01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čipy ušetří nemocnicím a pacientům dají jistotu

Při přijetí do nemocnice pacient obdrží plastový náramek, který mu zůstane na ruce po celou dobu pobytu. Do náramku je zalisován elektronický čip využívající technologii RFID (radiofrekvenční identifikace). Co dosud mohlo vypadat jako líčení z oblasti sci-fi, se díky klesající ceně technologií...

Při přijetí do nemocnice pacient obdrží plastový náramek, který mu zůstane na ruce po celou dobu pobytu. Do náramku je zalisován elektronický čip využívající technologii RFID (radiofrekvenční identifikace).

Co dosud mohlo vypadat jako líčení z oblasti sci-fi, se díky klesající ceně technologií stane zřejmě skutečností i v českých nemocnicích - krajské a městské nevyjímaje. Některé velké nemocnice již začaly využívat identifikační náramky pro pacienty, avšak zatím bez čipů. Na náramek připevněný plombou na zápěstí se uvede jméno pacienta, jeho datum narození, diagnóza apod. Barevné označení zase může informovat o diagnóze či příslušnosti k určitému oddělení.

"Identifikační náramky se nám osvědčily a po půlročním pilotním projektu na zhruba dvou třetinách oddělení jsme rozhodli je zavést na všechna oddělení," říká PhDr. Magda Thomesová, tisková mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Praha. "Jednoznačná identifikace pacientů je jedinou možnou prevencí záměny podávaných léčiv a jistotou pro provedení diagnostických a terapeutických výkonů zejména tehdy, kdy nelze totožnost pacienta ověřit dotazem. Do budoucna bychom chtěli přejít na náramky s čipem. Jsou sice nákladnější, ale přínosy mají ještě větší," dodává mluvčí.

Identifikační náramek s čipem například umožní vstup do kontrolovaných prostor pouze oprávněným osobám, ať už jde o zdravotnický personál a externí pracovníky nebo o pacienty. Na stejném principu lze také zjistit, kolik lidí je v ohroženém místě při nucené evakuaci v případě havárie nebo požáru.

Ale i další výhody jsou výmluvné. Odborné zdroje uvádějí, že nedostatečná identifikace pacientů způsobuje 13 % pochybení v chirurgické péči a 67 % pochybení při podávání krve a krevních derivátů. Ale víceletá studie z VA Medical Center dokázala, že nasazením systému RFID například množství chyb při podávání léků kleslo o 82 %.

K rozšíření těchto systémů by vedle klesající ceny čipů a stále lepší dostupnosti informačních technologií napomohl zejména tlak na snižování nákladů na léky, které představují největší položku v rozpočtech nemocnic. Systémy RFID totiž odstraňují přebytečné, leckdy špatně evidované zásoby na jednotlivých odděleních zavedením jednodávkového výdeje, kdy pacient dostává adresně přímo z nemocniční lékárny lék v určeném množství a sortimentu.

Převodem dat z čipu v náramku do pevných či přenosných snímačů propojených s centrálním počítačem lze evidovat každý úkon, podání léku, vyšetření či použití přístroje a zjistit, zda všechny úkony byly provedeny v požadovaném termínu. Čipová evidence umožňuje následné vyúčtování všech čerpaných služeb a jejich rozdělení na standard a nadstandard.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down