Hlavním úkolem městské policie je podle zákona č. 533/1991 Sb. zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku. Strážnící ochraňují bezpečnost osob v ulicích a také jejich majetek. Dohlížejí na dodržování pravidel občanského soužití. Při odhalování přestupků ukládají a vybírají za ně v blokovém řízení pokuty. Upozorňují fyzické a právnické osoby na zjištěné nedostatky a činí opatření k jejich odstranění. Ve své činnosti spolupracují s Policií ČR. Na konkrétní praktickou činnost městské policie, vyplývající z uvedených obecných zásad zákona, jsme se zeptali ve třech městech.
Jana Pondělíčková, tisková mluvčí Magistrátu města Havířov:
"Městská policie působí v Havířově již deset let. Její zkušenosti a výsledky jsou pozitivní. Strážníci se mimo jiné soustřeďují zejména na prevenci. Zaměřují svou pozornost i na chování dětí předškolního věku na ulicích, na školní mládež a rizikové skupiny mladých lidí a také na pomoc seniorům a handicapovaným občanům. Pro cyklisty, chodce a majitele psů pořádají besedy s důrazem na bezpečnost silničního provozu a celkového veřejného pořádku. Na požadované úrovni je jejich vybavenost co se týče zbraní, komunikační techniky, dopravních prostředků a zázemí pro dobrý výkon služby.
Již více než rok se v Havířově osvědčují tzv. cyklohlídky. V současné době se v nich v nepřetržitém provozu střídá celkem 12 strážníků. Díky své mobilitě zadrželi pachatele drobné majetkové trestné činnosti. Po celém území města kontrolují, jak občané dodržují obecně závazné vyhlášky města, zjišťují černé skládky apod.
Novinkou je instalace kamerového monitorovacího systému, na který Havířov získal loni dotaci od Ministerstva vnitra ČR. Po městě je rozmístěno 10 otočných kamer se třemi vyhodnocovacími pracovišti. Základní preventivní funkcí monitorovacího systému je především posílení bezpečnosti v exponovaných městských zónách, zejména tam, kde se nejčastěji pohybují obyvatelé a návštěvníci města. Při případném závažnějším ohrožení bezpečnosti občanů je kamerový systém využitelný pro pohotovou koordinaci zásahu Policie ČR, městských strážníků, hasičů a zdravotní služby."
Ing. Petr Krill, starosta města Šumperk:
"V roce 1997 se naše město zapojilo do programu prevence kriminality na místní úrovni. Do loňského roku bylo vydáno na 54 různých projektů, ke kterým patří i péče o mládež ve volném čase, více než osm a půl miliónu korun. Navíc samotné město přispělo ještě částkou 1,3 miliónu korun. Podařilo se vybudovat kamerový monitorovací systém s řídícím pracovištěm na městské polici. K systému patří sedm otočných barevných, dálkově ovládaných kamer, které pokryly velkou část pěší zóny a náměstí Míru. Bylo dokončeno vybavení pracovišť Policie ČR výpočetní a audiovizuální technikou.
Díky těmto opatřením se v Šumperku loni (podle statistiky PČR) snížil celkový výskyt trestné činnosti. Naše občany nejvíc zatěžují krádeže jízdních kol a aut včetně věcí z nich a krádeže vloupáním. Ve městě máme též krizové centrum pro osoby závislé na drogách. Bylo omezeno šíření toxikomanie, zejména kouření marihuany mezi mládeží. Na této klesající tendenci se kromě městské a státní policie aktivně podílejí školy, dětské domy, sportovní kluby a poradny.
Letos probíhal pilotní projekt s názvem Cesta do školy. Cílovou skupinou byli žáci čtvrtých a pátých tříd základních škol, kteří se též prakticky seznámili se zásadami bezpečného pohybu po komunikacích. Poznali jak pracuje policie, Hasičský záchranný sbor, zdravotníci. Stali se svědky simulované nehody, kdy žáci zavolali o pomoc na operační středisko záchranky, hasičů a policie. Viděli, jak tyto složky vyprošťují zraněné z auta, byli poučeni, jak poskytnout první pomoc. Tato akce se ve školách setkala s nebývalým ohlasem, a tak v příštím roce bude v rozšířené podobě pokračovat. Je podporována činnost sdružení, které se zabývá výchovou romských dětí a mládeže. Letos byl pro ně připraven prázdninový tábor, uskutečnily se víkendové pobyty.
Šumperská veřejnost je o činnosti policie informována v městském a regionálním tisku. Nabízejí se možnosti, jak občany více zapojit k aktivnější spolupráci. Například mohou upozornit policii na neuzamčené domy, na nezajištěná vozidla nebo jízdní kola apod."
Mgr. Katherini Davasová, tisková mluvčí Městského úřadu Bohumín:
"V Bohumíně spolupracují na úseku bezpečnosti tři složky: Policie ČR, městská policie a referát cizinecké a pohraniční policie. Zajišťují nejen ochranu a bezpečnost osob a majetku, veřejný pořádek, ale i ostrahu státní hranice a pasovou službu na hraničním přechodu.
Velkým přínosem pro práci policie a městských strážníků je kamerový monitorovací systém, který se v Bohumíně zavádí již od roku 1997. Dění v nejfrektovanějších částech centra města sleduje osm pohyblivých kamer, přičemž vyhodnocovací zařízení je propojeno i s pracovištěm místního obvodního oddělení Policie ČR. Letos se dokončí poslední, šestá etapa kamerového systému, rozšířeného o další dvě kamery. Ty už nejednou odhalily trestný čin a také pomohly zachránit několik životů, když upozornily na člověka, potřebujícího okamžitou lékařskou pomoc.
Občanům je ve městě nabízena ochrana jejich jízdního kola. Tzv. čipování kol potvrzující majiteli jejich vlastnictví probíhá u nás od loňského července. Podmínkou je předložení dokladu o koupi kola či jiného dokladu o jeho držiteli a občanského průkazu. Místní občany přijde tato ochrana kola na 350 korun, což představuje zhruba polovinu ceny čipu, zatímco přespolní je hradí v plné výši.
S prevencí kriminality začíná bohumínská policie již u malých dětí. Pravidelné besedy o této problematice pořádá od loňského roku na základních školách. S dětmi nižších tříd si strážníci vyprávějí o tom, co vše dělají, jaké mají pravomoci, jak se děti mají chovat cestou do školy, jak bezpečně jezdit na kole. Starší žáci mají zájem o podrobnější informace. Například jak a kdo se může stát strážníkem, jaké konkrétní postihy čekají pachatele za různé přestupky, jak se mají zachovat v rizikových situacích.
Novinkou se stal projekt nazvaný Právo na školách. Žáci sedmých až devátých tříd základních škol odjíždějí společně s městskými strážníky na víkend na Kolářovu chatu na Slavíči. V přírodě se při různých hrách a modelových situacích seznamují se základy právního vědomí. Strážníci žáky informují o důležitých zákonech, společně diskutují o problematice drog, sehrávají k tomu různé scénky a rovněž jak s provinilci probíhá soud.
Projekt má pomoci ke snížení kriminality mezi staršími dětmi, vysvětlit jim mimo jiné úlohu zákonů a soudů, cílem je zlepšit porozumění mezi mládeží a policisty. Loni se těchto akcí zúčastnili žáci ze dvou největších bohumínských základních škol. Při úpravách rozpočtu města na druhé pololetí letošního roku požádala městská policie o finanční pomoc na realizaci dalších cyklů projektu pro děti ostatních škol."
- bd -
Foto archív
|