01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chrudim: Komunitně plánovat sociální služby má smysl

Komunitní plánování sociálních služeb je proces, do kterého jsou zapojeni jejich zadavatelé (obec), poskytovatelé (neziskové a příspěvkové organizace) a uživatelé. A také veřejnost, tedy lidé, kteří mají zájem na rozvoji sociálních služeb. V jeho průběhu se zmapuje současná situace sociálních...

Komunitní plánování sociálních služeb je proces, do kterého jsou zapojeni jejich zadavatelé (obec), poskytovatelé (neziskové a příspěvkové organizace) a uživatelé. A také veřejnost, tedy lidé, kteří mají zájem na rozvoji sociálních služeb. V jeho průběhu se zmapuje současná situace sociálních služeb v daném regionu z hlediska jejich poskytovatelů a uživatelů. Tímto postupem se zjistí, které sociální služby chybějí, nebo jsou málo využívány.

PŘÍNOS PRO OBEC

Přínos komunitního plánování pro obec je v tom, že systém sociálních služeb odpovídá zjištěným potřebám a je schopen průběžně reagovat na změny. Finanční prostředky se vynakládají účelněji (jen na potřebné služby), občané se podílejí na rozhodování a radnici vnímají jako partnera (zvyšuje se identifikace veřejnosti s obcí). Systém sociálních služeb je srozumitelný, řešení daných problémů efektivnější, postup při plánování a rozhodování o sociálních službách průhlednější. Proto má veřejnost větší zájem se na tom podílet.

JAKÝ BYL POSTUP

Město Chrudim začalo komunitně plánovat sociální služby v roce 2005. Ve stejném roce radní a zastupitelé stanovili, že Komunitní plán sociálních služeb města Chrudim na období let 2008 až 2011 bude vypracován a přijat zastupitelstvem do 31. prosince 2007. Byla schválena řídící skupina a gestor komunitního plánování, jímž je odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Chrudim. Rovněž byl určen odpovědný politik. Do projektu se zapojilo dalších 20 obcí, které jsou ve správním obvodu našeho městského úřadu.

V roce 2005 byli proškoleni zástupci zadavatelů, poskytovatelů a uživatelů. Školení zprostředkoval Krajský úřad Pardubického kraje.

Pro úspěšnou realizaci komunitního plánování sociálních služeb předložilo město Chrudim žádost o finanční podporu v rámci grantového schématu SROP Opatření 3.2. - Podpora sociální integrace v regionech, který vyhlásil Pardubický kraj. Projekt byl v dubnu 2006 schválen. Nyní má město hotovou analýzu poskytovatelů sociálních služeb a jsou zmapovány silné a slabé stránky sociálních služeb, tzv. SWOT analýza.

Rozbor poskytovatelů sociálních služeb byl vypracován dotazníkovou metodou. Podíleli se na ní poskytovatelé spolu s organizací Agora CE Praha, která řídící skupinu metodicky vede, vypracovává dotazníky, analýzy a další výstupy ze setkání zadavatelů, poskytovatelů a uživatelů.

V současné době se připravuje analýza potřeb uživatelů sociálních služeb. Na setkání pracovních skupin, kde jsou zástupci zadavatelů, poskytovatelů a uživatelů, se vytvoří dotazník pro uživatele, který se bude v průběhu letošního ledna a února distribuovat a vyhodnocovat. Pracovní skupiny jsou tři:

pro osoby se zdravotním postižením včetně postižených mentálně, pro seniory, osoby dlouhodobě duševně nemocné,

pro osoby ohrožené závislostmi, nepřizpůsobivé, minority,

pro rodinu, děti, mládež, osoby v přechodné sociální krizi, nezaměstnané.

V rámci každé pracovní skupiny bude vytvořen dotazník pro daný okruh uživatelů sociálních služeb.

DŮLEŽITÁ JE POLITICKÁ PODPORA

V průběhu komunitního plánování sociálních služeb je nutná politická podpora obce, která u nás v Chrudimi je silná. Zejména díky pochopení místostarosty Mgr. Petra Řezníčka se tento proces začal uskutečňovat.

Dalším důležitým článkem jsou poskytovatelé a uživatelé sociálních služeb. Poskytovatelé berou většinou komunitní plánování jako přínos pro organizaci. Prostřednictvím odboru sociálních věcí a zdravotnictví a poskytovatelů se snažíme do procesu komunitního plánování sociálních služeb vtáhnout co nejvíce uživatelů, neboť jedině přes ně se dozvíme, které služby v obci chybějí. Ale není vždy jednoduché je do této činnosti zapojit. I když musím říct, že někteří se už o projekt zajímají a účastní se pracovních setkání. Věřím, že se časem okruh aktivních uživatelů rozšíří.

V květnu minulého roku jsme oslovili starosty celkem dvaceti obcí z regionu Chrudimi. Osobně jsem je navštívila a vysvětlila jim podstatu a přínos komunitního plánování sociálních služeb. Zástupce obecních úřadů zveme na pracovní setkání, kterých se zatím pravidelně účastní jen tři starostové. Očekávám však, že s novým zákonem o sociálních službách se bude jejich počet postupně zvyšovat.

Hana Slavíková
koordinátorka komunitního plánování sociálních služeb Městského úřadu v Chrudimi

Financování projektu

Projekt Komunitní plánování sociálních služeb ve městě Chrudim je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem ČR. Náklady na jeho realizaci dosáhnou celkem 1 902 090 Kč, přičemž ze strukturálních fondů je čerpáno1 521 672 Kč, ze státního rozpočtu 152 167,20 Kč a 228 250,80 Kč uhradí město ze svého rozpočtu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down