01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bohutice se na turistické mapě jižní Moravy stávají pojmem

Kvalitní víno, hlavně červené (Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Frankovka a nověji André), ale i známá Bohutická meruňka (Abricot Sucre de Bohutice), z níž je vynikající pálenka. Bohutice na Znojemsku však rovněž mají bohatou historii, k níž se vztahují mnohé dochované památky. Tyto své přednosti chce obec využít při rozvoji místního cestovního ruchu.

Podařilo se! Od konce loňského listopadu je v Bohuticích na Znojemsku v místním zámku zrestaurováno prvních 33 z celkového souboru 54 dřevěných soch v životní velikosti, sestavených do 14 sousoší, která upomínají na jednotlivá zastavení Krista při jeho poslední cestě na horu Kalvárii. V roce 1930 zadal jejich výrobu sochaři Bohumilu Bekovi z Kutné Hory bohutický farář P. Antonín Prášek, přičemž cedr na jejich výrobu byl dovezen až z Libanonu (pro poslední dvě sochy bylo použito i lipové dřevo). Sochy měly být zakomponovány do Svatováclavského parku u místního hřbitova a vhodně navázat na už tehdy proslulou, rovněž P. Antonínem Práškem založenou bohutickou Lurdskou jubilejní jeskyni, zmenšenou kopii své ještě známější francouzské jmenovkyně.

Žel 2. světová válka ambiciózní projekt přerušila a nový režim nastolený krátce po ní v únoru 1948 už jej nedovolil dokončit. Po několik desetiletí byly sochy přechovávány na různých místech v obci, kterou však paradoxně opustily až po pádu minulého režimu, kdy skončily v klášteře premonstrátů v Nové Říši nedaleko Telče. Teprve s nástupem nového vedení obce a za vydatné pomoci místní farnosti se unikátní sochy v roce 2007 do Bohutic opět vrátily. Už o rok později byly prohlášeny za kulturní památku a pro rok 2009 obec na jejich zrestaurování získala ze státního rozpočtu šestimilionovou dotaci. (Připomeňme, že sochař Bohumil Bek kopie soch dodal i pro křížovou cestu do známé Marianky poblíž Bratislavy. Jsou jedním z největších lákadel tohoto poutního místa, které Slováci hrdě přirovnávají k rakouskému Mariazellu či polské Cz#234#stochowé.)

JAK POSÍLIT SOUNÁLEŽITOST LIDÍ S OBCÍ (A PŘIVÁBIT TURISTY)

Pavel Štefka, starosta Bohutic, zrestaurování první části souboru soch považuje za největší loňský úspěch této vinařské obce s šesti stovkami obyvatel poblíž Moravského Krumlova. Už nyní však hledá další prostředky na to, aby se mohly kompletně opravit i zbývající sochy a aby současně vzniklo potřebné zázemí expozice Bohutické křížové cesty na zámku včetně úprav jeho nádvoří, opravy fasády a vybudování naučné stezky P. Antonína Práška od zámku až k Lurdské jubilejní jeskyni.

Starosta je totiž přesvědčen o tom, že obnova v uplynulých desetiletích zanedbaných, často poškozených historických objektů v obci nejenže do Bohutic přiláká tolik vítané turisty a další návštěvníky, ale zároveň posílí hrdost místních obyvatel na svou obec a pocit sounáležitosti s ní.

»Nestačí však vytknout si do svého programu pouze jeden, byť jinak třeba i hodně náročný záměr. Jestliže by potom totiž třeba pro něj nevyšla dotace, mohl by takový neúspěch vést i k rezignaci na další možné projekty,« prozrazuje Pavel Štefka svůj recept na úspěch. »Jakkoliv je příprava současně hned několika projektů a v návaznosti na ně také žádostí o dotace, výběrových řízení a další s tím související agendy časově i administrativně náročná, je nutné mít záměrů takříkajíc v rukávu více. V novém vedení obce po nástupu do funkcí na podzim roku 2006 se nám vyplatilo pravidlo v prvním roce se dobře zorientovat ve skutečných potřebách a reálných možnostech obce, ve druhém roce pak chystat projekty a usilovně žádat o dotace a granty a ve třetím roce začít sklízet plody své práce.«

SKLEPY, SOCHY, KOSTEL...

Tak se s nástupem Pavla Štefky do čela obce začaly cílevědomě a soustavně využívat možnosti poskytované evropskými i národními zdroji. Obec, kterou prochází Znojemská vinařská stezka, převzala a začala obnovovat donedávna totálně zpustošené čtyři zámecké sklepy - sv. Florian, sv. Michal, sv. Václav a sv. Jan. Svatováclavský je už nyní mekkou milovníků a znalců místní meruňkovice, neboť jsou v něm uchovávány i cenné vzorky, které zvítězily v soutěžích během tradičních letních meruňkových karnevalů. Rekonstrukce sklepa sv. Florian s využitím dotace od Místní akční skupiny (MAS) Znojemské vinařství se teprve chýlí ke konci. Po ní začne sloužit k posezení až 50 lidí a k vytvoření expozice vín, typických pro místní region. Další etapou se potom stane vybudování asi 130 archivních boxů, které si budou moci místní i návštěvníci dlouhodobě pronajmout..

