V roce 1988 byla čtrnácti předními soukromými společnostmi založena Evropská nadace pro řízení kvality (EFQM). Model EFQM již napomáhá asi 20 tisícům evropských podniků a institucí zlepšovat výkon ve všech oblastech řízení a vytvářet...
V roce 1988 byla čtrnácti předními soukromými společnostmi založena Evropská nadace pro řízení kvality (EFQM). Model EFQM již napomáhá asi 20 tisícům evropských podniků a institucí zlepšovat výkon ve všech oblastech řízení a vytvářet kvalitnější produkty i služby. Česká vláda reagovala na tento trend v květnu roku 2000, kdy přijala program Národní politiky podpory jakosti. Koordinačním orgánem je Rada ČR pro jakost, v níž jsou zastoupena všechna ministerstva. Jejímu předsedovi, náměstku ministra průmyslu a obchodu Doc. Ing. Zdeňku Vorlíčkovi, CSc., jsme položili několik otázek.
[*] Kdy Rada ČR pro jakost vznikla?
V květnu roku 2000. S funkcionáři České společnosti pro jakost jsme založili Radu pro jakost na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Nějakou dobu pracovala jen jako resortní orgán, pak jsme připravili materiál, který Národní politiku jakosti definoval a navrhl ustavit Radu ČR pro jakost. Vláda materiál schválila a od té doby Rada pracuje.
[*] Co má na starosti?
Je to koordinační orgán. Jsou v ní zastoupeny resorty i významné organizace, které pracují v oblasti podpory jakosti. Rada sleduje jejich činnost a trochu jim finančně pomáhá v projektech, které mají nadresortní charakter. Máme nevelký rozpočet - asi 10 miliónů korun. Z toho financujeme uspořádání Národní ceny ČR za jakost, přispíváme na propagační akce v listopadu - Měsíci jakosti a na školicí a informační činnost. Například jsme podpořili školení inspektorů pro jakost v oblasti, která se týká práce s radioaktivními materiály, což byla nadresortní záležitost. Resorty si ve své režii připravují vlastní programy podpory jakosti. My hledíme na to, aby se jejich akce zbytečně nedublovaly.
[*] Jak často se Rada schází?
Od svého vzniku zhruba v šestinedělním cyklu. Každý rok předkládáme vládě zprávu o výsledcích činnosti za minulý rok a Národní programy podpory jakosti na rok následující. Prosadili jsme, že se Národní cena ČR za jakost stala záležitostí vládní. Vyhlašování výsledků se účastní předseda vlády, ministr průmyslu a obchodu i ministr životního prostředí. Také jsme připravili program Česká kvalita, který vláda schválila.
[*] O co v programu Česká kvalita jde?
Tento program vzešel z našeho poznání, že sice máme na trhu celou řadu značek kvality, ale za některými nic nestojí - žádné ověření kvality nezávislou třetí osobou. Také nás mrzelo, že značky kvality spotřebitel málo zná. Chtěli jsme, aby se oddělily skutečné značky kvality od pseudoznaček. Rádi bychom tento systém letos zpropagovali.
Jde o otevřený systém. Mohou do něho vstupovat správci značek kvality, kteří splní podmínky programu Česká kvalita. Jednou z nejdůležitějších je, aby parametry kvality ověřila nezávislá organizace, například zkušební ústav. Když výrobci splní podmínky a stanou se členy programu Česká kvalita, pak si mohou ke své značce, která má konkrétní provedení - pro dětské botičky je to žirafka - připojit výrazná písmena CZQ. Obdobný systém značek kvality existuje například v Německu a v dalších vyspělých státech. Zabraňuje tomu, aby kdokoliv mohl říkat, že jeho výrobek je kvalitní, i když tomu tak není.
[*] Jaký je vztah certifikátu jakosti ISO k EFQM? Jde o vyšší stupeň kvality?
