01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CENY ZA SLUŽBY SE ZMĚNILY

Středisko cenných papírů (SCP) změnilo s účinností od 1. 8. 2001 svůj ceník. Nyní za vedení akcií platí nejen emitenti, kteří akcie vydávají, ale i akcionáři, tedy vlastníci. Právě v jejich řadách způsobilo toto opatření malý rozruch. S ředitelem Střediska cenných papírů RNDr. Jiřím Sedláčkem jsme hovořili o tom, proč bylo toto opatření přijato a s čím je třeba počítat.

Nový ceník přinesl v praxi jisté zmatky a problémy, zejména pro akcionáře. Oznamovali jste tento úmysl dostatečně dopředu?

Samozřejmě, dva roky už se ke změnám schylovalo. Pracovníci střediska i já sám jsme o tom často hovořili, seznamovali jsme se s tímto záměrem jak novináře, tak naše klienty. Informace o úpravách skutečně několikrát proběhla tiskem, takže kdo chtěl, ten věděl.

Proč jste k této úpravě přistoupili netypicky, vlastně v polovině roku?

Změny druhu, rozsahu a způsobu poskytovaných služeb středisko realizuje průběžně a stejně tak i změny ceníku. Fungovali bychom velmi špatně, kdybychom se všemi změnami čekali na nějaké "magické" datum. Úkol provést přestavbu ceníku nám uložil náš zřizovatel, tj. Ministerstvo financí. Změny ceníku byly navrženy tak, abychom přesněji odrazili charakter provozních nákladů evidence cenných papírů, kterou středisko ze zákona vede. Tyto náklady mají totiž vysokou konstantní složku. To proto, že SCP musí být stále připraveno, aby poskytlo svou službu, a to něco stojí.

Jestli pak je po nás požadováno vypořádat za den deset tisíc transakcí nebo jen jediná, má to na náklady nepatrný vliv. Ceny SCP byly v minulosti stavěny obratově: kdo chtěl úkon, zaplatil za něj. To však postupem času vedlo k situaci, že v obdobích, kdy kapitálový trh nebyl příliš aktivní, se středisku nedostávalo prostředků na pokrytí nákladů, na kterých se nižší aktivita kapitálového trhu nijak neodráží.

Jinými slovy, abyste měli na provoz, musejí přispívat i majitelé, že?

Změnami v ceníku posunujeme těžiště našich příjmů od ad hoc služeb, které "mohou, ale nemusejí být", ke službám, které souvisejí s naší stálou a průběžnou péčí o cenné papíry na účtech majitele i o registr emitenta. Středisko musí pečovat o cenné papíry každý den, ať klient přijde zítra nebo za měsíc nebo rok. Změna ceníku však nespočívá jen ve zpoplatnění služby vedení cenných papírů na účtech. Provedli jsme i další dvě podstatné změny.

Mohl byste to vysvětlit blíže?

Kapitálový trh potřebuje primární, tj. nové emise akcií a těch je na našem trhu málo. Mimo proces kupónové privatizace vznikla dosud vlastně jen jediná (Software602, a. s.). V České republice zatím nefunguje mechanismus, který je základem skutečného kapitálového trhu a při kterém se přesouvá kapitál od investora k emitentovi. Příčin je zřejmě více, ale podstatnou roli jistě hraje cena tohoto náročného kroku.

Do celkové ceny se promítají i ceny emisních služeb SCP. A právě ty byly v dokumentu Komise pro cenné papíry, který projednával z jara i podvýbor Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, označeny za jednu z překážek vzniku domácích primárních emisí. Proto jsme změnou ceníku k 1. 8. 2001 především snížili cenu této služby, a to v závislosti na nominální hodnotě až o více než 80 %. Měli jsme k tomu i svůj důvod. Postupným vývojem ve struktuře odebíraných služeb došlo totiž k tomu, že podíl příjmů z emisních služeb dosáhl v roce 2000 téměř 70 %. Ekonomické zatížení jednotlivých skupin klientů střediska se začalo vychylovat z rovnováhy.

