01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čím je dán letošní úspěch České Kamenice

Nejvýznamnějším loňským počinem při regeneraci městské památkové zóny v České Kamenici bylo zahájení obnovy interiéru poutní Kaple Narození Panny Marie.

Letos v dubnu byla Česká Kamenice na Pražském hradě slavnostně prohlášena Historickým městem roku 2005 a odnesla si i Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Barokní Kaple Narození Panny Marie v centrální části městské památkové zóny (MPZ), která během uplynulých deseti let prošla komplexní stavební rekonstrukcí a nyní se v ní rozbíhá obnova jejího vybavení, tam však není jedinou nemovitou kulturní památkou: Česká Kamenice jich totiž ve své městské památkové zóně má celkem 34.

KONSENZUS ZAČÍNÁ NA STAVEBNÍM ÚŘADĚ

Co stojí za vítězstvím pětiapůltisícové České Kamenice, která v soutěži vyhlašované Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstvy kultury a pro místní rozvoj úspěšně čelila konkurenci řady mnohem známějších (a větších) měst?

Milan Drdek se na Městském úřadě v České Kamenici věnuje obnově památek už od roku 1992 a tvrdí: "Důležitou podmínkou pro přípravu záměru obnovy památky je znalost historie. Pokud se o objektu nastřádá co nejvíce poznatků, pak lze vést rozumnou a produktivní diskusi mezi zúčastněnými stranami. Dnes jde často o ryze komerční zájmy vlastníků, a proto hodně záleží na charakteru stavební úpravy, kterou bohužel ovlivňují i převzaté evropské normy. Stále obtížněji se také hledá kompromis pro čím dál přísnější hygienické a požární požadavky. Naším receptem je včasná a pružná spolupráce s vlastníkem už v momentě, kdy přichází se svým záměrem na stavební úřad. Pro zformulování žádosti se tam hledají optimální výrazy a zároveň se konzultuje představa vlastníka s památkáři. Prostor k jednání je tak větší, úředník věc neřeší "od stolu" a mnoha případným pozdějším sporům lze předejít už v této fázi."

Spolupráci českokamenické radnice s památkáři chválí i Jaroslav Drahoš z odboru školství a kultury, oddělení kultury a památkové péče Městského úřadu Děčín. Právě Děčín jako obec s rozšířenou působností totiž pro Českou Kamenici zajišťuje výkon státní památkové péče.

KONZULTAČNÍ DNY POMÁHAJÍ

"Vžila se tam tradice konzultačních dnů, kdy se každý měsíc sejdou zástupci města s pracovníky našeho odboru a Národního památkového ústavu, územního pracoviště v Ústí nad Labem," říká Jaroslav Drahoš. "Probereme všechny akce, které se v MPZ chystají. Pak jako památkáři vstoupíme do kontaktu přímo se stavebníkem a spolu s ním hledáme shodu v provedení prací tak, aby nebyla narušena památková hodnota objektů a vzhled zóny," doplnil děčínský památkář.

Dlouholetá a soustavná obnova nemovitých památek v České Kamenici se opírá i o spolupráci s církví. Radnice už počátkem minulého desetiletí, kdy s obnovou MPZ začínala, naznačila požadavek na zpřístupnění církevních památek, aby se tak podpořil turistický ruch na území města. "Prvním krokem bylo zpřístupnění věžní části chrámu sv. Jakuba Staršího. Dnes jsme již v situaci, kdy sám duchovní předkládá náměty k dalšímu povzbuzení přílivu turistů do města," konstatuje Milan Drdek a za všechny dosavadní partnery, kteří se na obnově městské památkové zóny podíleli, jmenuje alespoň P. Karla Jordána Červeného z místního děkanského úřadu.

MILIÓN ZA VÍTĚZSTVÍ SE HODÍ

Česká Kamenice má pro svůj letošní program regenerace MPZ připraveny akce za 8,626 mil. Kč, přičemž má přiznánu "zatímní" kvótu na čerpání státní dotace z Programu regenerace ve výši 1,08 mil. Kč, tedy méně, než o kolik žádala loni v listopadu. Proto město spoléhá i na soukromého investora, který zahájí náročnou obnovu panského pivovaru.

Naštěstí letos také pomůže odměna za Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace, která činí milión korun a v souladu s regulemi bude rovněž investována do obnovy památkové zóny. Tytéž regule ovšem ukládají městu, aby stejně vysokou částku k prémii za vítězství v soutěži přidalo z vlastních zdrojů. Pro město to však nebude nic neobvyklého, protože na obnově památek se rok co rok beztak finančně podílí.

Klíč k přerozdělení dotací navrhuje pracovní komise rady města pro obnovu MPZ a rozhoduje o něm zastupitelstvo. Prioritu dostávají rozpracované akce; nové jsou většinou rozděleny do etap. Město má i "šuplíkové" projekty, a proto dost možná z miliónu korun získaného letos nečekaně navíc zaplatí opravu a nátěr fasády bývalé spořitelny na náměstí Míru a zároveň výměnu oken na radnici, která coby původní renesanční stavba z roku 1493 patří k významným místním památkám.

"Náš úspěch v soutěži je příkladem toho, že i za menších finančních nákladů a dotací se dají dělat velké věci. Naše město nemohlo investovat do regenerace desítky miliónů korun z dotací a další desítky miliónů ze svého, protože je prostě nemáme. Uvážlivou investiční politikou a dobrou spoluprací s dalšími majiteli památek, hlavně s církví, se přesto daří město zvelebovat. Vážím si činnosti komise, která posuzuje výsledky v regeneraci a pracuje objektivně. My jsme nikdy neměli žádnou tendenci ji jakýmkoliv způsobem ovlivňovat - a přesto jsme i v dřívějších ročnících soutěže byli jako relativně nevýznamné město hodnoceni pokaždé velice dobře," uzavřel starosta České Kamenice Ing. Miroslav Weis.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down