V minulých letech Ministerstvo průmyslu a obchodu i Rada propagovaly, aby podniky získaly certifikát pro řízení jakosti podle ISO 9000. Dnes už má tento certifikát v republice téměř sedm tisíc podniků. My bychom se však rádi dostali kvalitativně výš. Certifikát ISO 9000 znamená, že řízení kvality v podniku funguje takovým způsobem, že jeho produkt má stabilně dobrou kvalitu. Dnes je to už málo. Systém EFQM požaduje, aby nejen výrobek a výrobní část, ale všechny složky činnosti v organizaci byly kvalitní. Můžete mít sice dobrý výrobek, ale mizerný servis, špatně zacházení se zákazníky, nebo firma je na tom manažersky a hospodářsky špatně.
Systém EFQM posuzuje firmu komplexně. Pokud chce uspět, musí být excelentní po všech stránkách. ISO 9000 zabezpečí asi 30 procent toho, co požaduje systém EFQM. Za kvalitu všech činností se přidělují body. Maximum je 1000 bodů. Kdo je v soutěži nejlepší, dostane Národní cenu ČR za jakost. Loni ji v kategorii nad 250 pracovníků získala Saint Gobain Securit ČR, s. r. o., Hořovice, v kategorii do 250 pracovníků Firesta Fischer, stavební firma z Brna. Když někdo získá více než 700 bodů, a na ty u nás, na rozdíl například od Maďarska, nikdo nedosáhl, tak se dostane do evropského kola. Byli bychom rádi, kdyby časem i některá česká firma soutěžila o Evropskou cenu kvality.
[*] Zatím mluvíte jen o výrobních firmách. Může soutěžit i nevýrobní sektor?
Letos by měla být Národní cena ČR za jakost udělena i organizacím veřejného sektoru. Upravené propozice umožní, aby se o ni mohly ucházet např. i organizace ve školství, zdravotnictví, sociálních službách, veřejné správě. Určitý problém hodnocení EFQM v souvislosti s národními cenami vidím v tom, že řada firem se bojí negativní reklamy. Myslí si sice, že jsou dobré, ale kdyby neprošly, tak se obávají, že by to mohlo poškodit jejich image. Proto jsou velmi opatrné. Například jeden rok se nám přihlásila jedna významná firma z Moravy. Když k nim přišli zkušení porotci, tak zástupci firmy poznali, že ještě nejsou dobře připraveni, a přihlášku stáhli. Přihlásili se však další rok a vyhráli.
[*] Komu z veřejného sektoru byste doporučil, aby se soutěže zúčastnil?
Usilujeme o to, aby se kvalita zvýšila jak ve výrobním, tak ve veřejném sektoru - ve školství, zdravotnictví, sociálních službách, ve veřejné správě. Nemyslíme si však, že každý musí hned soutěžit o národní cenu. Například Policie ČR měla představu, že by mohla zkvalitnit svoji práci. Navázala kontakty se svými partnery v Nizozemsku a na jejich radu zkusila model EFQM zavést v roce 2001 jako pilotní projekt v Jindřichově Hradci. Nyní její vedení chce aplikovat model řízení kvality podle EFQM v rámci projektu Phare pro celou policii. Nejde jen o policii. Zkoušeli jsme, jestli je možné na veřejnou správu klást nároky z hlediska jakosti podle normy ISO 9000. V letech 2001 a 2002 jsme podporovali zavedení systému jakosti podle normy ISO 9001 na Městském úřadě v České Lípě. V roce 2002 byl certifikován.
[*] Týkají se tyto projekty i kvality životního prostředí?
Od roku 2002 jsme podporovali projekt managementu jakosti ISO 9000 kombinovaný s ISO 14 000, což je řízení jakosti s ohledem na životní prostředí. Jde tedy o systém řízení, podporující zvyšování kvality práce organizace tak, aby se přitom nepoškozovalo životní prostředí. Byl pilotně s úspěchem zkoušen na Městském úřadě ve Vsetíně. Protože systémy ISO 9000 a ISO 14 000 jsou však přece jen "šity" především na výrobu a služby, nikoliv na veřejnou správu, vyvinul Evropský institut veřejné správy systém CAF, což je vlastně EFQM, zjednodušený a upravený pro potřeby veřejné správy. Zkoušíme toto hodnocení ve spolupráci s krajskými úřady v Liberci a Olomouci. Jestliže zkouška dopadne úspěšně, půjde o nejlepší metodu, jakou se dá zvyšovat kvalita činnosti ve veřejné správě. Pak bychom ji doporučili vládě k širšímu uplatnění.