01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český Brod zvládá nárůst agendy bez větších potíží

Od letošního ledna je Český Brod obcí s rozšířenou působností. Městský úřad vykonává některé činnosti státní správy pro dalších 23 obcí v regionu. K Českému Brodu se přihlásily vesnice a městečka, které ještě loni většinou náležely pod bývalý Okresní úřad Kolín, zatímco několik patřilo do okresu...

Od letošního ledna je Český Brod obcí s rozšířenou působností. Městský úřad vykonává některé činnosti státní správy pro dalších 23 obcí v regionu. K Českému Brodu se přihlásily vesnice a městečka, které ještě loni většinou náležely pod bývalý Okresní úřad Kolín, zatímco několik patřilo do okresu Nymburk.

Decentralizace v této fázi reformy, usilující o přiblížení výkonu státní správy občanům, je na Českobrodsku i při pohledu do mapy patrná. Svědčí o tom rovněž fakt, že na úřad, vybavený většími pravomocemi, mají nyní z okrajových vesnic nejdál 15 kilometrů. Vedení města se na zajištění rozšířených kompetencí připravovalo s časovým předstihem. Rozsáhlejší agendu pro všechny přidružené obce by totiž dosavadních 29 zaměstnanců městského úřadu od počátku nezvládlo.
Když bylo rozhodnuto, že je posílí z obou končících okresních úřadů 29 úředníků, tajemník městského úřadu Jaroslav Brom s nimi jednal o novém uplatnění již loni v červenci. Podařilo se mu získat odborně zdatné pracovníky. Bylo tomu tak i proto, že při projednávání personálních záležitostí byli oba přednostové okresních úřadů vstřícní.
ZÍSKALI VČAS ODBORNÍKY
Do úřadu v Českém Brodě se novým zaměstnancům vyplácí dojíždět z Kolína, Velimi a dalších míst, neboť zde po vzájemné dohodě obdrželi náležitý plat. Navíc mají požitky ze sociálního fondu: příspěvek na dovolenou, ošatné apod. Místostarosta Bc. Jakub Nekolný oceňuje, že vedoucím nového odboru dopravy na městském úřadu byl jmenován zkušený bývalý vedoucí referátu na okresním úřadu v Kolíně, pocházející až z Kutné Hory.
Druhou významnou posilou z okresu je bývalý vedoucí referátu životního prostředí, který na českobrodské radnici řídí stejnojmenný odbor. Do stejné funkce přešla z Kolína vedoucí oddělení sociálních věcí. I když ještě v závěru loňského roku pracovali tito úředníci na okresním úřadě, byli zmocněni připravovat společné pracovní týmy na nová místa v Českém Brodě.
Na základě dřívějších jednání a včas uzavřených trojstranných vzájemných dohod s požadovanými pracovníky mohla rada města již v říjnu schválit novou organizační strukturu městského úřadu. Nárůst agendy vyžadoval přidat k dosavadním čtyřem odborům (správa majetku města, odbor vnitřních věcí, finanční a stavební odbor) čtyři nové: odbor dopravy, životního prostředí, sociálních věcí a živnostenský odbor (předtím patřil pod odbor vnitřních věcí). Znamená to, že až na výplaty dávek státní sociální podpory, které do 1. dubna 2004 zůstávají v Kolíně, ostatní správní činnosti svěřené zákonem obcím s rozšířenou působností byly soustředěny v Českém Brodě.
ZVÝŠÍ SI KVALIFIKACI
I když městský úřad pracuje v novém složení teprve od počátku letošního roku, podle vyjádření místostarosty a tajemníka odbory rozšířenou agendu zvládají bez větších problémů. V současné době se průběžně ještě dolaďuje konkrétní činnost jednotlivých úředníků. Přihlíží se rovněž k tomu, že rostoucí nároky vyžadují zvyšování kvalifikace - jak to striktně stanovuje nový zákon o úřednících územních samosprávných celků. Zatím ne víc než 60 % zaměstnanců města má zkoušku ze zvláštní odborné způsobilosti k vykonávání určité činnosti.
Na menším úřadě jako v Českém Brodě je žádoucí, aby si někteří pracovníci přibrali ještě jiný správní úsek. To znamená, že musí vykonat druhou, později možná i třetí zkoušku z příslušné zvláštní odborné způsobilosti. První úředníci by ji měli absolvovat do konce června na Institutu pro místní správu v Benešově.
