Pod záštitou Mons. ThLic. Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského, a hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France ve spolupráci s Krajským úřadem Královéhradeckého kraje připravilo občanské sdružení Retour už 3. ročník Konference na podporu regionálního cestovního ruchu. V Hradci Králové se tak...
Pod záštitou Mons. ThLic. Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského, a hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France ve spolupráci s Krajským úřadem Královéhradeckého kraje připravilo občanské sdružení Retour už 3. ročník Konference na podporu regionálního cestovního ruchu. V Hradci Králové se tak v říjnu sešli zástupci obcí a měst, pracovníci turistických informačních center, podnikatelé v cestovním ruchu i další zájemci o možnosti rozvoje zážitkové turistiky a znovuobjevování duchovních hodnot v regionu, což byla hlavní témata konference. Součástí akce byla i ochutnávka krajových specialit připravených studenty středních škol zaměřených na gastronomii.
PODPORA Z ÚROVNĚ ROP
Hejtman Lubomír Franc v zahajovacím projevu upozornil rovněž na to, že Regionální operační program (ROP) Severovýchod si podporu cestovního ruchu vytkl za jednu ze svých priorit. Kraj mj. podporuje rozšiřování sítě informativních tabulí podél krajských silnic upozorňujících na atraktivní turistické cíle na jeho území. Organizátory konference hejtman potěšil sdělením, že kraj počítá s její podporou i napřesrok.
KRKONOŠE - ALE I PODHŮŘÍ...
Mezi lektory byla také Mgr. Petra Šťastná ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Na území parku a jeho ochranného pásma se nachází 29 obcí. Správě KRNAP je proto blízká spolupráce s obcemi, v cestovním ruchu tam funguje Svazek měst a obcí Krkonoše, z jehož spolupráce se správou parku již dříve vzešlo několik dobrých projektů typu Krkonoše ze sedla kola či Krkonoše - lyžařský běžecký ráj.
Mgr. Petra Šťastná na konferenci mj. formulovala možná řešení pro rozvoj cestovního ruchu v KRNAP, jímž ročně projde 5,5 až 6 mil. návštěvníků. Mezi tato řešení patří definice nabídky cestovního ruchu (v Krkonoších např. chybí agroturistika), upřednostnění zachování stávajících objektů před novou výstavbou (v územním plánování obcí počítat s perspektivou alespoň 10-15 let, šetřit přitom zelenými plochami a využívat brownfieldy), zachovávat horský styl obcí a krajiny (raději louky než »anglické trávníky«), rozvíjet i cestovní ruch v podhůří (singltrekové tratě - stezky pro terénní cyklisty, paintball) apod. »Slovo by však rozhodně měly dostávat pouze ty projekty, které budou mít smysl i pro obec a danou lokalitu,« uzavřela Mgr. Petra Šťastná.
Ing. Jiří Balský z Národního památkového ústavu, územní pracoviště Josefov, připomněl, že již při přípravě akcí na podporu cestovního ruchu je třeba dostatečně předem takové záměry konzultovat s památkovou péčí, pokud se tyto akce plánují na území s plošnou památkovou ochranou. Naznačil i možné limity, které bývají památkovou péčí formulovány (nevhodné využití, rozsah a intenzita zásahu atd.).
BETLÉMÁŘSTVÍ I LOUTKÁŘSTVÍ
Zajímavé bylo vystoupení zástupců Českého sdružení přátel betlémů, o. s. Betlémářství je totiž unikátní součástí kulturního dědictví východních Čech. I když ne všechny obce pro podporu cestovního ruchu dovedou využít ať už historické betlémy, jež se na jejich území zachovaly, nebo moderní, které tam vznikají nyní. To samé platí o bohaté tradici východočeského loutkářství.
Zaujal rovněž starosta Pavel Štefka, jenž na konferenci přijel až z Bohutic na Znojemsku. Vyprávěl totiž o tom, jak jeho obec pro vábení turistů kromě výborných meruněk a skvělé meruňkovice či obnovované vinařské tradice využívá i zmenšenou kopii Lurdské jeskyně, která tam vznikla jako poutní místo už za 1. republiky.