01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bude Historickým městem roku 2006 Cheb, Polná nebo Šternberk?

Ve Španělském sále Pražského hradu bude 18. dubna slavnostně předána Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Letos jsou na toto ocenění nominována tato města: Cheb (33 tisíc obyvatel): Městskou památkovou rezervaci má od...

Ve Španělském sále Pražského hradu bude 18. dubna slavnostně předána Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Letos jsou na toto ocenění nominována tato města:

Cheb (33 tisíc obyvatel): Městskou památkovou rezervaci má od roku 1981. Nejstarší uliční síť se zachovala v okolí Chebského hradu, který je jednou z nejvýznamnějších památek města. K vzácným historickým stavbám patří také bývalý klášter klarisek se špýcharem a s bývalým kostelem sv. Kláry, areály kláštera minoritů, dominikánů, kláštera františkánů, bývalý kostel sv. Bartoloměje, bývalá komenda řádu křižovníků, vysoké kupecké domy na náměstí včetně souboru domů Špalíčku, stará a nová radnice, kostel sv. Mikuláše, městské hradby. Město věnuje na obnovu kulturních památek ze svého rozpočtu každoročně zhruba 30 mil Kč. V letech 2005 a 2006 investovalo více peněz do úprav území pod hradem a v Poohří pro Krajinnou výstavu bez hranic Cheb - Marktredwitz včetně oprav památek nacházejících se na tomto místě, mj. Chebského hradu, městských hradeb, dominikánského kláštera a dalších.

Polná (5 tisíc obyvatel): Městská památková zóna zde byla vyhlášena v roce 1990. Zahrnuje i území židovského města. V rámci Programu regenerace MPR a MPZ v roce 2006 město opravilo tři měšťanské domy, dále Bělohlávkův dům, Rabínský dům, Měšťanský pivovar, areál kostela sv. Barbory, kostela sv. Kateřiny, Špitálku a budovy základní školy. Obnova interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie probíhá již několik let v rámci Programu záchrany architektonického dědictví. Rekonstruován už byl areál hradu a zámku Polná, v němž se nachází obřadní síň - Kunštátský sál, a expozice Muzea Vysočiny i židovské synagogy.

Od roku 1991 působí ve městě Klub za historickou Polnou podporující regeneraci kulturních památek a Spolek na záchranu židovských památek, který se podílí na obnově židovského hřbitova.

Šternberk (14 tisíc obyvatel): V rozmezí let 1992, kdy zde byla prohlášena městská památková zóna Šternberk, do roku 2006 se výrazně změnil vzhled města. Regenerace historického jádra se uskutečňuje postupně a systematicky. Zahrnuje jak celkovou rekonstrukci objektů, tak dílčí památkovou obnovu (fasády, partery a střechy, statické zajištění objektů apod.). Opravují se především městské domy, objekty soukromých majitelů, škol i firem. Od roku 1999 se komplexně rekonstruuje bývalý augustiniánský klášter. V prostorách bývalého proboštství působí Handkeho galerie. Začaly opravy kostelů Nejsvatější Trojice a Zvěstování Panny Marie a restaurování soch sv. Jana Nepomuckého a Ecce Homo. Od roku 2002 pokračuje příprava muzea hodin, které vznikne přestavbou objektu na ul. Čs. armády. Obnova Tyršových sadů skončila v roce 2005. (O rozsáhlém projektu, který se zde uskutečnil v letech 2005 a 2006, píšeme na vedlejší straně našeho časopisu - pozn. redakce.)

Ze tří nominovaných měst vybere porota vítěze, který se stane v pořadí už třináctým nositelem titulu Historické město roku. K ocenění náleží pamětní grafický list a jeden milion korun jako mimořádný příspěvek na obnovu historických památek v daném městě. Na Pražském hradě se bude předávat také Cena Moderní obce.

/sk/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down