Pojmenování vinařských sklepů po čtveřici svatých není náhodné. Barokní sochy sv. Václava, sv. Michala, sv. Jana a sv. Floriana jsou vztyčeny na katastru obce, přičemž sv. Michal na ni shlíží z přilehlého návrší, kde už v roce 1237 byla založena historicky první bohutická vinice. Také tyto sochy obec nechala opravit, přičemž jen zrestaurování sochy sv. Václava loni přišlo na téměř 100 tisíc korun.

Podobně obec neopomněla podpořit místní farnost při zásadní opravě kostela Nanebevzetí Panny Marie, který byl vysvěcen roku 1873, od kdy představuje nepřehlédnutelnou dominantu Bohutic. Financování opravy střechy kostela kromě státní dotace napomohl rovněž výtěžek sbírky mezi místními občany - v obci se šesti stovkami obyvatel činil 200 tisíc korun.

... ŠKOLA, HŘIŠTĚ, KANALIZACE

Nezapomíná se ani na současnost. Díky Nadaci ČEZ mohla být loni vyměněna okna v budově základní školy a částečně opravena zadní část její fasády. Nové školní hřiště dostalo umělý povrch a osvětlení. S využitím dotace Energoregionu zase ve škole přibyla výpočetní technika.

Největší investice však Bohutice teprve čeká. Na sklonku loňského roku obec totiž mezi prvními zaregistrovala svoji žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, a to na vybudování splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod (spolu s obcemi Branišovice a Olbramovice). Zda žádost bude kladně vyřízena, se v obci dozvědí až na jaře. Nicméně místostarosta Ing. Martin Žák za určité dobré znamení považuje fakt, že na vypracování projektové dokumentace Bohutice získaly půlmilionovou dotaci od Jihomoravského kraje. S vybudováním kanalizace se částečně také zlepší stav místních komunikací, do nichž obec zatím s ohledem na budoucí rozsáhlé výkopové práce příliš neinvestovala. Avšak i na tuto akci bude třeba dlouhodobě hledat dodatkové zdroje.

K dalším plánům mj. patří příprava parcel pro výstavbu rodinných domů za zámkem. Bohutice se se totiž stávají prestižní adresou. Navíc jsou jen 30 kilometrů od Brna a zastavují tam i spěšné vlaky na trati Brno-Hrušovany nad Jevišovkou.

STÁLE SE NĚCO DĚJE

Bohutický kulturní kalendář, vyvěšený na webu obce www.bohutice.cz, je nabitý událostmi, které rok co rok přivádějí do obce stále více návštěvníků. Například na loňský už tradiční Meruňkový letní karneval zavítalo na šest set účastníků. Nedegustovala se tam pouze místní vyhlášená meruňkovice, ale hodnotily se i vzorky meruňkové marmelády, která byla i na vdolcích, jimiž se ládovali účastníci soutěže jedlíků.

Ještě větší návštěvnost zaznamenaly ve svém třetím ročníku loňské Bohutické podzimní slavnosti, do jejichž přípravy se ochotně zapojuje nemálo místních občanů. Celkem 1200 spokojených návštěvníků na nádvoří zámku ochutnávalo burčák, ve sklepě sv. Michal degustovalo víno, ve sklepě sv. Václav posuzovalo vzorky meruňkovice, v zámecké pivnici se věnovalo pivu a u kostelní zdi zabijačkovým dobrotám. Na programu byly rukodělné soutěže pro děti, obcí prošla jednotka Střelců sv. Gottharda, představily se ukázky řemesel, proběhla módní přehlídka a vyhrávala cimbálovka. Na akcích tohoto druhu se platí bohutickými dukáty, které si příchozí u pokladny smění za koruny, což podle starosty Pavla Štefky nejenže ještě víc zatraktivní celou akci, ale také zkrátí fronty u stánků.

Turistický potenciál obce je obrovský. Jen mít ještě větší ubytovací kapacity, aby tudy turisté pouze neprojížděli, vyjádřil svoje přání starosta Pavel Štefka.

Ve vedení obce se nám vyplatilo prvním roce od nástupu do funkce se dobře zorientovat, ve druhém chystat projekty a žádosti o dotace a ve třetím začít sklízet plody své práce.

 

Bohutický zámek byl přestavěn na renesanční arkádovou stavbu koncem 16. století. Nyní je majetkem obce a nachází se v něm expozice Bohutické křížové cesty i sídlo obecního úřadu. Náležejí k němu také všechny čtyři zámecké sklepy - sv. Michal, sv. Václav, sv. Florian a sv. Jan.

Od sochy sv. Michala, kterou nad Bohuticemi vztyčili jezuité v roce 1721, je - jak nám předvedl starosta Pavel Štefka (na snímku), nádherný výhled na obec i její okolí. Na vrchu u sv. Michala byla už roku 1237 založena vůbec první bohutická vinice.

 

Restaurátorka Hana Slavíková dokončuje práce na soše Piláta, jedné z figur proslavené Bohutické křížové cesty.

Lurdská jubilejní jeskyně v Bohuticích, která je zmenšenou kopií své ještě slavnější francouzské jmenovkyně, byla vysvěcena v roce 1928. Nyní se k ní už opět pořádají pouti, jejichž tradice byla zahájena za 1. republiky a násilně přervána válkou a minulým režimem.

FOTO: AUTOR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down