéru na dva roky a každou inscenaci hrají nejméně v 30 reprízách. Vystupují i v okolí a účastní se divadelních přehlídek. V současné době připravují nastudování pohádky "Tři veteráni" ve vlastní úpravě včetně písni. Divadelní soubor má na svém repertoáru i kratší věci, například Tyrolské elegie a Král Lávra. Členové ADIVADLA připravují též kulturní programy na vernisáže výstav.

V červenci uspořádají v kulturním domě akci "Spielen und lernen, Play and learn". Je to týdenní prázdninové setkání s dramatickou výchovou, propojené s výukou cizích jazyků. Vloni se setkání zúčastnilo 100 dětí od 5 do 14 let. Na závěr kurzu sehrály děti rodičům ukázku toho, co se během setkání naučily.

Od roku 1992 probíhá v kulturním domě projekt pro studenty havlíčkobrodských středních škol "Únos do Brixenu". Za 10 let trvání soutěže se jí zúčastnilo více než 1000 studentů. Jde jednak o samotná setkání účastníků, jednak o jejich vlastní tvořivou práci. Každý ročník měl vypsáno téma, např. Osobnost K. H. Borovského, Rodina - základ obce, Co bych udělat kdybych byl radním ve městě Havlíčkův Brod, Co by...kdyby...Havlíček. Účastníci soutěže plní zadané úkoly v oblasti žurnalistiky, audio a videodokumentů a reportáží i výtvarných prací. Vítězné družstvo odjíždí na dva dny do Brixenu.

Koncerty vážné hudby mají v Havlíčkově Brodě své příznivce. Místní pobočka Kruhu přátel hudby pořádá ročně 8 koncertů. Má 50 abonentů, vstupné je cenově odlišeno - slevy mají důchodci, ale i žáci ze základní umělecké školy. Mezi abonenty jsou také místní firmy, které kupují vstupenky pro své zaměstnance.

Pro ty, kteří se chtějí naučit jazyk, je k dispozici 13 kurzů, v nichž se vyučuje angličtina, francouzština, italština, němčina a španělština.

Město přispívá ročně na pořádání kulturních akcí částkou 1,6 mil. Kč (necelých 18 % celkových nákladů). V minulém roce navštívilo kulturní dům 228 472 osob, z toho bylo 44,3 % návštěvníků kulturních a společenských akcí, 16,4 % filmových představení a 39,3 % jsou účastníci obchodních akcí. Bylo uspořádáno 864 akcí, z toho 751 kulturních, společenských a filmových představení a 131 akcí obchodních. Zajímavý je i vývoj stavu stálých zaměstnanců: z původních 65 pracovníků v roce 1994 se jejich počet snížil v minulém roce na 8 (původně bylo součástí kulturního domu i rekreační zařízení a restaurace). Kulturní dům má 17 živnostenských listů na různé činnosti - od provozování parkoviště až po jazykové kurzy.

Eva Veselá

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down