Česko patří v pokrytí vysokorychlostním internetem mezi nejhorší v Evropě

Česká republika má jedno z nejnižších pokrytí vysokorychlostního internetu v Evropě. Situaci má vylepšit nová dotační výzva z Národního plánu obnovy, kterou v dubnu letošního roku vypsalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Na zavedení rychlejšího internetu je připraveno 2,85 miliardy korun.

 Pouze 33 % oblastí v České republice je pokryto vysokorychlostním internetem, který umožňuje stahovat data gigabitovou rychlostí. Česko se tak umístilo až na 28. místě z 31 evropských zemí, které v rámci studie Broadband Coverage in Europe 2020 vytvořila pro Evropskou komisi společnost IHS Markit. První místo v žebříčku obsadila Malta (100% pokrytí), za ní se umístilo Lucembursko (95% pokrytí) a Dánsko (93% pokrytí). Nejhůře naopak dopadlo Řecko (10% pokrytí). 

Česká republika je na tom v pokrytí výrazně hůře, než je průměr Evropské unie (59,9 %). Zaostává také za Slovenskem, které vysokorychlostním internetem pokrývá zhruba polovinu země. Vysokorychlostní internet je důležitý pro socioekonomický rozvoj zaostalejších regionů. To se ukázalo například během nedávných lockdownů, kdy stát omezil pohyb obyvatel a řada lidí potřebovala k práci z domu kvalitní internetové připojení. Své o tom ví i v zahraničí. Například ve Švédsku odhadují, že díky zavedení internetu na vesnice vzrostlo HDP země mezi roky 2002 a 2016 o desítky miliard eur.

Nejhorší internet mají lidé v horských a pohraničních oblastech

Nelichotivou situaci má v České republice zlepšit nová dotační výzva na podporu zavádění vysokokapacitních sítí elektronických komunikací z Národního plánu obnovy, pro kterou vyhradilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR 2,85 miliardy korun. „Ty mají sloužit k zavedení rychlejšího internetu do tzv. bílých míst, tedy oblastí, které jsou na tom z pohledu rychlosti internetu nejhůře. Mezi taková místa patří zejména pohraniční oblasti jako Jesenicko, Moravskoslezské Beskydy nebo Šluknovský výběžek,“ říká Jiří Kvíz, ředitel společnosti enovation, která je lídrem v oblasti dotačního poradenství a v minulosti se v České republice podílela na přípravě většiny úspěšných projektů v oblasti vysokorychlostního internetu.

Žadatelé o dotaci mají na těchto místech zajistit vybudování kompletní síťové infrastruktury. Cílem dotační výzvy je zvýšit pokrytí bílých míst technologií, která uživatelům umožní stahovat rychlostí alespoň1 Gb/s a nahrávat rychlostí 200 Mb/s. Tyto oblasti lze rozdělit na tři základní kategorie – na místa, kde internet aktuálně vůbec není, na oblasti s rychlostí internetu do 30 Mb/s a na místa s rychlostí internetu od 30 do 100 Mb/s. 

Výzva z Národního plánu obnovy je otevřena pro malé, střední i velké podniky. Míra podpory bude činit 80 % z celkových způsobilých výdajů. Na jeden projekt bude možné získat dotaci od 0,5 milionu do 230 milionů korun. „V České republice může podle našich odhadů žádat o dotaci asi 400 subjektů, které jsou pro budování infrastruktury uzpůsobilé. Z částí z nich aktuálně spolupracujeme na zpracování žádostí, které se musí podat nejpozději 31. srpna letošního roku. Fyzické dokončení všech projektů pak musí proběhnout do konce roku 2025. Aktuálně evidujeme zájem o projekty takřka ve všech dostupných oblastech,“ dodává Jiří Kvíz ze společnosti enovation.*

 /zr/

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down