Česká Lípa opět zpoplatňuje odpad svým obyvatelům

Obyvatelé České Lípy budou po 14 letech znovu platit za svoz a likvidaci svého odpadu. Zastupitelé po diskusi trvající půldruhé hodiny schválili znovuzavedení poplatku od příštího roku. Ročně budou obyvatelé třetího největšího města v kraji platit 960 korun se splatností do 31. května. Hlavním důvodem pro zavedení poplatku je potřeba reagovat na růst nákladů na odpadové hospodářství a zpřísňování odpadové legislativy, řekla starostka Jitka Volfová.

Různé poplatky za odpad

Poplatek v České Lípě bude patřit k nejvyšším v Libereckém kraji, nelze ale vyloučit, že vzhledem k růstu nákladů ho některá města pro příští rok ještě zvýší. Třeba v krajském Liberci letos každý obyvatel platil 840 korun, pro příští rok tu podle primátora Jaroslava Zámečníka zvažují zdražení na 990 korun. Nejvíc zatím platí lidé v Semilech, kde poplatek zvýšili na 900 korun, naopak v nedaleké Jilemnici platí lidé za odpad 560 korun. Výjimkou je v kraji Jablonec nad Nisou, kde nemají paušál, ale domácnosti platí za popelnici.

"My jsme tu částku hodně diskutovali a promýšleli jsme, jak k tomu přistoupit.Ta částka se může někomu zdát vysoká, dokonce jsme zaregistrovali, že se lidé domnívají, že to je měsíční částka, ale je to roční poplatek a je to vlastně 80 korun za měsíc. Takže věřím, že to lidé přijmou jako v jiných městech. Z toho výběru uhradíme jen 30 milionů korun, město bude stejně svoz odpadu z velké části dofinancovávat," doplnila Volfová.

Náklady rostou

O zrušení poplatku za odpad rozhodli zastupitelé České Lípy v listopadu 2009 v souvislosti s takzvaným úsporným balíčkem tehdejšího ministra financí Eduarda Janoty. Ten v období hospodářské recese zvýšil kvůli vyšším příjmům státu vedle daně z přidané hodnoty, spotřební daně z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu plošně také daň z nemovitosti, která je příjmem obcí. Na Českolipsku byla tehdy téměř 13procentní nezaměstnanost a město nechtělo obyvatele finančně zatěžovat, proto platbu za odpad zrušilo. Dnes je nezaměstnanost ve městě tříprocentní.

Podle místostarosty Jakuba Mencla, který návrh zastupitelstvu předkládal, musí Česká Lípa nakládání s odpady řešit, protože podmínky se zpřísňují a náklady strmě rostou. "V roce 2010 platilo město za odpady 40 milionů korun, letos čekáme 60 milionů, příští rok 70 milionů a v roce 2030 to může být i 120 milionů korun," řekl. Město se podle něj musí také zaměřit na lepší třídění odpadů, loni se z 11 800 tun odpadu podařilo vytřídit jen 22 procent, podle zákona by ale město mělo být schopno v roce 2025 vytřídit už 60 procent odpadu.

Pro znovuzavedení poplatku i jeho výši hlasovala nakonec většina zastupitelů. Protinávrh předložila zastupitelka z opozice Romana Žatecká, která s ohledem na rostoucí ceny energií a životní náklady navrhovala poplatek jen 240 korun. Roman Kozák  zase navrhoval poplatek 1200 korun, ale zároveň chtěl od plateb osvobodit děti do 15 let, aby ulevil početným rodinám nebo samoživitelům. Ani jeden z návrhů ale v zastupitelstvu podporu nezískal. O problematice odpadů jsme psali také zde.

/Zdroj: ČTK/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down