Díky svým dlouholetým zkušenostem v oboru si dovoluji tvrdit, že při údržbě veřejné zeleně v obcích rozhoduje o úspěchu z 80 procent kvalitně a bezpečně odvedená práce konkrétními pracovníky a jen z 20 procent je to pak otázka použité techniky.
Hodlá-li se starosta obce spolu s dalšími jejími zastupiteli vyvarovat případných problémů, neměl by však podceňovat význam řádného proškolení i vybavení všech, kdo tyto plochy udržují a používají přitom stále dražší a na obsluhu složitější stroje.
NA CO SE ZEPTÁ SERIÓZNÍ PRODEJCE
Trh dnes nabízí širokou škálu strojů i v kategorii PROFI k údržbě zelených ploch, a není proto snadné se v ní dobře orientovat a vybrat si ty nejvhodnější mechanismy. Rozhodně se však před nákupem vyplatí předem si ujasnit, o jak velkou plochu se v obci staráme a jde-li především o prostranství v rovině či ve svahu do 25 % nebo nad tuto mez. V úvahu musíme brát také členitost ošetřovaných prostranství: Jiná technika je vhodná pro rozsáhlejší souvislé plochy a jiná zase pro menší. Dobrý prodejce komunální techniky se nás určitě rovněž zeptá na to, jak často zamýšlíme sekat trávu a křoviny a jakým způsobem chceme likvidovat posečenou trávu a větve apod.
Všude samozřejmě mají vlastní představu o tom, jaký by měl být výsledný stav jejich ozeleněných veřejných prostranství, a vycházejí přitom z místních podmínek, zvyklostí a možností. Obecně však platí, že na těchto plochách je kromě estetických hledisek vždy nutné dodržovat i zásady bezpečnosti, tedy dbát o přiměřeně rovný povrch ploch bez děr a překážek a stromy i keře zbavovat suchých částí, které by hrozily ulomením a pádem na kolemjdoucí občany.
KŘOVINOŘEZ A SEKAČKA JSOU ZÁKLADEM
Pro technické vybavení menších obcí k údržbě zelených ploch vidím jako ideální kombinaci křovinořezu a benzínové sekačky se sběrným košem na trávu, případně doplněnou i přenosnou řetězovou motorovou pilou pro výřez křovin či ořez větví stromů. Vhodné typy těchto strojů podle určení a způsobu použití je nejlépe přímo konzultovat u nejbližšího profesionálního prodejce komunální techniky.
Počet osob pro údržbu zeleně si v každé obci pochopitelně stanovují podle celkové ošetřované plochy a náročnosti prováděných prací. Přesto bych se přimlouval, aby byli minimálně dva - nejen kvůli snazšímu přivolání pomoci při eventuálním pracovním úrazu, ale i proto, aby si navzájem vypomohli při možné poruše obsluhované techniky.
Odbornou způsobilost osob přidělených k této práci je nejlépe zajistit prokazatelným vyškolením u firmy, která má pro tuto činnost platnou akreditaci u Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Podcenit se nesmí ani zjištění zdravotní způsobilosti pracovníků - tu je nutno si předem zajistit vyšetřením u obvodního (smluvního) lékaře formou vstupní prohlídky. Jistě netřeba příliš připomínat, že věková hranice pracovníků i pro tyto činnosti je 18 let a že je mohou vykonávat jak muži, tak ženy (u nich však s omezením zvedání břemen nad 15 kilogramů).
Obec si může sama vytypovat vhodné pracovníky pro údržbu obecní zeleně a po dohodě s příslušným úřadem práce je nechat vyškolit v rámci různých vzdělávacích programů. Tím sama ušetří nemalé finanční prostředky.
DRŽME SE VŽDY NÁVODU
Technický stav strojů musí odpovídat parametrům, které udává výrobce v návodu k obsluze. Trvejme na tom, aby tento návod byl vždy součástí dokumentace při zakoupení nového stroje; chybí-li nám u starších typů doporučuji jej určitě vyhledat.
Pokud při hledání návodu k obsluze dříve zakoupeného stroje na obecním úřadu neuspějeme, radím požádat o něj u značkového prodejce, který asi jako jediný má reálnou možnost nám jej sehnat.
Povinností obce je zajistit kontrolu technického stavu strojů pověřenou osobou; o kontrole by měl být pořízen písemný záznam do provozního deníku každého stroje. Taková kontrola by v sezóně měla proběhnout vždy v doporučeném termínu jedenkrát měsíčně. Nejméně jednou ročně také nechme bezpečný stav strojů prověřit v servisu prodejců této značky, pochopitelně rovněž se záznamem do provozního deníku.
POVINNOSTI OBCE A PRACOVNÍKŮ
Jaké jsou povinnosti obce vůči obsluze těchto strojů? Zde platí ustanovení zákoníku práce, podle něhož je zaměstnavatel, tudíž i obec, povinen vybavit obsluhu přiměřeně osobními ochrannými pracovními pomůckami pro činnost a charakter práce, kterou vykonávají. Jde zejména o pevnou pracovní obuv, montérky a rukavice. Ochrana zraku a sluchu je dále nutná podle typu obsluhovaného zařízení. Například u křovinořezu se vyžaduje ochrana zraku i sluchu, tedy brýlemi nebo štítem a chrániči sluchu; u benzínové sekačky se řiďme návodem výrobce a jím udávanou hladinou hluku a systémem zachycení posekané trávy.
Naopak povinností pracovníků je nejen podle zákoníku práce, ale i v zájmu své vlastní bezpečnosti používat přidělené osobní ochranné pracovní pomůcky. Ale také dbát o dodržování ohroženého pracovního prostoru, za který se považuje podle nařízení vlády č. 28/2002 Sb. při práci s křovinořezem kruhová plocha o poloměru 15 metrů, nestanoví-li výrobce křovinořezu jinak. Při kácení křovin nebo jednotlivě rostlých stromů motorovou pilou je ohrožený prostor dán kruhovou plochou o poloměru dvou výšek kácené křoviny či stromu. Při práci s benzínovou sekačkou ohrožený prostor vzniká především při bočním odhazování posekané trávy do vzdálenosti přibližně pěti metrů.
ČASTO OPOMÍJENÁ ŘÁDNÁ ÚDRŽBA
Důležité je nezanedbávat správnou údržbu přiděleného stroje v souladu s návodem výrobce k obsluze. Právě pravidelná údržba (denní, týdenní, měsíční a sezónní) malé komunální techniky se v praxi totiž poměrně často podceňuje. Také údržba a ošetřování techniky se však musí provádět podle návodu výrobce. Zajistí se tak nejen odpovídající životnost těchto strojů, ale zamezí se rovněž riziku ohrožení jejich obsluhy a případně i ostatních občanů.
FRANTIŠEK SLEPÁNEK
Lesma, s. r. o., Krnov
www.lesma.cz
Několik všeobecných zásad
I při obsluze malé komunální techniky je nutné:
příslušné pracovníky prokazatelně seznámit s návodem k obsluze jim svěřených strojů;
dodržovat všechny v návodu k obsluze doporučené kroky údržby a servisní prohlídky;
nezanedbávat příslušnou kontrolu technického stavu stroje před každým zahájením práce a během ní, zejména upevnění řezných nástrojů.