Bohumín přijde o poslední veřejně prospěšné pracovníky, úklid ulic jej letos bude stát téměř devět milionů

Změny ve státní politice zaměstnanosti budou letos stát Bohumín devět milionů korun, které musí vynaložit na zajištění ručního úklidu ulic. Zatímco před lety mělo město k dispozici až 200 veřejně prospěšných pracovníků (VPP), letos stát tuto službu definitivně „zařízl“.

Podle úřadu práce sice ještě existuje teoretická naděje na změnu, ale města a obce musejí pořádek zajišťovat nepřetržitě, a tak jim nezbývá, než úklidové čety platit od letoška téměř v plné výši z vlastního. A dlouhodobě nezaměstnaní budou namísto čištění ulic za minimální mzdu pobírat z tepla domova dávky.

„Stát dlouhodobě osekával poskytování prostředků na veřejně prospěšné pracovníky, až letos tuto formu aktivní politiky zaměstnanosti zrušil úplně. V minulosti hradil alespoň část minimální mzdy po dobu dvanácti měsíců těm, kteří byli dlouhodobě bez práce a chodili sbírat odpadky, hrabat listí, odklízet sníh a podobně. Letos tato služba končí, respektive se přetransformovala do společensky účelných pracovních míst. Ty bude úřad práce dotovat pouze šest měsíců, zbývající půl rok musíme zaplatit my z našeho rozpočtu. Navíc v Bohumíně jde jen o osm lidí, což je ve srovnání s předchozími lety zoufale málo,“ řekl starosta Petr Vícha. Doplnil, že půlroční dotace z Úřadu práce navíc nepokryje celou mzdu těchto pomocných sil.

Bohumín tak budou lidé uklízející ulice stát letos bezmála devět milionů korun. „Už jsme si v minulosti tak nějak zvykli na tanečky, kdy stát o veřejně prospěšných pracovnících rozhodoval na poslední chvíli. Takže se nám počty těchto lidí skokově měnily. Ale aby tuto formu pomoci městům zrušila vláda úplně, tak to asi nikdo ze starostů nečekal,“ dodal Petr Vícha.

Nová praxe nejenže Bohumínu zvýší výdaje, ale hlavně dál demotivuje dlouhodobě nezaměstnané k činorodé aktivitě

Většina veřejně prospěšných pracovníků v Bohumíně už skončila, zbývajícím třem doběhne pracovní smlouva v březnu. A aby ulice zůstaly v čistém stavu, muselo město už na konci loňského roku prostřednictvím svých technických služeb zaměstnat 12 lidí na úklid, který dříve zajišťovali právě VPP. „Rekrutují se ze skupiny bývalých VPP. Vybrali jsme dvanáct nejspolehlivějších osob, které měly dobrou pracovní morálku a byly bezproblémové,“ potvrdil ředitel BM servisu Marek Pieklo. Společně s osmi společensky účelnými pracovníky, které částečně dotuje Úřad práce, se budou starat o sbírání nedopalků a papírků, zametání chodníků, sekání travnatých ploch a další údržbové činnosti.

Ačkoliv si Bohumín dokáže poradit s úklidem vlastními silami, změnu pravidel ze strany státu vnímá jako ránu pod pás. „Už tak jsme v předchozích letech museli dofinancovávat veřejně prospěšným pracovníkům minimální mzdu, hradit jim pojištění, proškolení, pracovní a ochranné pomůcky. Nadto jsme vždy museli zajistit ze svých prostředků předáka, který na osoby bez pracovních a často i sociálních návyků dohlížel. A nyní vláda vymyslela, že bude práci dlouhodobě nezaměstnaných pro města dotovat jen polovinu roku, nikoliv celý. A bude jich podstatně méně. Přitom jde o ty, kteří už roky sedí doma a pobírají dávky. Takže jim stát peníze tak jako tak vyplatí, ale bezpracně, což není ani v nejmenším motivační,“ komentoval postup státu starosta Petr Vícha.

O městě Bohumín jsme nedávno psali také zde: https://moderniobec.cz/bohuminsti-straznici-minuly-rok-vypsali-o-tretinu-mene-pokut/, zde: https://moderniobec.cz/lide-v-bohumine-vice-tridi-odpad-mesto-se-brani-povinnemu-zalohovani/ a zde: https://moderniobec.cz/slezska-mesta-karvina-bohumin-a-orlova-podepsala-memorandum-s-cez-o-energeticke-bezpecnosti/ .

/zr/

Ilustrační foto: Pavel Čempěl

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down