Novou obecně závaznou vyhlášku, která reguluje žebrání, bivakování a konzumaci alkoholu na veřejnosti, včera jednomyslně schválili zastupitelé města Bohumína na Karvinsku. Reagovali tak na rostoucí počet stížností od obyvatel, kteří upozorňují na problematické chování některých osob bez domova převážně v centru města, a to v okolí nádraží, kina nebo místních supermarketů. Opatření začne platit 1. května a přinese strážníkům účinnější nástroj pro řešení kolizních situací.
„Stížností na bezdomovce nám přibývá. V ulicích Bohumína se jich pohybuje do dvaceti. Slušným obyvatelům se jejich přítomnost nelíbí a necítí se vedle nich bezpečně. Za loňský rok jsme řešili téměř 400 takových podnětů,“ uvedl ředitel městské policie Roman Honysz s tím, že na bezdomovce se nově zaměří kromě strážníků i asistenti prevence kriminality.
Vyhláška vymezuje 27 lokalit, kde bude zakázáno žebrání, bivakování a požívání alkoholu. Porušení bude možné řešit jako přestupek s možností vykázání z místa. Výjimky se vztahují například na kulturní akce, Silvestr nebo restaurační předzahrádky. Návrh předem posoudilo Ministerstvo vnitra a s jeho podobou vyslovilo souhlas.
Záměr Bohumína podpořila i anketa zveřejněná na webových stránkách města. Z celkového počtu 462 respondentů vyjádřilo 87 % přesvědčení, že město by mělo prostřednictvím městské policie postupovat vůči problematickému chování bezdomovců razantněji. Dalších 8 % považuje stávající opatření za dostačující a pouze 5 % dotázaných v tomto typu chování nevidí problém.
Bohumín s novinkou zdůrazňuje, že rozhodně není represivním opatřením namířeným proti lidem bez domova. „Nová vyhláška chce nastavit jasná pravidla pro chování na veřejnosti. Paralelně s ní ale zintenzivňujeme i práci s lidmi, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ řekl starosta Bohumína Lumír Macura.
Ve městě dlouhodobě funguje široká sociální síť služeb pro osoby bez domova. Bohumín při ní úzce při tom spolupracuje s Charitou Bohumín a Armádou spásy. Charita Bohumín ve městě přes patnáct let provozuje denní centrum a noclehárnu. Armáda spásy zase devět let nabízí zájemcům ve spolupráci s městem program asistovaného sociálního bydlení, který dosud pomohl více než šedesáti lidem. Sedmi z nich se podařilo přejít do běžného nájemního režimu, další získali alespoň stabilní zázemí mimo ulici.
Od dubna rozšiřuje v Bohumíně také Armáda spásy terénní program zaměřený právě na lidi bez domova v problémových lokalitách. Speciálně vyškolení pracovníci, včetně kaplana, je budou vyhledávat přímo v ulicích a pokusí se bezdomovce motivovat ke změně chování i k zapojení do existujících sociálních služeb. Město kvůli rozšíření programu navýšilo příspěvek pro Armádu spásy z loňských 559 tisíc korun na letošních 615 tisíc.
„Ne každý zvládne návrat do běžného života, ale díky jasně nastaveným pravidlům a individuálnímu přístupu nikdo nekončí na ulici bez pomoci. Naším cílem není jen poskytnout bydlení, ale vrátit lidi zpět do života. Proto službu dál rozvíjíme. Dlouhodobé výsledky potvrzují, že tato spolupráce má smysl,“ uvedl místostarosta Igor Bruzl, který projekt dlouhodobě koordinuje.*
/tz/
Přípravě této obecně závazné vyhlášky města Bohumína jsme se již věnovali zde: https://moderniobec.cz/bohumin-zprisni-pravidla-pro-bezdomovce-chysta-vyhlasku-proti-zebrani-a-bivakovani/.
Ilustrační foto: Pavel Čempěl