01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čím si bohdanečtí strážníci získali prestiž?

Má existence obecních policií v současnosti své oprávnění? Příklad Městské policie v Lázních Bohdanči potvrzuje, že ano. Záleží ale mj. na tom, jakou dostávají podporu od samosprávných orgánů obce - ať již ekonomickou nebo morální; nakolik jsou jejich členové iniciativní a dokáží si získat důvěru veřejnosti, a to nejen postihy, ale i preventivní činností a rychlou pomocí občanům v krizových situacích.

Nejen ve velkých městech s početným sborem strážníků, ale i v menších obcích může obecní policie úspěšně napomáhat k pocitům jistoty mezi veřejností. Je tomu tak i ve východočeských Lázních Bohdanči s třemi tisíci tři sta obyvateli. Městská policie zde působí od počátku roku 1999. V prvním roce měla pouze jednoho strážníka, který měl svými aktivitami prokázat oprávněnost jejího založení. Počet řešených případů i jeho pomoc při zajišťování pořádku vedly k tomu, že místní zastupitelé dali zakrátko zelenou jak postupnému rozšiřování městské policie o další strážníky, tak zkvalitňování jejího vybavení. Až s jistou hrdostí může vrchní strážník Pavel Řehoř konstatovat, že se do současnosti sbor městské policie rozšířil na pět strážníků. K výkonu své činnosti využívají současně tři služební psy, dva hlídkové vozy, jeden záložní hlídkový vůz a jedno upravené jízdní kolo.

NEMALÉ ČÁSTKY NA VYBAVENÍ

Ale ani sebelepší auto s dokonalým vybavením není zárukou dobrého zásahu. Samotný strážník totiž musí být vybaven odpovídajícím způsobem. V Lázních Bohdanči má proto k dispozici kromě jiného uniformu se zvýšenou odolností vůči ohni a chemikáliím, rukavice proti pořezání, neprůstřelnou vestu, radiostanici a diktafon.

Vzhledem k poměrně rychlému morálnímu zastarávání je však zapotřebí používanou techniku i vybavení strážníků průběžně obnovovat. Jak přiznává vrchní strážník, s tím bývají občas potíže, byť spíše "politického" charakteru. Zatím však bohdanečtí zastupitelé nalezli vždy vůli k tomu, aby nároky městské policie pokryli. Běžné výdaje z rozpočtu podle sdělení vedoucí hospodářsko-správního odboru městského úřadu Ing. Zuzany Horčičkové činily v letech 2005-2007 průměrně 2,3 milionu korun, z toho kapitálové v součtu za uvedené období 610 tisíc korun.

V souhrnu jsou to nemalé částky. K jejich účelnému vynakládání přispívá tzv. laická kontrola veřejnosti. Je podněcována tím, že občané jsou pravidelně informováni o výdajích na vybavení a provoz městské policie.

Strážníci jsou tak pobízeni k tomu, aby vykonávali svou činnost odpovědně a efektivně. Sami dokládají, že třeba za 24 hodin ujedou v hlídkovém voze průměrně pouhých osmdesát kilometrů. Většinu svých úkonů sice vykonávají v jeho operativním dosahu, ale také mimo něj. Přitom počet zásahů je značný: Například jen za rok 2006 odhalili 1903 přestupků. Zároveň však zajistili ošetření nebo odvoz k lékaři 31 osobám a zasahovali v 67 případech v rámci Integrovaného záchranného systému, tedy při dopravních nehodách, požárech, haváriích, úrazech apod.

Činnost bohdanečských strážníků nespočívá pouze ve vybírání pokut. Do prosince roku 2007 jich sice udělili již ve výši zhruba 2,9 milionu korun. Proti minulému roku je to nárůst téměř o jeden milion. Je to spíše způsobeno zvýšenými pravomocemi v oblasti silničního provozu než snahou co nejvíce přispět do městského rozpočtu.

V očích veřejnosti místní strážníci rozhodně více než ukládáním pokut získávají na prestiži předcházením přestupků a pomocí občanům. Proto často hlídkují v ulicích, dohlížejí na přechody u škol, organizují ukázky pro veřejnost, besedy se školáky apod. I to vede k tomu, že bohdanečská starostka Ing. Iveta Šimková může městskou policii hodnotit pozitivně. Cení si zejména toho, že její členové pracují samostatně a ona tak s nimi nemusí každodenně řešit pracovní problémy.

SPOLUPRÁCE S OBCÍ RYBITVÍ

O kvalitě bohdanečské městské policie svědčí, že o její služby požádala sousední obec Rybitví. Její místostarosta Miloš Strnad toho rozhodně nelituje: "Obec se zklidnila tím, že drobné přestupky se řeší hned na místě, a to nejen dopravní, ale třeba i manželské neshody, které se občas mohou vyskytnout. Než se však daný záměr uskutečnil, bylo zapotřebí splnit určité předpoklady. Tajemnice Městského úřadu v Lázních Bohdanči RNDr. Anna Stránská předně zdůrazňuje, že uvažované spolupráci se musel dát přesný smluvní základ, tedy uzavřít veřejnoprávní smlouvu, která ke své platnosti vyžaduje souhlas příslušného krajského úřadu.

V rámci jejího obsahu bylo nutné vyjasnit si zároveň ekonomické náležitosti. Výsledkem bylo například stanovení povinnosti finančního příspěvku ze strany Rybitví. Ten třeba za rok 2007 činil 208 446 korun, přičemž v předchozím roce byl ještě téměř o půl milionu vyšší. Jak však zdůrazňuje místostarosta obce, jsou to účelně vynaložené peníze.

MILOŠ CHARBUSKÝ
JAN STEJSKAL

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down