Zlevněním hlavní složky příjmů jste však museli o jejich významnou část přijít.

Ano. Proto bylo třeba provést současně další změny ceníku. Za stálou péči střediska o registr emitenta akcií nebo podílových listů uzavřeného podílového fondu požaduje nyní SCP od každého takového emitenta odměnu. Cena je relativně nízká a teprve v průběhu mnoha let mu vrátí tu částku, o kterou zlevnilo. Navíc, z dosavadních emisí se to vztahuje jen na ty, které jsou starší čtyř let.

Přistoupili jsme ale i ke změnám, které se dotýkají majitelů cenných papírů. Zde měla na naše rozhodnutí vliv také další skutečnost, a tou je vývoj soudní praxe. Středisku je totiž za cenné papíry, které má ve své evidenci, kladena tzv. objektivní odpovědnost. To znamená, že pokud v jeho evidenci dojde ke škodě, má poškozený šanci vysoudit na SCP náhradu, i když samo nic nezavinilo. Riziko, které takto středisko nese, závisí na objemu cenných papírů, a proto další změnou ceníku bylo zpoplatnění služby vedení cenných papírů na účtech majitele.

Takže každý, kdo vlastní akcie z kupónové privatizace, musí platit?

Nelze samozřejmě rozlišovat, kdo jakou cestou akcie nabyl, při stanovení ceny se proto započítává každá akcie. Základ ceny závisí na objemu akcií jen velmi mírně, takže pro ty, kteří vlastní akcie v objemech odpovídajících kupónové privatizaci, je tak nízký, že nemá smysl něco fakturovat. Náklady by byly vyšší než sama fakturovaná částka. Součástí cenové konstrukce je proto fakturační limit, pod který je cena služby nulová.

Ceny těchto služeb závisejí na nominální hodnotě cenných papírů. Ta se ale pro mnohé liší od ceny, za kterou se skutečně obchodují?

Je ale běžné, že odměna za deponování cenných papírů se odvíjí právě od hodnoty nominální. Dělají to tak např. všechny depozitáře listinných cenných papírů. Navíc, pokud bychom používali např. kurzy z veřejných trhů, neměli bychom situaci vyřešenu pro emise, které se veřejně neobchodují. Těch je v naší evidenci nejen většina, ale jejich podíl brzy ještě podstatně vzroste.

A jaký je výhled do budoucna?

Očekáváme, že se domácí kapitálový trh bude dále standardizovat. V průběhu kupónové privatizace vzniklo mnoho emisí, které nemají dostatečnou kvalitu nebo velikost a z trhu odešly. Lze předpokládat, že mnohé z nich dříve či později odejdou i z evidence SCP, protože její přednosti nevyužívají a nepotřebují. Ostatně z téměř 15 tisíc existujících akciových společností mají své akcie v zaknihované podobě ve středisku jen dva tisíce.

Podobný vývoj probíhá i v případě vlastníků cenných papírů. Ve světě se jim říká investoři, protože do nákupu cenných papírů investují. Všichni, kdo se zúčastnili kupónové privatizace, ve skutečnosti nic neinvestovali. Jen se za vstupní poplatek 1000 Kč zúčastnili bezúplatného rozdělování dříve znárodněného majetku. Mnozí z nich se o svůj majetek uložený v cenných papírech nestarají, protože to nedovedou, nechtějí nebo jim na to nezbývá čas. Cenné papíry jsou ale majetek jako každý jiný a vyžaduje péči. Je třeba sledovat trh a občas koupit nebo naopak prodat. Bez soustavné a kvalifikované péče nelze očekávat, že se majetek uložený v cenných papírech zhodnotí. Očekáváme proto, že i počet majetkových účtů vedených ve středisku bude dále klesat.

EVA VÍTKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down