01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena Petra Parléře už jubilejní

Již za několik dnů bude vyhlášen další, v pořadí už 10. ročník národní veřejné urbanisticko-architektonické soutěže Cena Petra Parléře. Jaký byl minulý ročník, jehož výsledky byly v září slavnostně oznámeny v Praze, a kam tato soutěž míří?

Princip soutěže o Cenu Petra Parléře je jednoduchý. Nejprve její vyhlašovatel vybídne města, aby dodala vhodné náměty na urbanisticko-architektonická řešení svých veřejných prostranství (případně také historických budov, parků či koupališť, jak tomu bylo v posledním 9. ročníku soutěže). Hodnotitelská rada z nich vybere ty, které nejvíce vyhovují poslání soutěže. Architekti si pak mezi vybranými podklady sami zvolí ten, který jim nejvíce »sedí«, a zpracují na něj architektonickou studii, s níž se zúčastní soutěže. Oceněné, ale i všechny ostatní soutěžní studie následně patří příslušným městům, která je dále mohou využít podle vlastního uvážení.


Jak poznamenává senátor Jiří Oberfalzer, předseda správní rady Společnosti Petra Parléře, o. p. s., která je vyhlašovatelem soutěže, od 8. ročníku jsou oslovována všechna města bez rozdílu. Přihlásí-li se se svým námětem nějaká obec, ač není městem, i ta má naději být do soutěže zařazena. Jiří Oberfalzer zdůrazňuje: »Města s přihláškou posílají své náměty do veřejného konkurzu. V určitý den prostřednictvím svých zástupců svůj záměr prezentují před porotou a ta poté rozhodne, který námět do soutěže přijme či naopak odmítne. Přijetím do soutěže však nic pro města nekončí, naopak vše začíná: Radnice musí připravit přesné zadání a veškeré podklady pro soutěžící tak, aby dostali vše, co potřebují.«

Co ukázal už 9. ročník soutěže, jehož výsledky byly vyhlášeny letos v září?

Každý rok je všechno malinko jinak. Letošní rok přinesl zvýšený zájem architektů o účast v soutěži. Celkem se jich soutěže zúčastnilo 67, což byl třetí nejvyšší počet soutěžících v celé její historii. Ani města nezůstala pozadu. Sešlo se poměrně hodně zajímavých a pečlivě vybraných námětů. Zadání byla obvykle precizně připravena a na vysoké úrovni. Zájem radnic se po komunálních volbách vždy zvyšuje, což bylo patrné i letos, zatímco před volbami, což bylo zase zřejmé například loni, se naopak snižuje. Ale celkově se zájem radnic o to zkusit za výhodných podmínek kvalitní architektonickou soutěž zvyšuje.

Leckteré zdařilé soutěžní studie, ba i ty oceněné, na radnicích zůstávají nevyužity. O čem to podle vašeho názoru svědčí?

Máme i povzbudivé zprávy. Třeba tu, že zastupitelstvo v Odoleně Vodě v létě schválilo projekt na revitalizaci tamního Dolního náměstí podle studie Jakuba Svatoně a Evy Brandové, která byla v soutěži oceněna loni. Realizaci chystá i Stříbro a určitě už nejméně pět studií dospělo k úplné či částečné realizaci. Počet realizací rok od roku roste.

Ale zpět k otázce. Jde o to, co je zdařilé. Porota může mít jiný názor než město. Mnohokrát se stalo, že porota ocenila jeden návrh a město si vybralo jiný, což je však zcela v pořádku. Soutěž o Cenu Petra Parléře je soutěž ideová. Města často potřebují nějakou vizi, mj. i proto, aby mohla žádat o různé dotace a aby jejich vedení přesvědčila zastupitelstvo a veřejnost o správnosti svého záměru. Od převzetí studie k realizaci je někdy dlouhá doba. Proč se některé studie neuskuteční? Důvodů bývá více: Město nemá peníze, ani jeden návrh nesplnil jeho očekávání, autoři studie neuspěli ve výběrovém řízení na zhotovitele zakázky, kde většinou rozhoduje cena atd.

V posledních letech soutěž doznala některých změn.