Výhodné řešení, kam umístit nové zaměstnance, se našlo ve starší budově, kterou vlastní město. Výpověď z nájmu v tomto objektu dostaly nejdřív firmy a instituce. Na začátku loňského roku, podle rozhodnutí rady města, začala komplexní rekonstrukce budovy a její přístavba. Na nákladech se podílí stát částkou ve výši 16 miliónů korun. Polovina dotace přišla na podzim, zbývající polovina počátkem dubna. V renovované budově se už úřaduje, po dokončení přístavby v polovině roku se do nových prostor nastěhuje i odbor dopravy.
UŠETŘILI NA POČÍTAČE
Místostarosta dodává, že z části státní dotace (protože nebylo třeba investovat jako například v jiných městech všechny peníze do mnohem nákladnější nové stavby správní budovy) byly nakoupeny modernější počítače, zlepšilo se propojení sítí, informatika apod. Vybavení výpočetní technikou je nyní na solidní úrovni a nesrovnatelně lepší než na bývalém Okresním úřadě v Kolíně.
Město Český Brod ukazuje, že přenesení výkonu státní správy blíž k obcím rovněž pomohlo k rychlejšímu rozvoji dopravní obslužnosti v regionu. Obyvatelé ze všech 23 přidružených obcí, včetně nejvzdálenějších, se do spádového města dostanou autobusem mnohem častěji. A nejen do zaměstnání, ale i na úřady, k lékaři, na nákupy, za zábavou apod.
Podle Jakuba Nekolného například dříve bylo na autobusové lince vypravováno jen 5 párů spojů, dnes je to 12 až 14 párů. Jestliže poslední autobus přijel do některé vesnice už ve čtyři odpoledne, letos dojíždí až ve dvacet hodin večer. Spojení je v sobotu a neděli, což všude také nebylo. Od června budou zavedeny další autobusové spoje. Přibude jedna linka, která bude suplovat městskou hromadnou dopravu a navíc propojí několik okolních obcí.
Na této službě občanům v regionu se v minulosti město podílelo částkou 900 tisíc korun ročně. Letos bylo na rozšířenou dopravní obslužnost schváleno z rozpočtu 1,4 miliónu korun. Město se také zapojilo do systému pražské integrované dopravy, který výhodně spojuje všechny spádové obce - autobusem a návazně vlakem - s hlavním městem.
Některé připomínky
Občané vítají, že víc než 90 % výkonů státní správy bylo přeneseno z Kolína a Nymburka do pro ně bližšího Českého Brodu. Na jednom místě si mohou běžně vyřídit vše, co má městský úřad ve své kompetenci - v prvoinstančním řízení. Vážnou připomínkou však je, že reforma veřejné správy nebyla dotažena do konce. Byly sice zrušeny okresní úřady, ale správní obvod okresu zůstal zachován, přičemž další správní instituce sídlí ještě jinde.
Tajemník městského úřadu to dokládá na příkladu obce Bříství, která do loňského roku patřila pod bývalý Okresní úřad Nymburk. Od letoška náleží podle požadavků obyvatel pod obec s rozšířenou působností - Český Brod. Jenže na stavební úřad musí občané z Bříství jezdit do Lysé nad Labem, na matriku do Kounic, na finanční úřad do Peček, zatímco na katastrální, pozemkový a celní úřad, stejně i na soud, do Nymburka. Vojenská správa přísluší do Kolína.
I o této situaci, kromě vzájemné informovanosti a další spolupráci, hovoří představitelé obcí na pravidelných měsíčních setkáních se starostou Českého Brodu Jaromírem Fischerem. Předpokládají, že i správní činnosti ostatních státních úřadů se více přiblíží zájmu obcí, což vyplývá z vládního usnesení.
Vláda svým členům a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy totiž mimo jiné uložila zpracovat návrh na nové vymezení územních působností podřízených specializovaných orgánů v návaznosti na správní obvody obcí s rozšířenou působností. Návrh řešení má být předložen vládě do konce letošního září.
JAN BEDNAŘÍK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down