01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boří bariéry mezi zdravými a postiženými

Letošní rok je Evropským rokem zdravotně postižených osob. V České republice žije s handicapem každý desátý člověk. Na zlepšování kvality jejich života se zaměřují i Zdravá města ČR, zejména na bezbariérové úpravy v budovách i v...

Letošní rok je Evropským rokem zdravotně postižených osob. V České republice žije s handicapem každý desátý člověk. Na zlepšování kvality jejich života se zaměřují i Zdravá města ČR, zejména na bezbariérové úpravy v budovách i v městském terénu, podporu zaměstnanosti a zapojení zdravotně postižených dětí ve školách.

V posledních letech například město Vsetín aplikovalo opatření, která pozitivně ovlivnila život postižených. Jako příklad uvedl starosta Vsetína a politik projektu Zdravé město Jiří Čunek činnost Základní školy Integra Vsetín. Tato škola vznikla v roce 1992 jako Privátní škola s integrovaným vzděláváním a výchovou, která umožnila dětem zdravým a se zdravotním postižením společně se vzdělávat. S pomocí města byla každý školní rok otevřena jedna první třída. V roce 1998 se vedle občanského sdružení stalo zřizovatelem školy město Vsetín a Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Škola byla transformována na Základní školu Integra Vsetín, zájmové sdružení právnických osob. Nyní ji řídí správní a dozorčí rada.

V roce 2002 byla škola řešitelem projektu programu Phare Access 99 s názvem Integrace jako standardní řešení vzdělávání a výchovy, ve kterém vycházela z desetileté práce a zkušeností základní školy s integrací. Město podpořilo projekt finanční spoluúčastí.

Praktické výstupy projektu jsou čtyři: dvě odborné publikace, webové stránky a multimediální prezentace Vzdělávacího a komunitního centra Integra Vsetín, které se má stát modelovým pracovištěm pro společný život zdravých a zdravotně znevýhodněných.

První škola na Karvinsku

Bariéry mezi zdravými a handicapovanými dětmi ve školách boří také v dalších Zdravých městech. Mateřská škola s integrací zdravotně handicapovaných dětí působí v Boskovicích. V Chrudimi jsou dvě mateřské školy s integrací - Strojařů a Svatopluka Čecha - a také Základní škola Dr. Jana Malíka. Všechny tři jsou partnery projektu Zdravé město. Podle koordinátorky projektu Šárky Trunečkové je letos pro Chrudim v oblasti péče o handicapované děti prioritou podpora uvedení pedagogických asistentů do škol a příprava společných akcí pro děti zdravé a handicapované např. v rámci akce Národní sítě Zdravých měst ČR - Dny pro zdraví.

V Karviné se zaměřili na zpřístupnění školních budov vozíčkářům. Obecně prospěšná společnost KARVINÁ 2000 vypsala v roce 2001 projekt Škola bez bariér, který výstavbou výtahu řeší bezbariérový přístup do Základní školy U lesa. "Kromě výtahu byly upraveny šatny a sociální zařízení, takže nyní je budova kompletně bezbariérová. Celkové náklady na tyto úpravy dosáhly téměř dvou miliónů korun," upřesnil náměstek primátora a politik projektu Zdravé město Karviná Ing. Ondřej Brdíčko. Tato škola je první plně bezbariérovou školou v okrese Karviná.

Úpravy budov umožňující přístup vozíčkářům probíhají také v Letovicích, Chrudimi,Vsetíně, Zlíně a jinde.

Projekt Brno bez bariér

Zajímavý projekt se od března letošního roku uskutečňuje v Brně. "Projekt Brno bez bariér iniciovala Liga za práva vozíčkářů, která jej zároveň za podpory města Brna realizuje. Cílovou skupinou jsou nejen lidé s trvalým zdravotním postižením, ale i těhotné ženy, rodiny s malými dětmi, senioři nebo osoby po úrazu apod.," vysvětlila koordinátorka projektu Zdravé město Brno Mgr. Ivana Draholová. Podporu projektu na prvním pracovním jednání vyjádřil první náměstek primátora a politik pro projekt Zdravé město Ing. Rostislav Slavotínek, který zároveň nabídl odbornou a technickou pomoc.

Projekt Brno bez bariér je společným příspěvkem města a Ligy za práva vozíčkářů k Evropskému roku osob se zdravotním postižením. S projektem se lze seznamovat na internetové adrese www.brnobezbarier.cz.

Komunitní plánování v Třebíči

Okřídlená věta "o nás bez nás" ve Zdravých městech rozhodně neplatí. Ve větší či menší míře se zdravotně postižení občané do rozhodování sami aktivně zapojují téměř všude. "Zástupci z organizací zdravotně postižených pracují v komisích Rady města Zlína, podávají připomínky, podněty, upozorňují na nedostatky. Aktivně se snaží odstraňovat bariéry a zapojit občany s postižením do běžného života," řekl koordinátor projektu Zdravé město Zlín Mgr. Pavel Kratina.

Unikátní projekt, v němž je participace občanů nezbytná, probíhá v Třebíči. Loni bylo město společně s dalšími pěti městy vybráno jako realizátor pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí, který se zabývá se rozvojem sociálních služeb. "Chceme, aby se do procesu plánování sociálních služeb zapojili také občané, kteří se v tíživé situaci nacházejí a tyto služby potřebují," říká koordinátorka projektu Zdravé město Třebíč PhDr. Jindra Stříbrská. Komunitní plánování sociálních služeb probíhá v rámci projektu Zdravé město a celý proces směřuje k vytvoření "živého" dokumentu, který by zohledňoval potřeby obyvatel v oblasti sociálních služeb. "Zdravotně postižení spoluobčané tvoří jednu z důležitých cílových skupin projektu. Chceme zjistit, jak jsou o možnostech pomoci informováni, jaké služby by si přáli, s čím jsou spokojeni, co jim ve městě chybí. Zástupci zdravotně handicapovaných jsou členy širší pracovní skupiny a mají tedy možnost podávat přímo podněty, vyslovovat se k postupu projektu a k řadě souvisejících otázek," dodává PhDr. Jindra Stříbrská.

V současné době radnice zajišťuje podrobnou analýzu všech sociálních služeb ve městě, připravuje dotazníková šetření s cílem zjistit potřeby občanů i klientů sociálních služeb a plánuje také vydání informačního sborníku pro občany.

Podpora zaměstnanosti ve Vsetíně

V rámci předstrukturální pomoci Evropské unie (iniciativa Equal) se Vsetín zapojuje do pěti projektů podpory zaměstnanosti. "Díky účasti v jednom z těchto projektů vznikla v únoru ve městě agentura pro podporované zaměstnávání s působností pro celý Zlínský kraj. Jejím úkolem je pomáhat všem handicapovaným skupinám občanů získat práci, a to nejen zdravotně postiženým, ale i ženám po mateřské dovolené, romské menšině a dalším," uvedl tajemník Městského úřadu ve Vsetíně a koordinátor projektu Zdravé město Ing. Milan Půček. Město jako partner projektu vyhledalo pro vznik agentury sociálního partnera (agentura Elim) a poskytlo dvě kanceláře.

Najít práci zdravotně postiženým pomáhají také v Chrudimi. Rytmus, agentura pro podporované zaměstnání, partner projektu Zdravé město, realizuje program Podporované zaměstnání a Tranzitní program přechodu ze školy do zaměstnání.

Markéta Židlická

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down