Chotěboř Festival Literární Vysočina završil v polovině července svůj pátý ročník. Město v západní části Českomoravské vrchoviny je známé mj. jako rodiště spisovatele Ignáta Hermanna i coby dějiště Haškovy povídky Zrádce národa v Chotěboři. Festival má podle pořadatelů z občanských sdružení...
Chotěboř
Festival Literární Vysočina završil v polovině července svůj pátý ročník. Město v západní části Českomoravské vrchoviny je známé mj. jako rodiště spisovatele Ignáta Hermanna i coby dějiště Haškovy povídky Zrádce národa v Chotěboři. Festival má podle pořadatelů z občanských sdružení Literární Vysočina a Quo vadis i Klubu AUT ambici stát se "oázou pro ty, kdo ještě berou dobrou knihu do rukou s rozechvěním, stejně jako pro ty, pro něž je radostí literárně tvořit". Letos se v Chotěboři vystřídalo na dvě stě účinkujících a diváků, mezi nimiž jako čestný host nechyběl ani Eugen Brikcius. Opět proběhl tradiční maratón autorského čtení, uskutečnily se recitály a byli vyhlášeni vítězové letošních soutěží v próze i poezii. Výročí prvního vydání Povídek malostranských (1877) připomněla Dr. Jaroslava Janáčková, známá odbornice na literaturu 19. století, a úspěch sklidila i přednáška Dr. Petra Janečka o novodobých pověstech a fámách.
Místostarostka Chotěboře Jana Tomášková zdůrazňuje, že festival zviditelňuje Chotěboř navenek a zároveň pomáhá přivábit k dobré četbě mnohé místní občany. Ostatně duší festivalu je spolu s pražskou literátkou Zorou Šimůnkovou místní člen Obce spisovatelů Petr Musílek. Záštitu nad festivalem převzal ministr kultury Václav Jehlička a kulturní výbory obou parlamentních komor.
/rš/