Cyklorikša, speciální tříkolka pro výlety seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním, vjíždí v Bohumíně do nové sezóny. Zájemcům denně nabízí až tříhodinové projížďky městem. O bezpečnost cestujících se postarají proškolení dobrovolníci havířovské ADRY.
Dopravní prostředek s dvojsedadlem na elektrický pohon má zpestřit život starším lidem a umožnit méně pohyblivým obyvatelům výlety do blízkého okolí. Město Bohumín cyklorikšu pořídilo za 156 tisíc korun už před třemi lety, koronavirová epidemie ale nedovolila projekt pořádně rozjet. „Dosud byla v podstatě v testovacím režimu, protože jsme ji zakoupili na podzim roku 2019 a hned následující jaro začala pandemie. Chceme umožnit starším lidem, aby si prohlédli, co je ve městě nového. Mohou vyrazit i do přírody, třeba k Odře nebo Vrbickému a Kališovu jezeru a strávit příjemné chvíle na čerstvém vzduchu,“ konstatoval místostarosta Bohumína Igor Bruzl.
Cyklorikšu provozuje městské Centrum sociálních služeb Bohumín. Původně počítalo s tím, že speciální vozítko budou řídit příbuzní seniorů. „Nakonec jsme se rozhodli navázat spolupráci s ADROU Havířov, které nám zajistí dobrovolníky. My je v našem centru zaškolíme, aby provoz bezpečně zvládli. Tato varianta je flexibilnější, protože ne každý senior má po ruce někoho, kdo by rikšu obsluhoval,“ uvedla ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín Petra Chalupová.
Cyklorikšu je možné využít denně včetně víkendů. „Zájemci samozřejmě nemusí využít celé tři hodiny, mohou se vrátit dříve, pokud by se cítili unaveni. Počítáme s tím, že službu využije nejen veřejnost, ale i klienti našeho domova pro seniory,“ dodala Petra Chalupová. Cyklorikša bude v provozu po celou sezónu až do doby, než se výrazněji ochladí. Pro případ, že by se během projížďky počasí pokazilo, je vozítko vybaveno přístřeškem a fusakem.
Dobrovolnické centrum ADRA Havířov, které zajišťuje řidiče z řad svých dobrovolníků, uvítá další ochotné lidi pro provoz cyklorikši. „Zatím jich máme pět, rádi bychom jejich počet ještě rozšířili, a to hlavně o osoby přímo z Bohumína. Musí být starší osmnácti let, projdou u nás základním školením a pojistíme je. Časy, kdy jsou připraveni vypomoci, budou zapisovat do sdílené tabulky,“ vysvětlila koordinátorka dobrovolníků Gabriela Barišová.
/tz/