Jak se osvědčují a uvažujete o případných dalších novinkách, třeba už v jubilejním 10. ročníku, který se chystáte vyhlásit nyní v říjnu?

V prvních třech ročnících získávala města studie za symbolický poplatek. Lze říci, že téměř zdarma. To se neosvědčilo! Zadání ze strany měst nebyla kvalitní, radnice jim nevěnovaly patřičnou péči - bylo to prostě zadarmo. Společnost Petra Parléře naopak měla pocit, že investuje své finanční prostředky značně neefektivně. Architekti zase byli zklamáni tím, jak se s jejich návrhy zacházelo. Řekli jsme si, že to musíme změnit. Města nyní platí za vstup do soutěže něco mezi 50-70 tisíci korun. I to je symbolická cena, vezmete-li v úvahu, že za ni získají třeba sedm studií, jako letos například Vodňany. Kdyby si město objednalo studie samostatně, tak za každou, s ohledem na zadání, by zaplatilo něco mezi 120-180 tisíci korun. Soutěž o Cenu Petra Parléře je vpravdě veřejně prospěšná, prospívá městům i architektům. V jubilejním 10. ročníku se města budou moci ucházet nejen o účast v soutěži o Cenu Petra Parléře, ale také si objednat samostatnou soutěž či výběrové řízení za zvýhodněných podmínek. Ta druhá varianta je o něco dražší, ale soutěž vždy přinese něco navíc, obrátí pozornost architektů i občanů k městu, naladí veřejnost, probudí zájem o architekturu a zajímavá řešení veřejných prostor, ať již to jsou parky nebo náměstí.

Novinek bude v příštím ročníku soutěže ještě více. Po jeho vyhlášení, které se plánuje na 10. říjen, je najdete i na našem webu www.cenapp.cz.

Co byste vzkázal městům a obcím, které budou už zanedlouho vybídnuty k zaslání námětů do 10. ročníku soutěže?

Přijdete-li s velkými nebo malými úkoly, vždycky se to vyplatí a pokaždé to zaktivizuje jak vedení města, zastupitelstvo, tak občany. Dnes už nejen organizujeme architektonické či urbanistické soutěže, ale spolu s městy hledáme novou náplň pro nevyužité budovy, pomáháme zpracovat zadání pro architekty, organizujeme různá veřejná projednávání změn ve struktuře města či před realizací veřejných staveb, které se dotýkají jeho obyvatel. Snad jen na závěr bych rád připomněl slova předsedy Hodnotitelské rady letošního ročníku Ceny Petra Parléře architekta Osamu Okamury, s nimiž mohu jen souhlasit: Zatímco důvěra v politiku a správu země je v záporných číslech, veřejný prostor přináší jedno z mála témat, jež má potenciál zapojit obyvatele našich měst do společné a živé diskuse, která se může stát katalyzátorem, prostředkem i cílem obnovy či posílení sebevědomí obce. Může iniciovat spolkové aktivity, posílit občanskou společnost i prostou lidskou vzájemnost.

 

Výsledky soutěže Cena Petra Parléře 2011

Cenu Petra Parléře a současně Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR získali architekti z architektonické kanceláře chmelík&partneři ve složení Ing. arch. Jaromír Chmelík, Ing. arch. Hana Kasalová a Ing. arch. Kryštof Kreisinger za návrh regenerace parteru náměstí Míru v Klatovech.

Cenu Ministerstva životního prostředí ČR získali architekti Ing. arch. Petr Brožek a Ing. Kamil Novosad z atelieru BRAK architects za návrh obnovy území kolem rybníku Škorna ve Vodňanech.

Zvláštní cenu poroty získal Atelier:edit!, který tvoří Ing. arch. Ivan Boroš, Ing. arch. Juraj Calaj, Ing. arch. Jiří Danda, Ing. arch. Vítězslav Danda a Ing. arch. Lenka Míková, za návrh přestavby historické budovy v Jirsíkově ulici v Českých Budějovicích.

ZDROJ: SPOLEČNOST PETRA PARLÉŘE

Senátor Jiří Oberfalzer: V nadcházejícím 10. ročníku soutěže Cena Petra Parléře si města budou moci objednat i samostatnou architektonickou soutěž nebo výběrové řízení za zvýhodněných podmínek.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down