01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čisovice míří do Evropy přes Taubenheim

V soutěži o nejlepší česko-německé partnerství mezi obcemi a městy v roce 2003 ocenila koordinační rada Česko-německého diskusního fóra mimořádné zásluhy obce Čisovice v mikroregionu Mníšek pod Brdy za přeshraniční spolupráci s partnerskou obcí Taubenheim ve spojení se Sohlandem nad Sprévou v Hornolužické vrchovině.

Soutěž o nejlepší partnerství mezi městy a obcemi se uskutečnila pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause a prezidenta Spolkové republiky Německo Johannese Raua.

Jak se partnerství rodilo

"Na vyhlášení výsledků soutěže jsme byli pozváni do Plauen. Zúčastnili se jej zástupci 13 obcí, převážně velkých měst, které postoupily do druhého kola po vyhodnocení práce a úsilí celkem osmdesáti přihlášených. V kulturním centru s kongresovým sálem, kde se partneři společně představovali, jsme vystavili fotografie a předložili informační materiály. Vyrazilo nám dech, že na setkání byla města, jako jsou Karlovy Vary, Brno, České Budějovice nebo Domažlice. Po celkovém umístění na 3. místě jsme zároveň byli vyhodnocení jako nejlepší z malých obcí," informovali nás starostka obce Čisovice a předsedkyně svazku obcí Mníšecký region Zuzana Kuthanová a dlouholetý tajemník svazku a hlavní realizátor partnerství Ing. Jiří Váša, DrSc.

A dále pokračovali: "Naše partnerství začalo zhruba před deseti lety. Původní kontakty a vzájemné návštěvy menších skupin zástupců obcí se rozrostly v několika směrech. Partnerství se postupně rozšiřovalo v obou oblastech - mikroregionech - s přibližně stejným počtem obyvatel, v našem případě přes osm tisíc, a s podobnou krajinou. V roce 1997 jsme uzavřeli i písemnou dohodu."

Cílem dohody je širší zapojení občanů, spolků a institucí do této spolupráce, výměnné návštěvy rodin, skupin žáků a mládeže, výměna informací o vývoji hospodářství, samosprávy, využití zdrojů, udržení ochrany životního prostředí na úrovni obce a mikroregionu, podpora výuky jazyka souseda nebo třetího jazyka, organizování společných kulturních, sportovních a turistických podniků. Uskutečněním těchto záměrů chtějí obě strany podpořit ideu společného evropského snažení. Lidé se tak naučí navzájem se poznávat, pomáhat si a odkládat předsudky.

Partnerství již trojstranné

Záměry na společná setkání a nejdůležitější společné akce připravují oba partneři vždy alespoň rok dopředu. Některé se staly již tradičními. Partnerství - ve velmi přátelském duchu - však již není dvoustranné, ale trojstranné.

Jak uvedli Zuzana Kuthanová a Jiří Váša, zhruba pět let se různé akce uskutečňují také společně s francouzskou obcí Montévrain, která má zhruba tři tisíce obyvatel a leží přibližně 30 kilometrů východně od Paříže. "Příkladem pravidelných setkání může být nedávný zájezd 20 našich občanů do partnerské německé oblasti. Nejprve se uskutečnila společná beseda v Taubenheimu, kde jsme zasvěceně probrali zejména současnou hospodářskou situaci. Následovala exkurze do Budyšína s prohlídkou jeho historické části, která je již mnoho let s ohromnými náklady, péčí a vkusem rekonstruována. Společné osudy obou našich zemí v mnoha staletích připomněla návštěva výstavy, která dokumentuje slovanské vlivy v oblasti již od doby stěhování národů. Velkým osvěžením byla na závěr, společně s občany okolních obcí, návštěva nedávno vybudovaných moderních lázní v Kirschau."

Začátkem prosince Čisovice očekávaly předvánoční návštěvu německých partnerů, kteří v adventním čase přijíždějí již tradičně do České republiky. Připravily pro ně vystoupení dětí s vánočním pásmem, malý koncert, návštěvu vánočních výstav, společné posezení a výlet do předvánoční Prahy. Na zajištění této akce se vždy podílejí především zástupci obce a iniciativní občané z obce Čisovice, která má, včetně osady Bojov, 720 obyvatel.

Dětské tábory

Pořádání letních společných dětských táborů je zatím vrcholem partnerství obou obcí. Evropský rozměr spolupráce byl přitom významně posílen, když se k již existující německo-francouzské spolupráci připojila i česká účast. Při pořádání táborů se hostitelské země po roce střídají a pobyt v nich trvá zhruba 10 dní. Děti se tak seznamují s životem v cizí zemi, s jazykem, historií, místními zvyky, poznávají krajinu a místní pamětihodnosti. Na Českou republiku přišla řada v roce 2001 a tábor se uskutečnil na Slapech. To proto, aby děti měly možnost koupání a sportování. Podnikaly také výlety jak do Prahy, tak na různé zámky a hrady - byly na Konopišti, Karlštejně, v Příbrami. Loňského roku v Německu pořadatelé tábor připravili v Saském Švýcarsku, v lokalitě Zebnitz. Letos v srpnu děti navštívily Francii. Prohlédly si Notre Dame, Louvre a další pamětihodnosti. Byly i v Asterix parku, Robinson parku a Disneylandu. V příštím roce se již šestý tábor opět uskuteční v Čechách v okolí Prahy. "Je to vždy velice nákladná a náročná akce. Počítáme opět s přispěním obcí a o částečnou podporu požádáme i Česko-německý fond budoucnosti," dodala starostka Zuzana Kuthanová.

CHCEME BÝT EVROPANY

Porovnávání systémů správy jednotlivých zemí účastníkům setkání hodně ukáže. Nejde tedy jen o kontakty mezi dospělými nebo mládeží, ale i o to, aby lidé poznávali, co jednotlivé země potřebují a jak dokáží udržovat venkov tak, aby dobře sloužil a byl stále obyvatelný.

"Setkávání je podloženo základní ideou, že chceme být Evropany. Je třeba zlomit jazykové bariéry. Všechno je spontánní. Neděláme žádné oficiální delegace, jsme přátelé. Akce jsou neformální. Skromnými prostředky, osobním naprosto upřímným kontaktem jsme se soustředili zejména na děti. Celá řada aspektů rozvoje venkova je jiná u nás, jiná v Německu, jiná ve Francii. Při různých vzájemných návštěvách nám nejde jen o výměnu názorů a zkušeností, velký význam má především získávání inspirací. Při řešení nejdůležitějšího problému, to znamená obnovy a dalšího rozvoje venkova, je možno vycházet ze získávaných poznatků v našich partnerských zemích. I při obraně proti diskriminačním tlakům ohrožujícím existenci malých obcí lze ze zkušeností našich partnerů získávat mnoho protiargumentů. Preferujeme dobrovolné sdružování obcí, při značné analogii s řešením decentralizace při zachování samosprávy i malých obcí ve Francii. Venkov svou existencí a kvalitou ovlivňuje zásadně celé území státu. Porovnávání systémů a konkrétních řešení nám může hodně ukázat. Nepůjde tedy jen o kontakty mezi mládeží a dospělými, ale v našem případě zejména o to, jak udržíme náš venkov, aby byl trvale obyvatelný. Získané ocenění nám může být významnou vzpruhou pro naši další práci," konstatoval na závěr Ing. Jiří Váša.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down