01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boží Dar a Kurort Oberwiesenthal: Začaly od těch nejmenších

Boží Dar je svou nadmořskou výškou 1028 metrů nejvýše položenou obcí v České republice. Je také jedním z významných středisek nejen zimních, ale i letních sportů. O současném a budoucím rozvoji obce jsme si povídali s jejím místostarostou Jaroslavem Formáčkem.

Boží Dar je samostatnou obcí od roku 1990, kdy byl oddělen od města Jáchymov. "Tehdy jsme měli rozpočet jen 200 tisíc korun. Od té doby se již mnohé změnilo. Po počátečním váhání, kdy jsme přemýšleli, kde sehnat další peníze na rozvoj obce, jsme dospěli k názoru, že jedinou reálnou cestou bude získání financí z podnikání. Postupně se příjmy do obecní pokladny začaly zvyšovat. Pro letošní rok náš vyrovnaný rozpočet činí 59,5 mil. Kč, včetně dotace 18 mil. Kč na plynofikaci," uvádí Jaroslav Formáček.

V Božím Daru žije 170 stálých obyvatel. V zimě se jejich počet zvyšuje na víc než desetinásobek. V poslední době je to podobné i v létě, protože obliba cykloturistiky a pěší turistiky stále roste. "To samozřejmě vítáme, i když to s sebou přináší nemálo problémů, ať již jde v zimě o průjezdnost obce a možnost parkování, nebo v létě o udržování cyklostezek apod. Problémy jsou však od toho, abychom je řešili, a my se o to snažíme," říká místostarosta.

V obci se budují parkovací a odstavné plochy. Byla dokončena nová autobusová zastávka. Zlepšují se možnosti ubytování a stravování návštěvníků. Nedávno byl kompletně opraven hotel Praha. Připravuje se rekonstrukce radnice, do které se z nynějšího stísněného místa přestěhuje informační středisko. V jeho budoucích prostorách budou též internet pro veřejnost, ministudio pro vysílání obecního televizního kanálu, směnárna a další zařízení, sloužící obyvatelům i návštěvníkům obce.

"Naším hlavním cílem však je, aby se Boží Dar stal v budoucnu klidovou zónou. Je vydané územní rozhodnutí na přeložku silnice I. třídy okolo obce, a to kvůli odklonění osobní tranzitní dopravy směrem k silničnímu hraničnímu přechodu do SRN. Tím se v obci výrazně zlepší životní prostředí. Vytěsněním tranzitní dopravy z obce mj. získáme i nové plochy pro parkovací místa, včetně krytých garáží, a pro obchodní centrum s různými objekty služeb apod.," dodává místostarosta.

Co obci ještě chybí?

"Vše, co nám chybí, je zahrnuto v rozvojovém plánu obce. Musíme vybudovat kvalitní doprovodnou infrastrukturu obce, která by poskytla celoročně pestřejší sportovní a kulturní vyžití a služby pro tuzemské i zahraniční návštěvníky, a také pro naše stálé obyvatele. Máme připravenou studii víceúčelové haly pro nejrůznější sporty. Je schválena výstavba rodinných domků, zařízení pro rekreaci a objektů pro drobnou podnikatelskou činnost, " zdůrazňuje Jaroslav Formáček.

V současné době se obec podílí i na výstavbě nových inženýrských sítí, která bude pokračovat v příštím roce zavedením plynu. Nemalým úkolem bude rekonstrukce zchátralého hotelového areálu na Klínovci, včetně vyhlídkové věže. Obec tyto nemovitosti nedávno zakoupila prostřednictvím "s. r. o.", která je v jejím 100% vlastnictví. I když to bude nemalá investice, převážily důvody jedinečnosti tohoto nejvyššího krušnohorského vrcholu, který by se zase měl stát důležitým centrem především sportovního a kulturního dění regionu a s mezinárodním využitím.

Zlepšila se již nabídka pracovních příležitostí, především v cestovním ruchu a ve všech službách. Nezaměstnanost je v obci opravdu minimální. "Z práceschopných občanů v Božím Daru jsou asi jen tři procenta nezaměstnaných. A i když to nerad říkám, o jejich chuti pracovat by se dalo s úspěchem pochybovat. Prostě jsou to lidé, kterým se pracovat nechce," uvedl místostarosta.

Spolupráce s německými sousedy

Boží Dar má výbornou spolupráci se sousedním německým Oberwiesenthalem. "Nás to velmi těší a jsme na to hrdí. Příkladů spolupráce je hodně. Několik našich nejmenších občánků navštěvuje v Oberwiesenthalu tamější mateřskou školu Regenbogen (Duha). Během pár měsíců se s kolektivem plně sžili. Děti se vzájemně poznávají a přitom se nenásilnou formou učí cizí jazyk. Do budoucna se pracuje na společných programech vzájemné spolupráce mezi žáky naší základní školy a žáky v Oberwiesenthalu. Obec společně s našimi sousedy pořádá různé společenské a sportovní akce, které jsou vždy úspěšné," dodává Jaroslav Formáček. V zimě spolupracují obě strany při budování a úpravě běžeckých tratí, v létě cyklostezek. Výrazná je spolupráce i při výstavbě a zprovoznění jak zimních, tak letních turistických přechodů a další.

"Se zástupci Oberwiesenthalu již delší dobu spolupracujeme na projektu Rozvoj zimních sportů a turistiky v regionu Klínovce a Fichtelbergu. Je to propojení německého a českých lyžařských areálů a jejich společné provozování. V současnosti jsou zpracovány rozvojová studie, studie proveditelnosti a studie vlivu na životní prostředí tohoto turistického investičního záměru.

Obec Boží Dar, město Kurort Oberwiesenthal a svahy na Klínovci budou v začínající zimní sezóně hostit více než 500 mladých snowbordistů z téměř třiceti zemí celého světa. Mistrovství světa juniorů ve snowbordingu bude slavnostně zahájeno 10. února 2004 na Božím Daru. Závodit se pak bude v obou příhraničních zimních střediscích. Patnáctého února pak proběhne slavnostní ukončení místrovství v Oberwiesenthalu. Součástí doprovodného programu budou koncerty, party, módní přehlídky apod.

Další výhledy a záměry

V obci je připravena výstavba jedné bezpřevodové větrné elektrárny, víceúčelové sportovní haly, autokempu a požární zbrojnice. Rekonstruovat se budou naučná stezka, lesní cesty, obecní komunikace, běžecký areál Jahodová louka. Počítá se s revitalizací říčních toků a nádrží v katastru obce, a také s postupným zvýšením využívání alternativních zdrojů energie při vytápění (např. s využitím zatopených důlních děl).

"Při výstavbě nových zařízení a přípravě různých akcí spolupracujeme i se Sdružením Krušné hory - západ. Sdružení vzniklo v roce 1994 a má devatenáct členů. Jeho členské obce sousedí se spolkovou zemí Sasko. S německými pohraničními obcemi je tak v úzkém kontaktu. Cílem sdružení je zviditelnit danou oblast, zvláště z hlediska rozvoje a propagace cestovního ruchu, kulturních a sportovních akcí. Mnoho členských obcí, včetně naší, již mělo možnost čerpat prostředky z fondů Evropské unie na výstavbu a rekonstrukci zařízení, která slouží jak turistickému ruchu, tak dalším účelům," vysvětluje místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček.

Po válce se čas na Božím Daru zastavil. Obec se téměř vylidnila a málem zanikla. Postupná snaha vrátit obci alespoň zčásti její minulý věhlas je proto chvályhodná.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down